Київщина продовжує демонструвати стійкість у відновленні об’єктів соціальної інфраструктури, що постраждала від руйнувань під час повномаштабної війни в Україні. Команда експертів ГО “Аналітичний центр “Соціоконсалтинг” у рамках проекту “Моніторинг відновлення об’єктів соціальної інфраструктури” відвідала Ворзельську амбулаторію загальної практики-сімейної медицини, розташовану в Бучанському районі Київської області, аби оцінити прогрес відновлення, приділивши особливу увагу питанням безбар’єрності та енергозбереження.

До початку повномасштабного вторгнення Ворзельська амбулаторія працювала в застарілій будівлі, що потребувала ремонту. Місцева влада ще у 2021 році ініціювала капітальну реконструкцію, виділивши кошти з місцевого бюджету. Проте, війна внесла свої корективи, зупинивши будівельні роботи. Відновлення амбулаторії стало можливим після звільнення Бучанської громади завдяки значній фінансовій підтримці американської некомерційної організації Global Empowerment Mission (GEM).

Вже у вересні 2022 року мешканці Ворзеля отримали сучасний медичний заклад, що вирізняється не лише яскравим зовнішнім виглядом та зручними кабінетами, але й відповідальним підходом до енергозбереження. Завдяки утепленню фасаду та даху, а також встановленню енергозберігаючих вікон, у приміщеннях підтримується комфортна температура. Амбулаторія також оснащена двома генераторами (35 та 8 кВт) та індивідуальною системою електроопалення. Також слід зазначити, що на даху Ворзельської амбулаторії встановлено сонячні панелі потужністю 7 кВт. Це не лише сприяє зменшенню залежності від традиційних джерел енергії та економії бюджетних коштів у майбутньому, але й демонструє сучасний підхід до використання відновлюваних джерел енергії в закладах соціальної інфраструктури громади.

Особливу увагу експерти ГО “Аналітичний центр “Соціоконсалтинг” приділили моніторингу впроваджених заходів безбар’єрності. Ворзельська амбулаторія повністю відповідає сучасним стандартам інклюзивності. Для забезпечення безперешкодного доступу для маломобільних осіб обладнано пандус, передбачено широкі проходи без порогів та зручну безбар’єрну вбиральню. В оновленому закладі подбали і про потреби людей з порушеннями зору та слуху: в амбулаторії розміщено таблички та вказівники, продубльовані шрифтом Брайля, а для комунікації з пацієнтами, які мають проблеми зі слухом, передбачена можливість скористатися послугами сурдоперекладача через QR-код. Сам заклад має впроваджену чітку систему навігації: вказівники чіткі і зрозумілі та дають мажливість відвідувачам добре орієнтуватися в приміщенні амбулаторії. Прилегла територія амбулаторії відповідає стандартам: облаштовано широкі та зручні пішохідні доріжки. Для відвідувачів на велотранспорті облаштовано велопарковку.

Представники ГО “Аналітичний центр “Соціоконсалтинг” оцінили злагоджену роботу Бучанського центру первинної медико-санітарної допомоги, Бучанської міської ради, міжнародної організації GEM та місцевих громадських ініціатив. Варто також відзначити активну участь та небайдужість місцевих жителів, які під час окупації самостійно охороняли недобудовану будівлю амбулаторії від мародерства, зберігши важливі будівельні матеріали та обладнання.

Завдяки спільним зусиллям, мешканці Ворзеля мають можливість отримувати якісні медичні послуги в сучасних, комфортних та інклюзивних умовах, що є важливим кроком на шляху до відновлення повноцінного життя громади.

Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг відбудови об’єктів соціальної інфраструктури в громадах Київської області”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “Аналітичний центр “Соціоконсалтинг” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу