Команда громадської організації “Жінки в Україні” продовжує моніторинг відбудови освітніх закладів у Чернігівській області, і першим об’єктом їхньої уваги став Ліцей №5 у місті Носівка. Цей сучасний, просторий та добре обладнаний заклад освіти став яскравим прикладом того, як можна поєднати комфорт, енергоефективність та безбар’єрність у відновленні.
У закладі освіти дотримано вимоги інклюзивності. Біля вхідної групи ліцею розміщений пандус з відповідним кутом нахилу, що забезпечує доступність для маломобільних осіб. Усі таблички-вказівники в закладі продубльовані шрифтом Брайля, що полегшує орієнтування для людей з вадами зору. Для зручності переміщення між поверхами встановлено механічний підйомник. У ліцеї облаштовані інклюзивні вбиральні, що відповідають потребам усіх учнів. Відсутність порогів та двері шириною 90 см роблять простір зручним для пересування.
Заклад також частково відповідає вимогам енергоефективності. Периметр будівлі та дах утеплені, що сприяє збереженню тепла. Встановлено двокамерні вікна та батареї з регуляторами температури для комфортного мікроклімату. Наявність індивідуальної котельні забезпечує автономне опалення. Проте, прагнення до досконалості – це невід’ємна частина розвитку закладу. Директорка ліцею, Олена Куїч, мріє про енергетичну незалежність, яка б дозволила закладу функціонувати безперебійно. “Мені дуже хочеться, аби наш заклад став енергонезалежним, – зазначає вона, – Сонячні панелі вирішили б нашу проблему на період вимкнення світла. Відключення сильно впливають на роботу їдальні та забезпечення учнів якісним харчуванням“.
В умовах війни наявність укриття є критично важливою. Ліцей №5 має обладнане укриття, де можуть розміститися всі 540 учнів. Проєкт облаштування укриття був реалізований завдяки спільним зусиллям Носівської міської ради та Швейцарсько-українського проєкту DECIDE. Кожна сторона виділила близько 2,2 млн грн.
Укриття площею 1400 кв. м поділене на чотири зони: освітній хаб, зона психологічного розвантаження, клас безпеки та загальна зона. Усі зони обладнані необхідним технічним забезпеченням для проведення уроків. Тут також проводяться заходи з позашкільної освіти, зокрема, обласна олімпіада.
“Важливість укриття – неоціненна. Ми не могли передбачити, наскільки важливим стане бомбосховище. З кожним роком вимоги безпеки зростають, і ми адаптуємося, використовуючи укриття для будь-яких заходів громади, від олімпіад до “Джури”, часто в онлайн-режимі.“- розповіла Наталя Тонконог, начальниця міського відділу освіти Носівки.
Укриття доступне для маломобільних осіб, обладнане вертикальним підйомником, широкими вхідними дверима та інклюзивною вбиральнею. Директорка ліцею, Олена Куїч, наголошує на важливості безбар’єрності в освіті :”Безбар’єрність – виклик сучасності, виклик освіті. Тому що всі діти повинні мати доступ до якісного навчання, незалежно від індивідуальних особливостей.”
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг відбудови в громадах Київської та Чернігівської областей у сфері освіти”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу.
Зміст матеріалу є виключною відповідальністю громадської організації “Жінки в Україні” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу”.