Мостищенська філія Гімназії № 1 Гостомельської громади – це історія незламності та відновлення. Під час активних бойових дій на Київщині школа була знищена на 70%. На її території зафіксували близько 20 прильотів, три з них потрапили безпосередньо в будівлю. Подвір’я було перерите глибокими вирвами. З одного боку споруди від вибуху була зруйнована стіна, знищений ґанок, вибиті всі вікна з рамами, двері повилітали повністю, вся стеля впала, був знищений дах, в двох класах піднялася підлога. Навчальний заклад знаходився на самій лінії фронту, тому руйнування виявилися такими сильними.

Директорка, Рог Наталія Миколаївна, розповіла, що сподівань на відновлення, в якийсь момент, просто не було. Але завдяки зусиллям волонтерських, благодійних організацій та місцевій владі будівлю навчального закладу відновили.

Навчання розпочалося тут у вересні 2023 року. Саме на той момент було облаштовано укриття. Воно створене з монолітних армованих блоків та укріплене зовні грунтовим насипом. Зовні укриття виглядає як будиночок гобіта. Всередині розмальовані стіни також повністю відповідають задуму. Зовні споруду укриття прикрашають два маленькі віконця.  Однак це незвичайні вікна — це невеликі клітки для кроликів. Поки що тваринки тут не живуть, але директорка каже, що в майбтньому планують їх тут доглядяти. Таке дизайнерське рішення запропонував благодійний фонд ГУРТУМ. Саме ця благодійна організація займалася основними роботами з відновлення навчального закладу загалом.

У школи також з’явився новий дитячий майданчик. Його перенесли з гостомельського ліцею №2, який росіяни зруйнували вщент й він не підлягає відновленню.

Заклад частково забезпечений власною електроенергією, яку виробляють сонячні панелі. Вхідна група обладнана пандусом.

Зараз в Мостищенскій філії навчається близько 150 дітей. Тут також навчаються учні зруйнованої Гімназії 3. Навчання змішане, бо укриття вміщує лише 50 осіб.

В громаді є значна потреба у відновлені й інших зруйнованих закладів освіти або в будівництві нових. На жаль, це питання на даний час не вирішується.

Його надвичайно важливо вирішувати для того, щоб люди поверталися додому, знючи, що діти матимуть можливість повноцінно навчатися.

Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг відбудови в громадах Київської та Чернігівської областей у сфері освіти”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу.

Зміст матеріалу є виключною відповідальністю громадської організації “Жінки в Україні” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу”.