З початком повномасштабної жорстокої війни в Україні, Тернопільська обласна бібліотека для дітей ні на день не зачиняла свої двері для відвідувачів, а навпаки, у такий складний час, змінила графік роботи і працює без вихідних.
А з квітня книгозбірня стала першою «дитячою точкою» у Тернополі в рамках проєкту «ЮНІСЕФ – дитячі точки «Спільно», який реалізовується програмою «Громада для сім’ї» у співпраці з БО «Українська освітня платформа» та Дитячим фондом ООН UNICEF Ukraine. Проєкт має за мету надання доступу до неформальної освіти дітям, які через війну стали вимушеними переселенцями та дітям з місцевих громад. До участі залучаються діти віком 3 – 10 років.
Першочергово діяльність бібліотеки як дитячого закладу сконцентрована на допомогу вимушеним переселенцям із дітьми, адже напруження, яке торкнулось усіх сфер нашого життя, в жодному разі не повинно відображатися на дітях і їхній вразливій психіці.
Відтак з перших днів війни у бібліотеці запрацював Психологічно-консультативний пункт у партнерстві з Мариною Орап – психологинею, докторкою психологічних наук, професоркою, завідувачкою кафедри психології Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка.
В межах Студії раннього розвитку «Від малюка до школяра», бібліотекарі організували для дітей від 1 року Рефлексійно-терапевтичний простір, де щодня відбуваються активності: терапевтичні заняття за методикою М. Монтессорі, пісочна анімація, казкотерапія, майстер-класи, перегляди мультфільмів на великому екрані, настільні турніри та рухливі ігри на кінект-майданчику.
Спільно з молодіжною ініціативою «Безпечний простір» щоденно у бібліотеці проводяться розвиваючі ігри для дітей 3 – 10 років. Разом з волонтерами робимо усе для того, щоб наші маленькі відвідувачі почувались захищеними, розвивались і навчались, незважаючи на реалії воєнного часу.
Тернопільська обласна бібліотека для дітей є одним з двох майданчиків в області для реалізації Всеукраїнського проєкту «СпівДія заради дітей», ініційованого активістами з різних міст України з метою підтримки розвитку дітей під час та після війни. Бесіди та розвиваючі ігри про символи нашої держави, виконання гімну, патріотичних пісень, розмови про супергероїв, що захищають нашу країну, відомих митців, письменників – не повний перелік заходів в рамках даного проєкту.
З метою покращення умов перебування внутрішньо переміщених осіб у місті Тернопіль бібліотекарі організували пункт допомоги, де можна безкоштовно скористатися інтернетом, зарядити мобільні пристрої, зробити ксерокопії документів, почитати журнали, газети, книги, випити гарячого чаю з печивом.
Бібліотека також працює як інформаційний центр з надання контактів гарячих ліній, оперативної інформації щодо можливості отримати тимчасове житло, гуманітарну допомогу, в тому числі і в безкоштовних магазинах благодійного фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», координаторкою якого є відома волонтерка Яна Шкуратова.
За результатами проведеної роботи здійснюється систематичне висвітлення інформації у соціальних мережах, на сайті та в приміщенні бібліотеки.
Під час повітряної тривоги бібліотекарям та волонтерам разом з дітьми часто доводиться переходити в укриття, яке знаходиться поруч із нашою книгозбірнею. Там продовжуємо проводити розвиваючі заходи для маленьких тернополян та гостей нашого міста. У зв’язку з цим створено куточок «Буккросинг у сховищі», щоб час перебування в укритті минав швидше і з користю. На книжковому стелажі помістили книги для дорослих і малечі, а також журнали: «Зростаємо разом», «Колосок», «Ангеляткова наука», «Діти Непорочної» тощо.
Надія Чайківська, заступниця директора
Тернопільської обласної бібліотеки для дітей