Пиво може бути корисно, якщо його вживання відбувається в розумних порціях (добова норма становить 500 мл для жінок і 700 мл для чоловіків). При цих умовах пінний напій на основі хмелю, насиченого біологічно активними компонентами, здатний надавати на організм заспокійливу і болезаспокійливу дію.
Людина, що віддає перевагу пиву перед іншими алкогольними напоями, частково виправдовує свої дії: «Я п`ю пиво, тому що воно корисне». Потрібно відразу обмовитися: твердження про користь вірні тільки щодо продукту натурального, нефільтрованого, в якому максимально зосереджені вітаміни (В1, В2, В6, РР і не тільки), мікроелементи (залізо, магній, мідь, фосфор) і амінокислоти. Всі ці компоненти сприяють:
- активізації обміну речовин;
- підтримки серця і судин;
- провокування виділення шлункового соку і поліпшенню травлення;
- наповненню організму оптимальним обсягом корисних речовин;
- профілактиці атеросклерозу, інфаркту, туберкульозу, онкологічних утворень і масі інших захворювань.
Для досягнення всіх цих цілей можна пити пиво, але тільки в дозволених межах – максимум 1 л напою з 3-5% змісту етанолу в день, що приблизно відповідає 40 гр. чистого етилового спирту дозі або 1 чарці горілки.
Таку порцію фахівці називають гранично допустиму, але по можливості не варто доходити до неї, обмежуйтесь половиною дози, так як якщо вживання пива в граничному обсязі буде відбуватися щодня, може розвинутися пивний алкоголізм.