Бурхливий ритм сучасного життя порушує душевну рівновагу, розхитує нерви, може привести до серйозних психічних зривів і навіть депресії. Існує популярний міф, що нервова система не відновлюється. Ця поширена помилка. У цій статті ми розповімо про методики і способи надбання гармонії після емоційного перенапруження.
Механізм стресу
Стрес — природна реакція людського організму на небезпеку, страх, несподівані зміни. Це нормальний процес адаптації до нових обставин, якщо його тривалість не перевищує розумні терміни. Якщо людина не здатна впоратися з ситуацією самостійно, виникає хронічний стресовий синдром, здатний перейти в депресію, привести до неврозу.
Це негативно позначається на особистому житті, кар’єрі, здоров’ї. Страждають імунітет, органи травлення, в крайніх випадках розвиваються захворювання психіки.
Різновиди
Існують 2 типи афективного дисбалансу. Кожен з них може негативно вплинути на психологічне здоров’я.
- Эустресс — «позитивний». Викликаний яскравими враженнями від поїздки, досягненням бажаної мети, будь-якими приємними подіями. Імпульс радості, додатковий заряд щастя. Зазвичай він не несе небезпеці. Але якщо емоції занадто сильні, вони вимотують нервову систему. Кожна незначна невдача згодом може сприйматися занадто серйозно, розстроювати, пригноблювати.
- Дистресс викликається глибоким емоційним потрясінням: втратою близького людина, раптовим звільненням з роботи, розчаруванням в любові. Він представляє серйозну небезпеку для здоров’я, особливо якщо людина аффиктивно нестійка.
У чому різниця між хронічним стресом і хвилюванням?
Іноді в житті відбуваються події, що негативно впливають на настрій : проблеми на роботі, сварки з близькими, невдачі в починах. Адекватна реакція організму на ці обставини — короткочасний емоційний дискомфорт. При хроніці картина інша. Типові ознаки такі:
- неспокійний сон або постійна сонливість;
- почуття втоми, що не покидає навіть після повноцінного відпочинку;
- болі в голові, затискання нервів;
- проблеми з ШКТ (гастрит, печія);
- «скачки» у вазі;
- шкірні алергічні реакції;
- неконтрольовані перепади настрою;
- зниження статевого потягу.
Неочевидні причини
Спровокувати нервовий розлад можуть не лише серйозні події. Зовнішні чинники, з якими ми стикаємося день від дня, на перший погляд здаються незначними, але зрештою здатні вплинути на емоційне здоров’я, викликати дистресс.
- Неправильний режим. Сон менше 6-7 годин призводить до загибелі клітин мозку, руйнування нейронів. Накопичений «недосип» виливається в хронічну втому, розбитість, нервозність.
- Погане харчування. Організму необхідно отримувати достатню кількість вітамінів, корисних речовин, мікроелементів. Вони беруть участь в процесах, що відповідають за будову клітинних мембран, у тому числі в мозку. Їх недолік (особливо магнію, аскорбінової кислоти) викликає хронічний стрес.
Усі хвороби від нервів, тому варто уникати стресу, а якщо пережили його, то звернутися до психолога для захисту від затяжної депресії і усіх витікаючих сумних наслідків.
Що таке нервовий зрив?
При значних емоційних перевантаженнях організм реагує на обставини, що склалися, зривом. Його можна розглядати як кінцеву стадію стресу. До зриву призводять:
- перманентна перевтома;
- втрата рідної людини;
- розрив родинних, любовних зв’язків;
- проблеми з ШКТ (гастрит, печія);
- серйозні фінансові утруднення;
- гиперотвественность.
Дивно, але нервовий зрив може бути наслідком эустресса. Не усі здатні «переварити» позитивні емоції після весілля, народження дитини, довгожданого переїзду.
