11 липня – Всесвітній День шоколаду. За різними джерелами, почали святкувати його у Франції в 1995 році, хоча є ідентичні дані про цей день в контексті 7 липня і як Європейський День шоколаду. У будь-якому випадку, в ці дні його активно споживають, рекламують, про нього говорять і його їдять.
Батьківщиною шоколаду називають Центральну і Південну Америку. Стародавні індійці майя і ацтеки змішували обжарені зерна какао з водою, гірким перцем та ваніллю, створюючи напій із гострим і гірким смаком. Слово «шоколад» походить від «чоколатль», що означає «гірка вода». Хоча кажуть, що саме вони, ацтеки та майя, називали його також стравою богів.
Є джерела, за яким стверджується, що першим завіз шоколад до Європи іспанський конкістадор Ернан Кортес в 16 столітті. Говорять навіть, що саме цей продукт, а не нафту чи щось інше, іспанські завойовники охрестили «чорним золотом». Але робити його гарячим та солодким почали лише в 17 столітті, додаючи мед та різноманітні спеції.
Твердий шоколад придумав у 1828 році голландець Конрад ван Гутен, який навчився витискати з тертого какао масло какао. Ще років через двадцять, вже в Англії, було створено першу шоколадку.
Фахівці заявляють, що шоколад дуже корисний. Його традиційно використовували задля зміцнення фізичних сил та витривалості. Наукою встановлено, що в шоколаді є елементи, які сприяють як відпочинку, так і психологічному відновленню. Темні його сорти стимулюють в організмі викид ендорфінів – так званих гормонів щастя, які впливають на центри задоволення, покращуючи настрій і підтримуючи тонус організму. Так само існує гіпотеза, що шоколад володіє «протираковим» ефектом і здатний сповільнювати процеси старіння. На жаль, вчені одностайно констатують той факт, що шоколад сприяє збільшенню маси тіла, але це аж ніяк не є його недоліком. Він багатий на поживні речовини, в тому числі жири, а значить і калорії.
Вчені вважають, що темний шоколад покращує зір, гостроту уваги, швидкість реакції і вміння вирішувати проблеми – за рахунок збільшення припливу крові до мозку.
У людей, як регулярно споживають шоколад, ризик захворювань серця скорочується на 37 відсотків, а ризик інфарктів у чоловіків знижується на 17 відсотків. Шанувальники шоколаду в літньому віці рідше страждають на слабоумство. І взагалі, стверджують, що саме шоколад здатний заповільнити процеси старіння. У будь-якому випадку, настрій шоколад однозначно підвищує!
P.S. Зварити шоколад – солодкий і тягучий,
Густий, як літня спека за вікном,
Коричнево-принадний і блискучий –
Налити в чашку, щоб по вінця в ній було.
На шоколаді важко ворожити –
Солодкість ця гаряча не тече,
Тому із нею нам так легко жити –
Смакуєш шоколадом – от і все!
Олена Лайко, «Тернопільська Липа»