Команда аналітичного центру “Соціоконсалтинг”, продовжуючи моніторинг процесу відновлення об’єктів соціальної інфраструктури на Київщині, з кожним новим візитом на об’єкти переконується, що проєкт – це не лише фіксація будівельних робіт. Це історії людей, які, попри пережиті жахи окупації, крок за кроком повертають громадам доступ до необхідних послуг. Одну з таких історій розповіла Марина Ганіцька, директорка Центру комплексної реабілітації та надання соціальних послуг у Бородянці.

24 лютого 2022 року пані Марина зранку прийшла на роботу і провела зі своїми підопічними понад 20 жахливих днів. З перших днів вторгнення заклад опинився під обстрілами. Зазнали пошкоджень комунікації, дах, були вибиті вікна. Інтернат залишився без води, газу та світла. На десятий день війни його захопили кадирівці, утримуючи понад 800 людей – підопічних з особливими потребами, літніх людей, персонал та місцевих мешканців. Майже три холодні березневі тижні вони виживали, готуючи їжу на вогнищах, а воду дістаючи з колодязя та ставка. Згодом вдалося організувати евакуацію. Важко уявити тягар відповідальності, що ліг на плечі Марини Ганіцької в ті дні – зберегти життя підопічних, організувати їхнє виживання під час окупації.

Після звільнення Бородянки вона та її команда знову взялися за роботу з відновлення закладу. Пошук коштів на ремонт став особистим викликом для пані Марини. Проте завдяки допомозі міжнародних благодійників вдалося замінити знищені вікна та відремонтувати частину приміщень. Крім того, силами колективу за три роки підвал було перетворено на комфортне укриття, здатне вмістити до 120 підопічних. При цьому витрати на його ремонт і обладання виявилися значно нижчими, ніж вартість проєктної документації аналогічних сховищ в інших установах, не кажучи вже про саму реалізацію цих проєктів.

Проте власні ресурси закладу вичерпуються. Будівля, зведена ще у 1978 році, потребує капітального ремонту – заміни комунікацій, даху та іншого. Без підтримки обласної влади подальше належне функціонування центру опинилося під загрозою.

Команда “Соціоконсалтингу” висловлює щиру надію на оперативне реагування Київської обласної влади та прийняття дієвих рішень, які дозволять врятувати цей життєво важливий заклад від подальшого руйнування та забезпечити гідні умови для проживання та отримання необхідної допомоги його підопічними. Історія Бородянського центру стала символом не лише руйнівних наслідків війни, а й жіночого лідерства та відповідальності, незламної віри українців у майбутнє.

Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг відбудови об’єктів соціальної інфраструктури в громадах Київської області”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “Аналітичний центр “Соціоконсалтинг” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу