З 11 березня розпочався Великий піст. У цей період дуже важливо не лише відмовитися від продуктів тваринного походження, алкоголю та інших поганих звичок, а й утримуватися від поганих думок, робити більше хороших вчинків та молитися. Під час посту можна харчуватися ситно і смачно. Пропонуємо добірку рецептів пісних страв на Великий піст.
Овочевий суп
Потрібно: 1 болгарський перець, 1 цибулина, 1 морквина, 1 кабачок або пів капустини, 1 банка томатів у власному соку, 1 банка консервованої квасолі, 65 г дрібних макаронів, оливкова олія, лаврове листя, сіль, перець, цукор, цедра 1 апельсина
Приготування: розігріти у 2-літровій каструлі 2 ст. л. олії, додати дрібно нарізану цибулю і моркву, перець і обсмажувати овочі близько 5 хвилин. Додати кабачок і томати. Як тільки прогріється – залити окропом. Посолити, всипати трохи цукру, поперчити, покласти лавровий листок і варити 5 хвилин. Додати в суп апельсинову цедру, макарони і промиту квасолю з банки. Варити ще 10 хвилин.
Квасолевий суп з томатами
Потрібно: 2 банки консервованої червоної квасолі, 5 помідорів, 1 цибулина, 1 морква, 1-2 зубчики часнику, 3 cт. л. томатної пасти, соняшникова олія, сіль і перець за смаком.
Приготування: цибулю, моркву і часник дрібно нарізати і обсмажити в каструлі на рослинній олії до золотистого кольору. Помідори нарізати кубиками і додати в каструлю. Додати 1 банку квасолі, томатну пасту і тушкувати приблизно 10 хвилин. Зняти з вогню, розбити блендером. Влити 600 мл гарячої води, викласти другу банку квасолі, підсолити і приправити перцем. Довести до кипіння і розлити по тарілках.
Салат з рису і овочів
Потрібно: 150 г рису, 1 великий болгарський перець, 2 середніх помідори, 1 морква, 2 маленьких маринованих огірка, пучок зеленої цибулі, зелень, олія, сіль за смаком.
Приготування: рис промити, відварити в підсоленій воді в пропорції 1:3. На великому вогні довести до кипіння, періодично помішуючи, щоб рис не пригорів, потім зменшити вогонь і варити 15-20 хвилин. Готовий рис охолодити, промивши в друшляку проточною водою.
Перець, помідори і огірки нарізати невеликими кубиками, моркву натерти на крупній тертці, подрібнити цибулю та іншу зелень. Змішати всі овочі з охолодженим рисом, посолити, заправити олією, прикрасити зеленню.
Картопляні човники
Потрібно: 5 картоплин середнього розміру, 0,5 кг печериць або інших грибів, 3 цибулини, 2-3 зубці часнику, олія для смаження, сіль, приправа грибна, перець чорний мелений.
Приготування: картоплю почистити, помити, розрізати кожну вздовж і вийняти середину, зробивши човник. «Дно» човника трошки зрізати, щоб суденце рівно стояло. Човники приварити в підсоленій воді до напівготовності, охолодити. Далі приготувати начинку. На сковороді підсмажити дрібно покришену цибулю та часник, додати нарізані гриби і готувати, поки не випарується рідина. Тоді посолити, поперчити, додати грибну приправу. Окремо притушити картоплю, вийняту з човників, змішати з грибною начинкою. Начинку перемолоти на м’ясорубці чи подрібнити в блендері. Начинити човники фаршем і запекти до рум’яності на деці чи сковорідці, змащеній олією.
Овочеві котлети
Потрібно: 4 картоплини, 2 моркви, 1 цибулина, 1 зуб. часнику, 3 ст. л. консервованої кукурудзи, 3 ст. л. консервованого зеленого горошку, 0,5 лимона, зелень (петрушка, кріп, зелена цибуля), 3 ст. л. борошна, 200 мл води, 100 г панірувальних сухарів, 4 ст. л. олії, мелений коріандр, паприка, карі, чорний мелений перець та сіль за смаком.
Приготування: відварити картоплю і моркву в шкірці. Моркву – приблизно 5 хвилин, картоплю – 30 хвилин. Почистити овочі. Картоплю розтовкти в однорідне пюре, посолити, додати спеції, лимонний сік. Моркву дрібно порізати. Також подрібнити цибулю, часник і зелень. З’єднати всі овочі, кукурудзу, горошок і перемішати. З отриманої маси сформувати невеликі пісні овочеві котлети. Перед ти, як смажити котлети, приготувати тісто. Для цього змішати борошно з водою і сіллю.
Занурити кожну котлетку в тісто, обваляти у панірувальних сухарях і викладати на розігріту сковороду з олією. Обсмажувати пісні овочеві котлети на середньому вогні з обох боків до золотистої рум’яної скоринки. Подавати пісні овочеві котлети гарячими, посипавши зеленню. Смакує, як самостійна страва або з будь-яким гарніром.
Галушки картопляні
Потрібно: 1 кг картоплі, 5-6 ст. л. борошна, 1 цибулина, 3 ст. л. вершкового масла або рослинної олії.
Приготування: картоплю почистити, відварити, вистудити і пропустити через м’ясорубку. Додати борошно, сіль, перець і замісити картопляне тісто. (Якщо вийде занадто рідке, додати борошна). З тіста сформувати ковбаски діаметром 2 см і нарізати галушки (довжина галушок приблизно 4 см). Цибулю порізати кубиками і обсмажити в маслі або олії. Скип’ятити воду, посолити, в окріп опустити галушки і варити протягом 2-3 хв. Галушки вийняти і полити олією з цибулею.
