Зберегти історію і вклонитися вчорашньому, втримати теперішнє і подякувати сьогоденню, задуматись про майбутнє і впевнитись у завтрашньому. Саме так у загальному можна окреслити мету, з якою Українська гімназія імені Івана Франка розпочала заходи з нагоди свого 125-річчя. «Палітра святкувань надзвичайно обширна, отож діяти потрібно зараз», – стверджує директор гімназії Анатолій Крижанівський, розповідаючи, що активна «ювілейна» робота уже відбувається.

Це, до речі, може помітити кожен, варто лише переступити поріг навчального закладу – у всіх педагогів, учнів, та й у самого директора – значки із написами «Українська гімназія. Тернопіль. 125 років», «Віват, гімназіє, віват! 125 років». Видрукувані тиражі календариків на 2023 рік, приурочені ювілею, аж трьох різних видів за дизайном оформлення, але усі – з обведеною кружечком головною для навчального закладу датою – 21 вересня, – ще одна ознака, що серйозна й відповідальна підготовка до ювілею розпочалась давно. Зовнішня реклама – великі банери, розміщені один – у шкільному дворику, інший – на стіні будівлі неподалік від входу до приміщення, на вулиці Коперника, вже почали інформувати про ювілей батьків гімназистів і просто пересічних тернополян.

До речі, «зовнішню», візуальну рекламу продовжують і далі розробляти: гімназисти активно фотографуються, аби здати світлини класів для виготовлення величезного банера, який стане однією з майбутніх фотозон, що обладнають у приміщенні закладу, та для оформлення традиційних колажів «З ювілеєм, рідна». Готують діти і родинні фотографії, де зображено представників гімназійних поколінь – родинних династій, у яких батьки, брати, сестри і навіть дідусі з бабусями сучасних гімназистів теж тут колись навчалися. За словами Анатолія Крижанівського, таких тернопільських родин назбиралося вже близько тридцяти. «Ці фото, – стверджує Анатолій Васильович, – стануть основою для створення родинного дерева гімназії».

Збирають діти й інші фотографії, пов’язані з рідним навчальним закладом. Зокрема, це сучасні, тобто, ті, що відображають теперішні події з життя для фотоколажу гімназійних справ «Миттєвості гімназії» за останній рік, а також давні, історичні – різних будівель та приміщень, де колись були класи гімназій, аби розмістити їх у фондах музею навчального закладу та використати у ретроспективних колажах «Старі фотографії» і «Моя гімназія на карті Тернополя». До речі, є ідея, що дуже цікаво виглядатимуть ці світлини у вигляді кінострічки, – говорить педагог-організатор Віра Янушевська.

Варто додати, що про особистостей, біографії яких пов’язані з гімназією, говоритиметься окремо. За словами Віри Степанівни, планується відзняти цілу галерею відео-матеріалів: інтерв’ю про відроджену гімназію з колишніми директорами та педагогами гімназії, відомими випускниками навчального закладу, що будуть об’єднані під гаслом «Усна історія».

До речі, вже створено цілий ряд інших відеоматеріалів, які стосуються історії гімназії. Зокрема, про історію вулиці Коперника, на якій знаходиться заклад, про колишнього директора Романа Бабада, про місця, де колись розташовувалась гімназія у Тернополі. «Прекрасний фільм було знято на сторіччя гімназії, і зараз ми плануємо доповнити його інформацією про останні 25 років нашого життя. Таким чином, перегляд стрічки «Сто + 25» стане одним важливих заходів святкування нашого ювілею», – продовжує розмову Анатолій Васильович.

А загалом історія гімназії завжди є особливою і важливою складовою її сучасного життя. Тривалий час, десь в межах десяти років, для гімназистів офіційно читався курс «Історія гімназії» на окремому уроці. Допомагав у цьому спеціальний навчальний посібник «Літопис гімназії», підготовлений педагогами школи. Через зміни у навчальних програмах зараз цей предмет трансформувався у виховні заходи, приурочені історії гімназії, які обов’язково проводяться в класах впродовж цілого навчального року. А посібник – оновлений, доопрацьований, доповнений інформацією про останні роки життя начального закладу, «Літопис гімназії» 2023 року видання буде презентовано в час святкування ювілею. Більше того, очікується, що цю книгу в подарунок отримають усі першокласники.

А щодо історії закладу, то вона відтворена не лише у навчальному посібнику, але й у цілому Музеї гімназії. «Ми маємо окремий кабінет суто з історії середньої школи №1, яка була тут раніше, а в коридорі є музей «Витоки», де проводяться екскурсії з історії гімназії, за різні роки її діяльності у Тернополі», – говорить заступник директора з виховної роботи Наталія Томків. Традиційно екскурсії в Музей мають першокласники у День гімназії – 21 вересня. Цього дня там проходять уроки і для інших класів. Разом із тим, як пояснює Наталя Ярославівна, було відзнято відеоекскурсію музеєм, і цей матеріал можуть використовувати педагоги як під час святкування Дня гімназії, так і на різних виховних годинах та інших заняттях, тією чи іншою мірою пов’язаних з історією навчального закладу. Отож, екскурсії «І досі тут лунають їхні кроки», які розповідають про штрихи історії гімназії, будуть однією із складових святкування 125-річчя для кожного класу.

