Судові експерти Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України інформують, що у серпні цього року в Тернополі були зафіксовані факти розрахунку фальшивими купюрами номіналом у 500 гривень невідомою особою. Чим вищий номінал купюри, тим краще вона захищена. Але, незважаючи на це, саме«п’ятисотка» користується у фальшивомонетників найбільшою популярністю.
Здебільшого, фальшиві грошові знаки легко розпізнати – достатньо уважно придивитись до купюри. Але, на жаль, більшість людей обмежуються перевіркою банкнот шляхом «правильно порахувати здачу» або ж швидким переглядом на світло наявності водяного знаку.
Фальшивомонетники розраховують на неуважність громадян. Отже, кожному необхідно знати основні ознаки справжніх купюр, у даному випадку, «500 гривень»:
При огляді купюри номіналом 500 гривень необхідно звернути увагу на наступні елементи захисту:
– кольори підробленої банкноти часто не відповідають кольорам справжньої банкноти; справжня банкнота не залишає фарби, якщо провести по ній вологим предметом;
– частини наскрізного елементу на підробленій купюрі (цифрове позначення номіналу «500») при розгляданні банкноти проти світла не збігаються;
– багатотоновий водяний знак (портретне зображення Г.Сковороди), який проглядається на просвіт, має бути аналогічний портретові та з чіткими темними контурами; у підробленій купюрі або відсутній, або імітований на зворотному боці банкноти фарбою білого кольору.
Вище зазначені елементи захисту можна перевірити неозброєним оком, без будь-яких спеціальних та збільшувальних приладів.
При використання детекторів перевірки справжності банкнот з ультрафіолетовим світлом необхідно звертати увагу на чіткість кольорів.
Якщо, в процесі розрахунку, вам пропонують фальшиву купюру, необхідно терміново повідомити про це в поліцію та діяти відповідно до вказівки представника правоохоронного органу.
Коли ж у вас опинилась купюра з наявними ознаками підробки, в жодному разі не варто намагатися збути цю купюру, оскільки в цьому випадку ви автоматично стаєте співучасником злочину. Необхідно повідомити про це в поліцію. Шанси на повернення грошей в такій ситуації мінімальні, але краще все ж обмежитися втратою лише грошей, аніж відповідати за вчинений злочин.
Фальшиві банкноти обміну не підлягають, однак, якщо купюра зношена, помальована або пошкоджена, її зобов’язані обміняти в банку безкоштовно. Крім того, якщо малюнки, плями, написи або надриви займають не більше ¼ купюри, такі гроші зобов’язані, згідно з постановою НБУ, приймати у магазинах, аптеках тощо.