Фактори ризику
Нервові зриви зустрічаються не лише у людей з низьким порогом стрессоустойчивости. Їх провокують:
- шизофренія в анамнезі кровних родичів;
- недолікована депресія;
- захворювання органів ендокринної системи;
- шкідливі звички (алкоголь, наркотики);
- нестача важливих вітамінів (D, B);
- підвищена тривожність як риса вдачі
Ознаки зриву, що наближається
Для оточення крайня міра психічного виснаження завжди раптова. Часто можна почути фразу: «Ні з того, ні з цього, він зірвався». Це в корені не вірно. Нервовий зрив не трапляється щомиті, це тривалий процес, наближення якого можна розпізнати за наступними ознаками :
- необгрунтований оптимістичний настрій, бурхлива діяльність;
- легке безсоння, підвищення температури, артеріального тиску;
- головні болі, нервозність;
- падіння самооцінки, апатія;
- втрата апетиту, лібідо, порушення діяльності ШКТ.
Усі перераховані симптоми, що змінюють один одного, призводять до психозу, істерики, крайньої міри емоційної вымотанности, серйозного фізичного погіршення здоров’я.
Безлекарственные методи відновлення
Якщо вам поставили діагноз «стрес» або «нервовий зрив» офіційно на прийомі у фахівця, лікування включатиме прийом медичних препаратів і поновлюючу терапію. Ми пропонуємо вам ознайомитися із способами регенерації після емоційного перенапруження, які не мають на увазі прийом ліків. Будь-який кваліфікований психотерапевт і психолог завжди рекомендує своїм клієнтам не нехтувати даними порадами.
Психотерапія
Хоча останніми роками популярність методик зростає. Люди починають розуміти, що це найшвидший і ефективніший спосіб боротьби з емоційними проблемами. Хороший психотерапевт не дає очевидні поради, як вибратися із стресових станів, відновити сили.
Він допомагає виявити зірвані ресурси, позбавитися від тривоги, побоювань, різного роду страхів, сумнівів. Визначає корінь проблеми і учить, як позбавитися від нього раз і назавжди. Після роботи з фахівцем людина почуває себе повною сил, енергії, остаточно позбавляється від емоційних оков, негативних емоцій, інакше дивиться на світ.
Це не лише робота над поточною проблемою, але і «інвестиція в майбутнє». Якщо індивід повністю не може виключити з життя чинники, що призводять до хронічного стресу, він все одно знатиме, як правильно на них реагувати.
Єднання з природою
Дослідження, проведені в Стэндфордском Університеті, довели, що півторагодинна прогулянка в лісі або парку знижує збудження ЦНС, пригнічує діяльність відділу мозку, яка активна, якщо людина випробовує негатив, тривожність, необгрунтований страх.
Інші дослідження стверджують, що люди, що живуть в місті, схильні до ризику розвитку стресу і депресій на 40% більше, ніж сільські жителі. Річ у тому, що метушня, поспіх, пробки, забруднений мікроклімат негативно позначаються на психічному здоров’ї. Зелень листя, шум вітру в кронах дерев, яскраві фарби кольорів, чисте повітря заспокоюють, дарують позитивні емоції, нівелюють емоційний дисбаланс.
Якщо нещодавно ви пережили афективний розлад, намагайтеся як можна частіше бувати на свіжому повітрі. Нехай вечірні прогулянки стануть щоденним ритуалом перед відходом до сну.
Звукотерапія
Прослуховування музики — один із способів пошуку гармонії, зняття нервової напруги. Шум лісу, океану, спів птахів, твори класиків заспокоюють нервову систему. Головне правило — ви повинні насолоджуватися звукозаписами. Краще прослуховувати їх в затишній, домашній обстановці перед відходом до сну. Більшість лікарів сходяться на думці, що музикотерапія допомагає не лише вилікувати, але і запобігти розладам психіки.
Фізичні вправи
Навантаження підтримують тіло в оптимальній формі, відповідають за здоровий стан серця, посудин. Вони насичують клітини мозку киснем. Результат — поліпшення працездатності, концентрації уваги. Спорт знімає фізичне і м’язове перенапруження. Знижується рівень гормонів, що виробляються організмом при стресі. Саме вони руйнують клітини ЦНС, згодом призводять до зривів.
Спілкування з тваринами
Домашні вихованці наділені здатністю зняття нервової напруги. Учені Університету у Боулдере (США, штат Колорадо) провели експеримент. У нім брали участь люди від 20 до 40 років. Їх штучно вводили в стан стресу (примушували контактувати з подразниками), а після половину випробовуваних залишали в компанії домашніх вихованців.