Доповнять історичний аспект ювілейної програми поїздки у місця, пов’язані з іменами видатних гімназистів-випускників. Це, скажімо, екскурсії у село Заздрість, де народився Патріарх Йосип Сліпий, чи у Старий Скалат, на батьківщину театрального режисера і діяча Леся Курбаса, до Львова, в музей поета Івана Франка, ім’я якого носить гімназія. «Це і відвідини музею фізика Івана Пулюя, який розташовується у Тернопільському технічному університеті чи музею біохіміка Івана Горбачевського, який діє в Тернопільському медичному університеті. Відтак кожен клас обиратиме екскурсії, об’єднані ідеєю «Українська гімназія: погляд крізь роки», на свій розсуд, і ще до кінця травня такі поїздки чи то походи відбудуться», – наголошує Наталія Томків.

Цілий пласт заходів, присвячених історії гімназії, які відбудуться ще в цьому навчальному році, – це години спілкування «Колиска науки і духовності». «Щороку проводиться конкурс краєзнавчої роботи, і педагог гімназії Оксана Бай постійно готує для нього теми, дотичні до історії гімназії. Таких робіт вже є близько п’ятнадцяти. Серед них, зокрема, про хлопців-випускників, які загинули за час вже сучасної війни, про діячів УПА, імена яких пов’язані з нашою гімназією тощо. На основі як цих матеріалів, та інших, яких є чимало, зокрема, зібраних у Ювілейній книзі Української гімназії, яка була видана окремо, класні керівники проводитимуть виховні години зі своїм класом», – каже Наталія Ярославівна.

Важливим заходом, запланованим на травень, є урочиста академія «Українська гімназія крізь роки». Долучився до організації такого дійства, що відбуватиметься у формі наукової конференції професор кафедри історії України, Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Іван Зуляк. Планується, що під час зібрання науковці спілкуватимуться про інтерпретацію ролі гімназії в освіті Галичини.

Творчі роботи гімназистів «Нам -125». На цьому пункті програми святкувань варто зупинитися окремо, тому що тут появиться повна свобода творчості та фантазії дітей. Коли святкувалося 120-річчя гімназії,  діти цифру 120 втілювали у найрізноманітніших проявах: 120 монет, із яких було викладено дерево знань, 120 олівців із портретами гімназистів, 120 пазликів, із яких було скомпоновано емблему гімназії, 120 найкращих слів, які треба презентувати для гімназії. Як діти втілять у життя задум «Нам – 125» –суцільна інтрига та загадка, яку гімназисти уже розпочали готувати. Це ж саме можна сказати і про створення відеороликів-ілюстрацій шкільного життя «Я і моя гімназія», – сценарії вже пишуться, і зйомки плануються.

Але все таки, основні заходи чекають гімназію-ювілярку у вересні. Відкриє цей феєричний марафон творча імпреза – вшанування вчителів «Абсольвент», запланована на День знань. А потім усіх чекатимуть квест з історії закладу «У плині часу», конкурс вітальних листівок «Дім на Коперника – рідний наш дім», презентація  ювілейного альманаху «Животоки», ювілейна гра «Що? Де? Коли?», усі запитання якої стосуватимуться історії гімназії, флешмоб гімназистів «Ми – частина історії», коли діти, завдяки костюмам і справді перетворюються на персонажів певної епохи.

Але найбільшого розмаху святкування наберуть саме у час ювілейної дати – 21 вересня. Частина з них, звичайно, будуть традиційними, які відбуваються щороку. Це і святкове дійство «Посвята і гімназисти», і спільна молитва та урочиста літургія для усієї гімназійної родини в Катедральному соборі, і дійство «Мудрість і зростання» біля пам’ятника Іванові Франкові. Але будуть і такі, що з нагоди 125-річчя заплановані вперше. Серед таких видатних подій – відкриття пам’ятної дошки-присвяти педагогам «Уклін учителю», що розміщуватиметься у внутрішнього дворику закладу, спецпогашення ювілейної марки та конверту «125 років Тернопільській Українській гімназії», над мистецьким втіленням яких уже розпочав роботу відомий художник-графік Олег Кіналь. А своєрідним апогеєм святкувань стане великий концерт «Віват, гімназіє, віват!» за участі гостей, друзів, відомих особистостей та популярних виконавців.

Отож, Українська гімназія імені Івана Франка з нетерпінням чекає наближення свого 125-річного ювілею, готується, фонтанує ідеями та креативом, але найголовніше, як і уся наша країна – молиться, вірить і переконано сподівається на нашу Перемогу!

Від admin2