Наприкінці минулого року у Теребовлянському райсуді поставлено «крапку» у доволі нетиповій кримінальній справі. На лаві підсудних – молодий чоловік, учасник бойових дій. Потерпілий – дідо дружини підсудного, він же є знаним фермером. Проте з етичних міркувань редакція не вказуватиме прізвищ та адрес. Власне, це доцільно і з питань безпеки для самого потерпілого – аби не накликати чергових злодіїв до його помешкання.
Отже, в одному з райцентрів області сталася така оказія. Внучка фермера вийшла заміж за уродженця Херсонщини, у них народилася дитина. Молодий чоловік був в АТО, має посвідчення учасника бойових дій. Начебто усе було гаразд. Молоде сімейство часто приходило в гості до діда-фермера. Останній дуже тішився з тих відвідин, а надто радів правнукові. Чоловік він заможній, і нічого не шкодував для молодої сім’ї.
Проте у чоловіка онуки була пристрасть, про яку фермер не здогадувався. Він одержимий азартними іграми. Марно казати, що такі люди є фінансовою катастрофою. Володимир (так назвемо винуватця) заборгував усій околиці. Гральні автомати, наче пащека чудовиська, поглинали тисячі гривень, і лише зрідка повертали примарний виграш, який тут же повертався у миготливий ящик.
Припертий залежністю та нерадісними життєвими обставинами, молодий чоловік «взявся» за діда. Йому стало відомо, що останній тримає у скринях, вмонтованих у ліжко, справжні скарби. Часто гостюючи у цьому будинку, він мав доступ до усіх приміщень, у тому числі до спальні діда. За першим разом він поцупив зі сховку шість ланцюжків, один браслет, п’ять підвісок, чотири каблучки, дві пари сережок – усього вагою 62,84 грами золота.
Крадіжка залишилася непоміченою, і уже через кілька днів родич знову рився у скрині. Власне, так тривало упродовж місяця, і у результаті він виніс півкілограма (!) ювелірних виробів із золота.
Аж тоді фермер помітив пропажу. Хтозна, чи відразу здогадався, хто є злодієм. Він заявив у поліцію, і у результаті розслідування стало очевидним: злодій «свій».
У судовій залі підсудний повністю визнав свою провину і пояснював, що усе – через борги, які «заробив» на гральних автоматах. Фермер просив суворо його не карати. Втім заявив цивільний позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Вартість викраденого золота становить понад 327 тисяч гривень. А моральні збитки потерпілий оцінив у 200 тисяч гривень. Він пояснював, що для нього пропажа золота була великим потрясінням, тим більше, що злочини вчинила близька йому людина. У потерпілого погіршились життєві зв’язки та стосунки з членами родини, стан здоров’я, він втратив сон. Говорив і про те, що постійна втома від пережитого та неможливість повернення викрадених ювелірних виробів, які мали для нього ще й культурну та історичну цінність, не дають відновити звичний лад життя.
Відразу зауважимо: суд повністю задовольнив цивільний позов потерпілого. А щодо покари винуватцю – йому вдалося вийти сухим із води. Відповідно до Закону України «Про амністію у 2016 році» особи, які визнані винними у вчиненні умисного злочину, який не є тяжким або особливо тяжким, та які на день набуття чинності цим Законом є ветеранами війни (учасниками бойових дій, інвалідами війни та учасниками війни, які підпадають під дію Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) підлягають звільненню від відбування покарання. Отож Теребовлянський райсуд застосував до підсудного амністію.
Як стало відомо редакції, онука фермера подала до суду позовну заяву про розлучення.
Ольга КУШНЕРИК, Свобода