Дослідження аналізу крові показали, що у тих, хто проводив час з кішками і собаками, рівень стресового гормону набагато нижчий, ніж у піддослідних, не контактуючих з тваринами. Регулярна турбота про кішок і собак відволікає від життєвих колотнеч, а звичайне спостереження за акваріумними рибками заспокоює, знижує тривожність.
Релаксація
Освоєння техніки релаксації — ефективний спосіб заспокоїти нерви, що розбушувалися. Вони допомагають на деякий час забути про проблеми, зрештою переглянути своє відношення до них. Відновлюють душевну рівновагу, допомагають поглянути всередину себе і самостійно знайти відповіді на важливі питання, що тривожать душу.
Аутотренинги нормалізують дихання, роботу серцево-судинної системи, розслабляють м’язи, знижують головний біль, активізують м’язові процеси. Резюмуючи, можна сказати, що вони знімають практично усі побічні ефекти афективних розладів. Найбільш популярна техніка:
- релакс-массаж;
- медитація;
- бодифлекс;
- йога;
- пілатес;
- тай-чи.
Хобі-терапія
Улюблене зайняття дарує позитивні емоції, допомагає забути про негатив, захоплює з головою. Постстресовий період — кращий для творчості. Ви отримаєте істинне задоволення від процесу, відволікнетеся від переживань, наслідків зриву. Малювання, музика, фото — займайтеся тим, що подобається вам. До речі, подорожі — один з різновидів хобі. Яскраві враження від поїздки здатні витіснити з голови найчорніші думки.
Медикаментозне лікування
Якщо вищеописані методи відновлення не приносять помітного результату, лікарі рекомендують звернутися до деяких фармакологічних препаратів. У тандемі з нелікарськими методами лікування вони роблять прискорюють процес повернення до щасливого життя.
БАДи та вітаміни
До складу антистресових комплексів входять важливі мінерали (селен, цинк, магній), екстракти рослин, що мають седативні властивості. Вони допомагають розслабитися, нормалізувати сон, зняти напругу.
Народні засоби
У травах і рослинах містяться гормони і речовини, заспокійливі психіку. Часто доктори виписують настоянку пустирника, валеріани, меліси. А можна виготовити зілля самостійно. Поділимося ефективними рецептами.
- Барбарисовий відвар Візьміть 1 ст. л. висушеного кореня барбарису. Залийте 200 мл води, на повільному вогні доведіть до кипіння. Настоюйте 2 години. Приймайте 3 рази в день по 1 ст. л.
- Імбирний сік 1 великий корінь імбиру очистьте від шкірки, натріть на дрібній терці. Відіжміть сік через марлю. Приймайте 3 рази в день по 30 крапель за 30 хвилин до їди.
- Відвар з березового листя 100 гр. свіжих, зелених листочків залийте 400 мл теплої води. Дайте відстоятися 6 годин, процідите. 2 рази в день випивайте 100 мл зілля за півгодини до їди.
Безрецептурні заспокійливі
Пігулки на основі витягу з рослин («Персен», «Ново-Пассит») украй затребувані. Проте у них є протипоказання. Пити їх треба за рекомендацією лікаря, строго дотримуючись дозування.
Продукти для відновлення нервів
Щоб уникнути гнітючих станів, понизити риски проявів психозу, загальний рівень тривожності, дотримуйтеся принципів здорового харчування. Включайте в раціон їжу, багату магнієм, селеном, вітаміном B. Їх ви знайдете в:
- цитрусових (апельсини, грейпфрути);
- червоних ягодах (кавуни, полуниця);
- пророщених зернах пшениці ;
- бобових (сочевиця, горох);
- горіхах;
- капусті (кольоровий, брокколі);
- сирах твердих сортів;
- гіркому шоколаді зі змістом какао не міні 75%
У статті ми розповіли, які причини призводять до афективного виснаження, і пояснили, як відновити психічне здоров’я після пережитого стресу або зриву. Не ігноруйте симптоматику цих недуг.
Бережіть себе!
Взято