Громади не мають реального впливу на формування тарифів, а уряд дозволяє олігархам заробляти розоряти громади і наживатися на українцях, – пише «TeNews».

Що відбувається

Уряд розпочав масовану інформаційну кампанію про передачу на місцевий рівень формування тарифів на тепло і гарячу воду. Разом з тим, реальний тариф на гарячу воду і тепло продовжує контролювати центральна влада. Адже тариф на тепло та воду на 80 % складається з вартості газу і 5 % електроенергії, вартість якої теж піднімають щомісяця. Самоврядування не має жодного впливу на формування тарифу на газ, який і надалі контролюється з Києва.

Подейкують, що урядовці свідомо йдуть на такий крок, щоб перекласти відповідальність на місця за критичну ситуацію з опаленням і гарячим водопостачанням.

Як уряд нищить громади

Уряд досі не виконав меморандуму, укладеного з громадами щодо компенсації для місцевих бюджетів різниці між «ринковою ціною» на газ і тією, що закладено у тариф для населення.

Парламент досі не ухвалив відповідних змін у Державний бюджет. Газовий монополіст НАК «Нафтогаз України» разом з урядом пропонують українським тепловикам купувати газ за так званою «ринковою ціною», що в липні цього року перевищила 15 грн за кубометр. Це приблизно у 5 разів більше, ніж на сьогодні закладено в тариф на тепло та воду. При цьому сам «Нафтогаз» купує газ українського видобутку за ціною менше 3 грн за кубометр

Крім того уряд зберігає олігархічну монополію «на трубу». Доставка газу, так звана «друга платіжка», досі здійснюється за незрозумілими непрозорими формулами і регулярно зростає. Власниками облгазів є українські олігархи такі, як Дмитро Фірташ.

Уряд фактично допомагає наживатися олігархам за рахунок простих українців. Одночасно чиновникам «Нафтогазу» нещодавно затвердили премії у розмірі 130 млн грн авансом. У той же час, грошей на компенсації громадам немає.

Україні загрожує «холодна зима»

Експерти переконані — українським громадам загрожує «холодна зима», якщо терміново не вирішити питання доступної ціни на газ для підприємств теплокомуненерго. Про це неодноразово заявляла Асоціація міст України.

У тепловиків залишилося максимум 1,5 місяці на підготовку до опалювального сезону, завершення усіх необхідних робіт. Для цього потрібні обігові кошти. Сьогодні ж міста змушені сплачувати ці кошти за підвищені урядом тарифи на газ. Наприклад, Тернопіль повинен був минулого місяця додатково виділити 20 млрд грн на фінансування комунальних теплокомуненерго. Інакше довелося б відключати гарячу воду.

Громади вимагають справедливості

В Україні видобувається близько 16 млрд кубометрів газу. Цього об’єму цілком достатньо для підприємств житлово-комунального комплексу, які постачають гарячу воду і тепло у домівки українців та для населення. Вартість газу українського видобутку є меншою за три гривні, і навіть із комерційними націнками складає близько 4-5 грн.

Місцеві комунальні підприємства одне за одним подають звернення до суду з вимогою забезпечити людей українським газом і тим самим запобігти «холодній зимі».

Іншим виходом могло бути ухвалення окремого закону, який би передбачав спрямування українського газу на потреби людей та українського ЖКГ. Адже згідно Конституції України — надра належать українському народу.

Від admin2