Фахівці Тернопільського обласного лабораторного центру  МОЗ України нагадують жителям області, що гриби, які ми так полюбляємо збирати та куштувати, приносять не лише користь і задоволення, але й шкоду. Усім відомо, що гриб – це губка, яка легко і швидко всмоктує радіацію, тому фахівці не радять часто вживати цей продукт.

«Зараз на вулиці осінь – грибна пора. Але не потрібно забувати, що дари лісу, особливо гриби, найчастіше бувають також і джерелом радіації. І навіть у процесі їх консервування кількість радіонуклідів не зменшується, а при сушінні навіть збільшується. Щоб убезпечити себе і своїх близьких від отруєння і небезпеки захворіти, отримавши підвищену дозу опромінення цими дарами лісів і полів, слід знати, що в них більшою мірою накопичують небезпечний радіоактивний елемент цезій-137, який руйнує печінку і мозок людини. Крім того, що гриби є досить важкою їжею для організму, вони мають здатність накопичувати різні шкідливі хімічні речовини, включаючи важкі метали, і, відповідно, радіонукліди цезію-137 та стронцію-90. Тому дикорослі гриби варто виключити з раціону харчування вагітних, матерів, що годують, і дітей. Варто також пам’ятати, що неїстівні, отрутні гриби несуть смертельну небезпеку для людини. Різні гриби мають різну здатність накопичувати радіонукліди. Найнебезпечніші – польський гриб, зеленушки, сироїжки, свинушки, грузді, маслюки. Менш небезпечні – лисички, білі гриби, підберезники й красноголовці. Найменшу небезпеку становлять спеціально вирощені опеньки, гриби-парасольки та вешенки. Це варто враховувати при зборі грибів. Зібрані гриби треба ретельно перебрати, очистити від ґрунту й залишків лісової підстилки, а потім замочити на 2-3 години у воді з додаванням солі й оцту або лимонної кислоти. Вимочувати необхідно і сушені гриби. Гриби варять 10-15 хвилин, після чого відвар зливають (краще зробити це двічі або більше разів). Така кулінарна обробка дозволяє знизити вміст у них радіонуклідів в 10-20 разів.

Як себе убезпечити:

• Купувати свіжі, сушені і консервовані лісові гриби у вуличних торговців не рекомендується.

• Гриби обов’язково треба перевіряти на вміст радіонуклідів. Головна небезпека в них – цезій-137, ступінь накопичення якого в 10 разів вище, ніж стронцію-90.

Спеціалісти Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України мають можливість і також проводять дослідження на вміст радіонуклідів у грибах», – зауважує лікар з радіаційної гігієни Надія Бригідир.

 

Джерело: За матеріалами ТОЛЦ 

Від admin