Через терористичні дії країни-агресора, а також моральну застарілість очисних споруд у водоканалах великих міст проблема очищення води в нашій країні сьогодні є вкрай актуальною. Річки потерпають від постійних зливів із систем каналізації, а також відходів хімічних і металургійних підприємств. Грунтові води перенасичені пестицидами та іншими різновидами органічних та неорганічних добрив. Більшість домогосподарств розв’язують це питання шляхом встановлення фільтраційних систем для води з водогону у квартирах і приватних будинках. На ринку представлено фільтри декількох типів, але зворотний осмос наразі є найбільш надійною та ефективною технологією. Додатковими перевагами є компактні розміри й поміркована вартість. У цій статті ми розповімо про те, що являє собою система зворотнього осмосу, з яких елементів вона складається та як функціонує.
Що таке зворотний осмос
Це технологія є протилежною до явища, яке у фізиці та біології має назву осмос. Вона полягає в тому, що брудна вода (розчин із більшим вмістом солі) створює тиск, під дією якого через мембрану молекули переходять у чисту воду (несолоний розчин), а різноманітні забрудники, що не розчиняються, а також ті, молекули яких більше за водні, залишаються з іншого боку мембрани. Такий принцип роботи забезпечує найкращу якість фільтрування, завдяки чому йому надають перевагу дедалі більше українців. Перші системи на базі цієї технології з’явилися в 1960-х роках. Втім, у ті часи через надто великі розміри вони переважно застосовувалися для опріснення морської води та її очищення на промислових підприємствах. Наприкінці останньої декади минулого сторіччя інженерам топових виробників вдалося зменшити габарити систем зворотного осмосу, а також значно знизити їхню вартість. Сьогодні дозволити собі придбати їх може велика кількість власників приватних осель.
Як влаштована система зворотного осмосу
Більшість подібних фільтрів передбачають п’ять етапів фільтрації:
- У картриджі, виготовленому зі спіненого поліпропілену, відбувається очищення від механічних забруднень: піску, іржі, крупних нерозчинних сполук.
- Картридж із гранульованим вугіллям фільтрує воду від пестицидів і гербіцидів, детергентів, хлору й речовин, що спричиняють неприємні запахи.
- Картридж, що містить пресоване вугілля, видаляє з води неорганічні домішки та залишки хлорорганічних сполук. Структура фільтра дає змогу позбутися дрібних нерозчинних елементів.
- Фільтр зі зворотноосмотичною мембраною. Виводить із води шкідливі мікроорганізми, солі важких металів, сторонні рідини.
- У картриджі із коксівним вугіллям відбувається так звана постфільтрація. Прибираються неприємні запахи, які можуть з’явитися під час зберігання в спеціальному резервуарі.
Просунуті моделі мають шосту стадію, на якій відбувається мінералізація.