На козацькому цвинтарі тернополяни зрізали дерева, а також косили траву. Більшість учасників заходу – це молодь. Активісти планують продовжувати цю діяльність і закликають всіх небайдужих приєднуватись до них
Толоку на козацькому цвинтарі ХVII століття, що біля Вишневецького замку, провели 5 липня. У заході взяли участь близько 20 активістів з Тернополя.
Захід у Вишнівці був уже третім за це літо. Він є частиною екологічної акції, яка має назву “Екотолока-2012”. Взяти участь у заході може кожен охочий.
– Дізнався від знайомого, що люди збираються їхати у Вишнівці, аби прибирати там територію і вирішив до них долучитись, – розповідає Андрій Горбень. – Я не є представником громадських організацій, але вважаю себе активним молодим чоловіком. До того ж моя спеціальність пов’язана із туризмом, тому думаю, що я просто мушу долучатися до такого роду подій.
Науковий співробітник Вишнівецького замку Любов Шиян розповідає, що на місці цвинтаря, який розташований за 100 метрів від палацу, раніше був смітник. Прибирати почали з 2008 року.
– Козаків, померлих, захищаючи свій народ, ховали на теренах свого містечка, – розповідає пані Шиян. – Цей цвинтар є тому приклад. Про те, що тут багато поховань саме козацьких, свідчать хрести мальтійського типу, які датуються ХVII століттям. На жаль, ми можемо дізнатись тільки імена цих людей, конкретних дат на хрестах не написали. Козаки входили до надвірних загонів магнатів Вишнівецьких.
Жінка розповідає, що під час прибирань на цвинтарі знаходили старовинний посуд.
– Цим підтверджуються наші традиції, які йдуть із давнини, – каже пані Шиян.
Жінка розповідає, що не так давно цвинтар стали вважати культурною пам’яткою, бо раніше люди вважали, що це звичайний старе поховання. Протягом толоки учасники дізнались багато цікавих історій про цю пам’ятку.
– Під час війни місцеві жителі врятували це місце від німців, – розповідає пані Шиян. – З цвинтаря добре видно село, саме тому німці хотіли зробити там окопи. Але мешканці сказали їм, що там поховані хворі, на чуму і фашисти пішли в інше міцне.
Під час акції активісти покосили траву і зрізали сухі дерева.
– Козаки – це наші предки, тому ми мусимо їх шанувати, – розповідає представник організації “Галицькі зубри” Тарас Парило. – Приємно, коли робиш добру справу. Сьогодні добре попрацювали. Я думаю, що тепер цвинтар виглядає набагато краще. Це все робиться для розвитку туризму в нашій місцевості.
Після роботи учасникам заходу зробили безкоштовну екскурсію палацом.
– Мені сподобалось у цьому заході, що ми не тільки зробили добру справу, а ще й дізнались історію замку, – розповідає учасник толоки Юрій Бачинський. – Я студент, зараз у мене канікули, тому дуже хочеться поїздити, щоб дізнатись щось нове. У Вишнівецькому замку я вперше.
Щоб взяти участь у наступній толоці, яку проводитимуть біля Дністра, можна звертатись в обласне управління з питань туризму за телефоном 43-35-39.
“20 хвилин”