«Важливо залишатися самим собою», – каже педагог з багаторічним стажем Василь Дяків. Він викладає історію України, громадянську освіту та всесвітню історію у Заліщицькій державній гімназії. Цю посаду займає з 1997 року, пише Доба.

Цьогоріч Василь Дяків переміг у конкурсі «Вчитель року» за версією Global Teacher Prize Ukraine. Він випередив три тисячі вчителів з усієї України і став кращим. Педагог із Заліщиків отримав головний приз – 250 тисяч гривень. Нашим читачам переможець розповів про перемогу і поділився секретами педагогіки.

5 якостей успішного вчителя від Василя Дяківа.

1. Вчитель – це покликання, і чим швидше ти це зрозумієш, часто з Божою опікою, тим швидше будеш розуміти, як рухатися далі.

2. Учитися упродовж життя.

3. Любити і розуміти дітей різних поколінь.

4. Залишатися самим собою.

5. Бути командним гравцем.

6. Мати загальнолюдські цінності і їх дотримуватися.

Кредо вчителя: «Пізнання світу – це шлях через терни до зірок. І тільки усвідомленість власного покликання робить цей шлях успішним».

— Що для вас означає премія Global Teacher Prize Ukraine?

— Сучасна українська освітня система перебуває на початку реформування, але консерватизм спричиняє до його гальмування. Національна Премія, в основі якої є ідея, що «#ВчителіВажливі», дає змогу говорити про досягнення і успіхи своїх вихованців, про успішні практики, про розширення освітнього середовища, про бачення майбутнього української середньої освіти. Власне, про виклики, які у 2020 році стали дуже визначальними.

— Як у вас з’явилася ідея взяти участь у національній премії?

— Я брав участь у Премії вдруге. У 2019 році, увійшов до ТОП-50.

— Поділіться секретом, що саме у ваших підходах до викладання підкупило членів журі?

— На це питання відповім чесно: «Не знаю». Це питання до справді об’єктивного та професійного журі. Я, як фіналіст, можу тільки припускати, адже кожен з нас – ТОП-10 – має і використовує свої суперсили. Можливо, це досягнення моїх вихованців, можливо ідеї, які я озвучував, були співзвучні з думками і баченнями членів журі щодо розвитку середньої освіти, можливо, це те, що я командний гравець і завжди прагну працювати для досягнення загальнокомандної мети. Але це все, можливо. Найкраще запитати про це у журі.

— Як змінилося ваше життя після перемоги і над чим працюєте зараз?

— Упродовж двох тижнів ЗМІ брали інтерв’ю, подія перебувала серед ТОП новин. Але це одна сторона медалі. Все з часом минає. Життя продовжується. Зараз командою Global Teacher Prize Ukraine – 2020 напрацьовуємо стратегії та практичні кроки для поширення наших ідей серед студентів педагогічних вишів, прагнемо налагодити за підтримки ГС «Освіторія» співпрацю з педагогічними вишами для ефективної комунікації у контексті реформи Нової української школи (НУШ). Хоч онлайн-процеси не офлайн-процес і все в нашої команди попереду.

— ЗМІ уже повідомляють, що вам надали можливість представляти нашу державу на міжнародному конкурсі педагогів у Лондоні. Як проходить підготовка?

— Тут ви потрапили у фейкову новину. Я маю право відвідати Форум у Лондоні у 2020 році, де будуть представляти освітні стратегії, виклики, успішні практики, відбуватиметься нагородження переможця Міжнародної премії. Але я не подавався на Міжнародну премію – 2020 року, а у 2021 році організатори оголосять подачу заявок після завершення Премії 2020 року. І на неї може номінуватися будь-який український педагог. Тому ця інформація, а вперше я її зустрів у виданні «Волинь», є способом «хайпу» та підняття рейтингу видання. На жаль, надіславши листа редакції з проханням виправити інформацію і привести її до об’єктивності, ні до чого не привели. Хай це буде на їх совісті.

— Що допомагає вам у теперішньому складному середовищі не зупинятися працювати?

— Мій принцип: «Навчайся упродовж життя! Заряджайся від дітей!» Розуміти виклики, хотіти їх подолати і шукати механізми їх реалізувати. Складно це? Так непросто, але цікаво. Адже переконуюсь, що саме завдяки Богу я знайшов своє покликання, а це важливо. І ще важливо, залишатися собою і прагнути зберегти загальнолюдські цінності у постмодерному складному і поліфонічному людському світі.

Що ж, ми вітаємо педагога з цінною перемогою і бажаємо продовжувати свій шлях – вчити учнів і подавати їм гідний приклад для наслідування.

Спілкувалася Соломія Сорока

Від admin