Пісна овочева запіканка
Потрібно: 8-10 великих картоплин, 2-3 морквини, 350-400 г грибів, 4-5 помідорів, сіль, чорний мелений перець і пісний майонез.
Приготування: сиру картоплю порізати тонкими пластинами. Моркву терти на крупній тертці. Помідори порізати тонкими кільцями. Гриби порізати тонкими пластинами. Взяти форму для запікання, змастити її олією і викласти запіканку наступним чином: картопля, морква, гриби, помідори, картопля. Кожен шар посолити і поперчити. Останній шар картоплі рясно змастити пісним майонезом і поставити в розігріту духовку. Запікати 1 годину при температурі 200 градусів.
Плов із сушених грибів
Потрібно: Сушені гриби – 40 г, вода – 1,5 склянки, рис – 150-200 г, олія – 80 г, морква -100 г, ріпчаста цибуля – 50 г, мелена кіндза – 3-4 г, сіль, перець – за смаком.
Приготування: сушені гриби промити і замочити в холодній воді на 3-4 години. Потім дрібно нарізати і зварити в тій же воді. Цибулю дрібно нарізати, моркву натерти на крупній тертці. Все підсмажити на олії. Покласти в бульйон із грибами, туди ж додати перебраний промитий рис, посолити. Накрити кришкою і тушкувати. За 10 хвилин до готовності додати мелену кіндзу (коріандр) і мелений чорний перець.
Чебуреки пісні
Потрібно: 0,5 л води, 700 г борошна, 1 склянка олії, сіль, перець за смаком.
Начинки: грибний фарш, квашена капуста, смажена з цибулею або цибуля, смажена з морквою.
Приготування: у воді розвести сіль за смаком, додати чорний мелений перець, просіяне борошно і замісити тісто. Тісто повинно бути еластичним. Розкачати тонкі коржі товщиною 3 мм і діаметром близько 20 см. На одну сторону коржа покласти приготовлену начинку нетовстим шаром, а іншою стороною накрити, добре зліпити краї чебурека і наколоти виделкою в кількох місцях. Смажити в олії.
Голубці з грибами
Потрібно: 1 капустина, 300 г свіжих чи 200 г сушених грибів, 2-3 цибулини, 1 склянка сирого пшона, олія, сіль, головка часнику.
Приготування: з капустини видалити качанчик, покласти у гарячу підсолену воду і довести до кипіння. Зняти з вогню, дати трохи охолонути, злити воду, розібрати на окремі листки, зрізавши або злегка відбивши черешки. Гриби відварити у підсоленій воді, дрібно порізати і підсмажити на олії з цибулею. Пшоно промити і запарити крутим окропом на 15-20 хв. Потім злити воду і змішати з грибами й цибулею. Цей фарш посолити до смаку, покласти на кожен капустяний листок і, щільно загорнувши конвертом чи ріжком, скласти у казанчик. Залити відваром з грибів і поставити на невеликий вогонь у духовку чи піч. Часничину почистити, розтерти з сіллю, щедро заправити олією. Коли голубці будуть готові, викласти їх на таріль, і полити часниковим соусом. Їсти можна гарячими й холодними. Це чудова пісна страва.
Яблучні кекси з курагою
Потрібно: 200 г борошна, 100-150 г цукру, 1,5 ч. л. розпушувача, 1 ч. л. кориці, 4 ст. л. олії, 250 г яблучного пюре, жменя кураги.
Приготування: курагу дрібно порізати. Борошно, цукор, розпушувач, корицю і курагу змішати у великій мисці. Яблучне пюре змішати з рослинною олією. З’єднати яблучне пюре і масло з сухими інгредієнтами. Змастити форми рослинною олією і наповнити їх тістом. Пекти при температурі 180 градусів близько 30 хвилин. Готовність перевірити дерев’яною паличкою. Остудити у духовці, посипати кекси цукровою пудрою. Аби приготувати пюре, потрібно запекти яблука у духовці (видаливши серцевину), потім подрібнити, додавши трохи води. Шкірку викинути. Або взяти готове яблучне пюре для дитячого харчування.
Фруктово-желейний торт
Потрібно: для тіста – 250 г борошна, 200 г цукру,1 ч. л. розпушувача, 6 ст. л. оливкової олії, 250 мл води (соку, сиропу), щіпка солі,
для крему: 300 мл ягідного соку, 60 г манної крупи, цукор за смаком,
для начинки: 300 г консервованих фруктів (персики, яблука, ананаси, полуниця), 100 г горіхів, желе для торта.
Приготування: з’єднати просіяне борошно, розпушувач і цукор. Влити у суху суміш олію і воду (або фруктовий сироп). Залежно від солодкості сиропу, відкоригувати кількість цукру. Замісити тісто із консистенцією сметани. Помістити тісто в змащену олією форму і випікати у розігрітій до 180°С духовці 25-30 хвилин. Готовий корж залишити у формі, щоб охолов. Вилити у каструлю фруктовий сік, додати за смаком цукор, насипати манку і, помішуючи, довести до кипіння. Варити крем на повільному вогні, постійно помішуючи, поки він не загусне, 5-7 хвилин. Потім остудити і збити блендером до стану білого мусу.
Корж просочити фруктовим сиропом, змастити кремом, зверху гарно викласти фрукти. Потім торт залити желе і залишити, щоб застиг. Дістати з форми, з боків обсипати горішками.
Джерело: Доба