Зараз у Тернополі триває санітарна обрізка дерев та видалення тих, які є сухі, хворі або пошкоджені. Такі дерева несуть небезпеку для тернополян. При сильному вітрі, під вагою снігу дерево може покалічити дорослого чи дитину, розтрощити автівку чи обірвати лінії електропередач. З іншого боку, ці санітарні роботи є порятунком для дерев, – пояснюють комунальники та Державна екологічна служба, – пише «Галас».
Комунальники спланували обрізку дерев ще восени
Саме санітарна обрізка дерев допомагає зупинити захворювань з уражених гілок на здорові. Восени комісія обстежує тернопільські парки і визначає дерева, які несуть небезпеку. Це сухостійні дерева, у яких є стовбурна гниль або ж підірвана коренева система. Цією роботою займається підрядник.
Санітарне обрізання і видалення дерев проводять лише у міжвегетаційний період. Цього вимагають Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, Закон України «Про благоустрій населених пунктів» та Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах. Замість зрізаних дерев навесні будуть висаджені нові, але не обов’язково, що у тому самому місці.
Екологи наполягають: санітарна обрізка рятує насадження
За даними Державної екологічної служби, обрізка є потрібною для активного росту дерев та чагарників. Вона врівноважує баланс живлення, особливо для молодих, пошкоджених або хворих дерев, і додає кроні естетичного вигляду. Після обрізки на деревах виростають нові гілочки, значно підвищується імунітет до хвороб. Тобто, санітарна очистка – це порятунок для дерев.
Під час догляду за деревами застосовують різні види обрізування: формувальне, санітарне та омолоджувальне.
Формувальну підрізку дерев проводять для збереження форми дерева чи чагарника: колоноподібної, конусоподібної, кулеподібної чи інших.
Санітарну підрізку виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, а також гілок, спрямованих всередину крони або зближених одна з одною. Обрізують також пагони, які відходять від центрального стовбура вгору під гострим кутом, щоб уникнути їхнього обламування.
Омолоджувальна підрізка застосовується на старих деревах, які не ростуть. Така підрізка стимулює новий приріст, збалансовує плодоношення.
Таким чином, санітарне обрізання дерев – це життєво необхідна процедура для дерев та чагарників міста. Правильна та вчасна обробка дерев лише сприяє озелененню Тернополя.
Офіційно: У 2019 році в парку ім. Т. Шевченка висаджено понад 1600 дерев та чагарників. Відповідно до «Схема озеленення міста», у Тернополі загалом заплановано створити 11 нових територій зелених насаджень. Загальна площа додаткового озеленення міста буде становити майже 59 гектарів. Загалом же, за словами міського голови Тернополя Сергія Надала, заплановано, що до 40 % міста складатимуть зелені зони. В 2019 році у місті було висаджено близько 4000 дерев.
Віра Сотник