Експерти з Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи проаналізували, що за нинішніх темпів трудової міграції до 2050 року українське населення не перевищуватиме 35 млн осіб. Про це йдеться у виданні Gazeta.ua.
За даними ООН, більше мільйона українців з 2015 по 2017 рік мігрували на заробітки за кордон, зокрема до Польщі (507 тисяч осіб), Росії (343 тисячі), Італії (147 тисяч), Чехії (122 тисячі), США (23 тисячі) та Білорусі (22 тисячі).
“Якщо такі тенденції до міграції залишаться на роки, то країна може припинити своє існування. До війни і анексії Криму фахівці нашого Інституту підрахували, що українців до 2050 року залишиться 35 млн. Тепер важко так оцінити, адже маємо окупованими великі і щільно населені території”, – розповів Олександр Гладун, завідувач відділу демографічного моделювання та прогнозування Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи.
“Якщо на початку 90-х минулого століття був “відтік мізків”, то тепер країни-сусіди потужно борються за людський ресурс у вигляді робітників. Під час економічного розвитку підприємці Чехії, Словаччини, Угорщини і Австрії теж хочуть, щоб на них працювали українці. Робітники їдуть на заробітки і так буде продовжуватись, адже рівень зарплат різниться в 3-4 рази. Боротьбу за студентів ми вже програли, адже вони практично не повертаються на Україну після навчання і мають можливість працювати в будь-якій країні Євросоюзу. Навіть тимчасовий заробіток після пар приносить студенту більше коштів, ніж постійна робота в рідній країні”, – додає він.
При цьому експерт зазначає, що якщо поляки їдуть на заробітки до Німеччини та Великобританії, а українці – до них, то в Україну зараз їдуть жителі кавказьких країн.
“Жителі Афганістану і Пакістану країну розглядають тільки як транзитну – до Європи. При покращенні життя на нашій території будуть залишатися вихідці із Азії. Це змінить етнічний склад населення, тому саме скорочення населення не несе такої загрози, як масовий від’їзд українців за межі країни”, – зазначає Олександр Гладун.
Нагадаємо, що НБУ прогнозує ріст трудової міграції з України на наступних 2-3 роки та її зниження у середньостроковій перспективі. За даними польських урядовців, у Польщі працює до 2 млн українців. Водночас у Нацбанку Польщі спрогнозували, що до кінця 2020 року на польський ринок праці приїжджатиме 200-300 тис. українців щорічно.