Воші у багатьох асоціюються з брудом, бідністю і злиднями … Але ні, цілком благополучні діти і дорослі можуть одного разу виявити у себе в волоссі комах. Звідки вони взялися і як з ними боротися? Розповідає Доба.

Міфи про педикульоз

Педикульоз – це захворювання, з яким пов’язано безліч міфів. Основний – це міф про неохайність носіїв. Нібито воші з’являються через недотримання правил особистої гігієни. Але це не так: як і будь-які паразити, воші передаються здоровій людині від інфікованої.

Так що, чисто теоретично, заразитися може кожен. Найчастіше небезпеку становлять місця громадського користування та великого скупчення людей, наприклад, перукарні, басейни, сауни.

Вважається, що до даного захворювання найбільш схильні діти. Це вірно. Але пояснюється знову ж таки не особливостями дитячих організмів, а особливостями дитячої поведінки: діти щільніше контактують. Вони можуть сидіти, втупившись в один планшет і тісно стикатись головами. Вони запросто міняються шапками і б’ються «рогами» лобами. Дорослі так себе не ведуть. Саме тому часто спалах захворювання спостерігається в дитячих садах, школах і таборах.

При рукостисканні воші передатися не можуть. Те, що вони здатні перестрибнути з однієї людини на іншу, не більше ніж міф. Крил у них немає. Існує думка, що педикульоз розвивається у людей з низьким імунітетом або в ситуації стресу. Але і це не зовсім так. Ослаблення захисних сил організму, безумовно, є одним з факторів, який підвищує ризики виникнення будь-якого захворювання. Але у випадку з педикульозом це точно не основна з причин. Якщо в стресі ви не клали голову на плече до носія вошей, то педикульозу взятися нізвідки.

Воші бувають різні

Воші бувають трьох видів: головні, лобкові, платтяні.

Головні воші

Головні найбільш поширені, але і піддаються діагностиці найлегше. Основним симптомом захворювання є сильний свербіж шкіри. Він з’являється через те, що паразити, харчуючись кров’ю, виділяють речовину, що перешкоджає її згортанню. Організм сприймає її як своєрідний алерген і реагує відповідно.

Кожен паразит відкладає близько десяти яєць, які кріпляться до волосся за рахунок липкої речовини, тому промити голову звичайним шампунем або просто вичесати личинки – не наш метод.

Немає сенсу сподіватися, що у чистьох, що приймають душ вранці і ввечері, паразити не заведуться. Між відкладанням яєць і появою дорослих вошей повинно пройти не менше чотирьох тижнів, тому при даному захворюванні важлива своєчасна діагностика, що включає огляд і дерматоскопію.

Головні воші мають невеликий розмір (до 4 мм), тому найчастіше їх важко виявити самостійно. До того ж личинки (гниди) візуально можна переплутати з себореєю (лупою). 

Лобкові воші

В якості методу профілактики рекомендується не тільки дотримання правил особистої гігієни, а й наявність регулярного і надійного статевого партнера. Індивідуальний захист від лобкові воші не захищає. При виявленні цього виду паразитів необхідно не тільки застосування лікарських препаратів, а й ретельна обробка одягу та постільної білизни, щоб уникнути повторного зараження.

Віра в те, що мода на глибоку епіляцію назавжди позбавила людство від лобкових паразитів, не виправдалася. Епіляція для профілактики і лікування фтиріазу (лобкового педикульозу) повинна бути дуже ретельною, оскільки в важкодоступних для видалення волосся місцях, при наявності навіть мінімального волосяного покриву, воші можуть спокійно розмножуватися.

Платтяні воші

Ці передаються через одяг. Вони харчуються кров’ю людини, але при цьому їх укуси можна помітити виключно на верхній НЕ волосистій частині тулуба. Саме тому платтяних вошей часто плутають з клопами.

На волосистій частині голови вони зустрічаються нечасто і майже ніколи в області паху. Вони лише харчуються за рахунок людини, а відкладають яйця і розмножуються на одязі. Оскільки платтяні воші можуть виживати при досить високих температурах, регулярно повинне проводитися не тільки прання при температурі вище 40 градусів, а й прасування.

Профілактика і лікування педикульозу

Це захворювання швидше неприємне, ніж небезпечне, і при дотриманні всіх рекомендацій лікаря від нього можна позбутися досить швидко. Для того щоб убезпечити себе, дотримуйтесь основних правил:

  • користуйтеся тільки своїм особистим гребінцем;
  • в басейні купайтеся тільки в шапочці;
  • носіть тільки свій одяг;
  • дотримуйтесь правил особистої гігієни, не використовуйте чужі рушники, губки;
  • міняйте постільну білизну не рідше, ніж раз в два тижні, і періть її при високих температурах;
  • не нехтуйте прасуванням, особливо дитячого одягу, найбільшу увагу приділяйте складкам і швам.

Якщо заразився хтось із ваших близьких, важливо регулярно проводити вологе прибирання приміщення, а також продезінфікувати всі предмети одягу, якими він користувався в перебіг хвороби.

Гарна новина полягає в тому, що лікування проводиться досить нескладно. Сьогодні в аптеках продається безліч спеціальних шампунів, спреїв і кремів, які дозволяють швидко впоратися із захворюванням. Але лікування повинно проводитися під наглядом фахівця. Адже якщо обробка проведена погано, через два тижні може статися загострення.

201801261338541487446175

Від admin