Колегія суддів Тернопільського апеляційного суду розглянула апеляційну скаргу захисника обвинуваченого Василя Г. на вирок Тернопільського міськрайонного суду від 18 листопада 2021 року. Цим вироком Василя Г. визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами 2, 3 ст. 187 КК України (розбій, поєднаний з проникненням у житло, вчинений особою, яка раніше вчинила розбій) та призначено покарання у виді 11 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна.
Не погодившись із судовим рішенням, захисник обвинуваченого подав апеляційну скаргу та просив кримінальне провадження закрити, а вирок скасувати. Мотивуючи свої вимоги, зазначив, що в ході досудового та судового розслідування було допущено грубі порушення вимог кримінального процесуального закону. Зокрема, затримання Василя Г. відбулось із порушенням норм КПК, а саме права на захист.
Натомість потерпіла С. Д. заперечила проти задоволення апеляційної скарги і просила вирок суду першої інстанції залишити без змін.
Як встановлено судом першої інстанції, 14 січня 2020 року, раніше неодноразово судимий Василь Г. під вечір перебував поблизу закладу громадського харчування “Цибулька”, розташованого неподалік залізничного вокзалу м. Тернопіль. Побачивши потерпілу Ганну Г., у нього виник злочинний умисел, спрямований на вчинення розбійного нападу з метою заволодіння її майном, поєднаний із насильством, небезпечний для життя чи здоров’я потерпілої. З цієї метою він іззаду підійшов до жінки, закрив їй рот рукою, схопив за горло і затягнув у двір житлового будинку, де штовхнув на землю й почав душити. Потім вирвав із рук сумочку та втік. Своїми діями він спричинив Ганні Г. легкі тілесні ушкодження і завдав 3 тис. 200 грн матеріальної шкоди.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, півтори години потому Василь Г. на вул. Галицькій проник у будинок подружжя Д. Коли пенсіонери спробували чинити опір, побив їх, відібрав мобільні телефони і наказав віддати всі гроші та коштовності. При цьому погрожував канцелярськими ножицями. Потому почав обшуковувати кімнати. Скориставшись цим, потерпіла пенсіонерка С. Д. вилізла через вікно, вибігла на вулицю та покликала на допомогу. Таким чином, Василя Г. було затримано працівниками поліції.
У судовому засіданні Тернопільського апеляційного суду колегія суддів, заслухавши доповідь судді, пояснення обвинуваченого та його захисника, думку прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено фактичні обставини кримінального провадження і обґрунтовано визнано Василя Г. винуватим у вчиненні інкримінованих йому злочинів поза розумним сумнівом. Хоча сам обвинувачений вини не визнав і стверджував, що того дня святкував із друзями іменини – день святого Василя, а кримінальне провадження проти нього сфальсифіковано працівниками поліції, докази його вини ґрунтуються на показаннях потерпілих і свідків, висновках судових експертиз, інших матеріалах кримінального провадження.
Разом із тим, колегія суддів визнала слушними доводи апеляційної скарги стосовно визнання недопустимим доказом протоколу впізнання особи за фотознімками, пред’явленими потерпілій Ганні Г., оскільки його складено з порушенням вимог кримінального процесуального закону. Проте колегія суддів зауважила, що визнання доказу недопустимим не спростовує висновків місцевого суду про визнання Василя Г. винним у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях.
Щодо призначеного покарання, то воно відповідає меті покарання та особі обвинуваченого. А саме, що 37-річний Василь Г. скоїв тяжкий й особливо тяжкий злочини, одружений, має на утриманні двох малолітніх дітей, за місцем проживання характеризується позитивно. Однак ніде не працює, раніше неодноразово судимий, у тому числі за вчинення особливо тяжкого злочину (розбою), але на шлях виправлення та перевиховання не став, а знову вчинив злочин проти власності, а серед потерпілих – особи похилого віку. Ці обставини характеризують Василя Г. як особу, схильну до протиправних дій і, перебуваючи на волі, він може продовжити злочинну діяльність.
Як повідомляє пресслужба Тернопільського апеляційного суду, з урахуванням наведеного, колегія суддів ухвалила: апеляційну скаргу захисника обвинуваченого задовольнити частково. Вирок суду першої інстанції змінила в частині визнання недопустимим доказом протоколу пред’явлення особи для впізнання. В іншій частині вирок залишено без змін.
Довідка: санкції статті 187 (розбій) Кримінального кодексу України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк:
– ч. 2 (розбій, вчинений за попередньою змовою групою осіб, або особою, яка раніше вчинила розбій або бандитизм) – від 7 до 10 років із конфіскацією майна;
– ч. 3 (розбій, поєднаний з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище, ) – від 7 до 12 років із конфіскацією майна.
Джерело: Тижневик “Номер один”