Під час поверхневого обшуку у шістнадцятирічного мешканця Тернополя нацгвардійці побачили поліетиленовий прозорий пакет з гранульованою речовиною чорного кольору.
За попередніми даними – це насвай. Перевірка неповнолітнього тривала в присутності батька. Вміст пакетику направили на експертизу, а хлопця після документування відпустили.
Подію внесли в ЄРДР за статтею 309 частина 1 ККУ – незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.
Правоохоронці кажуть, що сьогодні насвай не вважається наркотиком, хоча є небезпечним для здоров’я. За словами керівника управління протидії наркозлочинності ГУНП в Тернопільській області Михайла Димиди, вони уже неодноразово зверталися до міністерства, аби насвай внести до розряду небезпечних наркотичних речовин. Оперативник стверджує, що кожен, хто починає з насваю, згодом може перейти до важчих наркотиків.
Найчастіше насвай купують школярі. Кульки суміші закладають під нижню губу, під язик або за щоку. Проковтнуті слина чи крупинки зілля можуть викликати нудоту, блювання і пронос.
Правоохоронці радять час від часу батькам перевіряти своїх дітей, а особливо під язиком і в районі губ. Вживання насваю викликає подразнення, а також утворення язвочок та ран.
Насвай – жувальна суміш з легким психотропним ефектом, до складу якої входять тютюн, вапно, курячий послід, олія, синтетичний клей і ще ціла низка небезпечних речовин, залежно від «виробника». Речовина з таким складом не може принести користі організму, а от нашкодити – легко. Неприємний запах з рота, псування зубів, головний біль, отруєння, виразки, пухирі на губах, зміни психіки, залежність – неповний перелік «бонусів» після вживання цієї суміші. Більш тривале вживання речовини може викликати ще серйозніші проблеми аж до онкологічних захворювань. Боротися з цими наслідками доведеться довго, а от кайф від вживання насваю, який виявляється в легкій розслабленості та потемнінні в очах, триває лише 5-6 хвилин.
Визначити людину, яка навіть в даний час вживає насвай за візуальними ознаками практично не можливо. Ця речовина не потребує ні підшкірного чи внутрішньовенного введення, ні ковтання, достатньо невелику кількість суміші покласти під язик. Такі специфічні особливості насваю утруднюють виявлення підлітків, які його вживають. Крім того батьки, вчителі часто навіть не знають як він виглядає. Тож правоохоронці закликають дорослих взяти до уваги цю інформацію й донести її до своїх дітей.