В експозиції відділу стародавньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею знаходиться одна з найдавніших шопок у музейних збірках нашого краю. Шопка датована кінцем ХVІІІ – початком ХІХ століття.
Про це повідомляє Тернопільський обласний краєзнавчий музей.
Шопка вирізана з дерева у стилі класицизму з елементами пізнього бароко. Її місце походження достеменно не відомо. Припускають, що шопку виготували на Тернопільщині.
«Виготовлення шопок було досить дорогою справою. Зокрема, священник східногалицького містечка Городок у церковній книзі розписав кількість витрачених грошей на створення шопки для храму. Ця сума становила 12,7 флоринів у той час, коли 4 флорини було достатньо для проживання однієї родини протягом місяця. На початку ХХ століття з’явилися надруковані на папері шопки-картинки, які коштували значно дешевше і дуже швидко почали витісняти об’ємні шопки, виготовлені народними майстрами», – зазначають в музеї.
Сама ж шопка схожа на макет двоповерхового будиночка чи своєрідну двохярусну сцену. Колись у ній відбувалися вертепні вистави, які з’явилися на Україні ще у першій половині ХV століття. Верхній ярус символізував небеса, з яких зійшов Спаситель, і там розпочиналося дійство показом біблійних легенд, а потім переходило на нижню сцену, де розігрувалися комічні народно-побутові сценки з реального життя.
Такі вистави показували на ярмарках, міських площах, по хатах міських та сільських жителів. Таким чином у цих вертепних дійствах поєдналися традиційні народні звичаї різдвяного колядування з біблійними християнськими сюжетами.