Одинадцятикласниця Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №3 з поглибленим вивченням іноземних мов Анастасія Стаханська науковою роботою в Тернопільському обласному комунальному територіальному відділенню Малої академії наук України займається вже третій рік. Секцією, яку обрала, стала «Медицина», оскільки майбутнє своє планує пов’язати із цією сферою, та й батьки її є медиками. Разом із тим, теми, які досліджує дівчина, знаходяться на межі різних наук, зокрема, хімії та біології.
Можливо, саме завдяки цьому її робота «Вивчення протизапальної та антимікробної активності біологічно активних речових фенольної природи підземних органів родовика лікарського» посіла друге місце на Всеукраїнському етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.
Саме цю роботу Настя нещодавно представила і в Мексиці, на Міжнародному конкурсі наукових проектів у рамках «ExpoScience International MEXICO 2018». Відбувся такий захід наприкінці листопада-початку грудня у місті Мореліа, що є столицею штату Мічоакан. Організаторами конкурсу були уряд штату спільно з Національною радою з науки і техніки CONACYT, Інститутом науково-технічних та інноваційних технологій Мічоакан, Expo Sciences Мічоакан, Університетом UPAEP через Національну мережу молодіжної діяльності в галузі науки і техніки (RED) та Міжнародний рух за дозвілля в галузі науки і техніки для Латинської Америки (MILSET AMLAT).
– Ще у вересні дізналась у нас, в Тернопільському відділенні МАН України, що відбувається відбір на міжнародний конкурс у Мексиці. Це видалось мені досить цікавим, тому захотіла спробувати свої сили і вирішила подати свою роботу, – розповідає Настя Стаханська. – Десь через місяць мені повідомили, що разом із ще трьома учасниками з України пройшла відбір. Так, до Мексики отримали можливість поїхати також школярі з Чернівців, Полтави та Києва. У хлопців теми робіт стосувались фізики, астрономії та хімії, а моя – біології та медицини.
Міжнародний конкурс наукових проектів «ExpoScience International MEXICO 2018» проходив у велетенському науковому центрі – Інтерактивному музеї економіки Мексики.
– Це унікальне місце, де проводять різноманітні важливі конференції та заходи. Стенди з презентаціями наших робіт були виставлені в одному з головних залів. Кожен з учасників стояв біля свого стенду, члени журі підходили, і ми розповідали про свої дослідження. Я, мої колеги з України та ще один представник із Туреччини захищались англійською мовою, а решта дітей виступали іспанською. Відразу скажу, що всі чотири роботи, які ми представили, журі сподобались. Вони відзначили нас і сказали, що це дуже цікаво в контексті подальшого розвитку. Більше того, нам усім навіть запропонували взяти участь у ще одному науковому форумі, що відбудеться в Абу-Дабі.
Загалом, на конкурсі у Мексиці було 120 учасників з усього світу, які представляли свої роботи у таких напрямках, як соціальні та гуманітарні науки, інженерія, точні науки, медицина й охорона здоров’я, програмне забезпечення та комп’ютерні науки, екологічні науки, науки про освіту та виховання, харчові й агрономічні науки, біологія, матеріалознавство. Оцінювали їх досягнення фахівці найвищого рівня з кожної галузі.
– Серед усіх учасників журі вибрало тільки три роботи, які видалися їм найцікавішими. Але, як виявилося в результаті, головним на цьому конкурсі було не посісти якесь місце чи навіть перемогти, а власне участь. Для усіх нас це стало дуже важливим етапом у житті. Для мене особисто це, насамперед, хороший досвід спілкування з людьми, які розуміються у моїй темі, можуть вислухати якісь здобутки, досягнення у моїй науковій роботі. Дуже мотивуючим стало для мене почути думку-рецензію, що мої дослідження можуть стати важливими для населення всього світу, – сказала Настя.
Дуже цікавою складовою програми конкурсу стала «Ніч культур» – грандіозне шоу на сцені під відкритим небом, що відбувалось на одній із площ міста Морелія. Під час цього дійства концертні номери репрезентували представники кожної з країн-учасниць. Настя Стаханська, представляючи у концерті Україну, виконала на скрипці неповторну «Мелодію» українського композитора Мирослава Скорика.
– Я знаю, що бажаючих взяти участь у конкурсі в Мексиці було багато, лише з Тернополя свої роботи подавали більше п’ятнадцяти чоловік, – говорить Настя. – І те, що відібрали мене, є надзвичайно важливим для мене. Я дуже цьому рада, адже багато працювала, щоб досягти таких результатів. Планую і надалі брати участь у різних наукових змаганнях, олімпіадах, особливо, у Малій академії наук.
І ці плани вже починають здійснюватися. Так, на початку січня в міському відділенні Тернопільського обласного комунального відділення МАН України відбувся І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України 2019 року. Складався конкурс традиційно з двох турів: написання контрольних робіт з базових дисциплін, відповідно до профілю, та представлення власних досліджень. Участь у ньому взяло близько сорока юних науковців. Анастасія Стаханська тут представила свою нову роботу, яка теж стосувалась вивчення лікарських властивостей рослин, зокрема, позитивному впливу якона для людей, хворих на цукровий діабет, і здобула перемогу.
Відтак, разом із Вікторією Турківською із Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов та Надією Касянчук із Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка продовжить змагання на обласному етапі конкурсу.
До речі, у здобутку Насті Стаханської є диплом третього ступеня обласної Олімпіади з математики у 2018 році, диплом першого ступеня – з хімії і участь у Всеукраїнській олімпіаді з хімії. Також Настя цього року є лауреатом Президентської стипендії та стипендії міського голови Тернополя в номінації «Кращий учень школи».
Олена Лайко, «Тернопільська Липа»
Фото із особистого архіву Анастасії Стаханської