У рамках проєкту “Моніторинг відбудови об’єктів соціальної інфраструктури”, що реалізується за підтримки Європейського Союзу, команда експертів громадської організації “Аналітичний центр “Соціоконсалтинг” продовжила вивчення перебігу відновлення на Київщині. Цього разу їхня увага була зосереджена на Здвижівській амбулаторії загальної практики-сімейної медицини Бучанського району, яка зазнала значних руйнувань під час ворожої окупації.
Здвижівка, як і вся Бучанська громада, пережила жахіття російської окупації, і місцева амбулаторія не стала винятком: будівля зазнала серйозних пошкоджень, що фактично позбавило мешканців села критично важливого доступу до первинної медичної допомоги.
Завдяки своєчасній та дієвій підтримці GEM та Міжнародної організації з міграції (МОМ) вдалося не лише розпочати, а й успішно завершити капітальний ремонт медичного закладу. Вже у січні 2025 року оновлена амбулаторія знову радо зустріла мешканців Здвижівки, забезпечуючи їх якісними послугами у комфортних умовах.
Варто зазначити, що мешканці села були щиро вражені, яким сучасним та оновленим став заклад первинної медичної допомоги. Амбулаторія, також, отримала необхідне діагностичне обладнання, включаючи сучасний апарат ультразвукової діагностики (УЗД), а також були створені функціональні можливості для проведення широкого спектру лабораторних та кардіологічних обстежень.
Після проведення робіт з відновлення у Здвижівській амбулаторії створено комфортні умови роботи для медичного персоналу. Тепер в його розпорядженні не лише просторі та зручні кабінети для сімейного лікаря, медичної сестри, проведення планових щеплень та необхідних маніпуляцій, ізолятор з окремим входом для пацієнтів з інфекційними захворюваннями. Для забезпечення належних умов праці медичних працівників в амбулаторії облаштовано затишну кімнату відпочинку.
Особливий акцент під час відбудови було зроблено на впровадженні принципів інклюзивності та енергоефективності, що є ключовими аспектами сучасного та сталого розвитку інфраструктури. Амбулаторія стала повністю доступною для обслуговування маломобільних груп населення: обладнано зручний пандус, який відповідає державним стандартам безбар’єрності, внутрішні приміщення закладу не мають порогів, також облаштовано інклюзивну вбиральню. Для забезпечення безперешкодного доступу до інформації для людей з порушеннями зору встановлено тактильні таблички та чіткі навігаційні вказівники, виконані шрифтом Брайля. Крім того, передбачено можливість отримання послуг сурдоперекладача за допомогою QR-коду, що є важливим кроком у забезпеченні повноцінної комунікації з людьми з порушенням слуху. Прилегла територія амбулаторії також зазнала позитивних змін, ставши більш зручною завдяки облаштованим пішохідним доріжкам та парковці для велосипедів, що заохочує мешканців до використання екологічного виду транспорту.
З точки зору енергоефективності, будівля амбулаторії відповідає сучасним вимогам завдяки комплексному підходу до термомодернізації, який включає якісне утеплення фасаду та даху, а також встановлення енергозберігаючих двокамерних склопакетів. Крім того, заклад оснащено сонячними панелями загальною потужністю 7 кВт. Таке рішення значно знижує поточні витрати на електроенергію та забезпечує часткову енергетичну незалежність амбулаторії. Наприклад, її безперебійну роботу навіть у критичних ситуаціях, таких як відключення електропостачання внаслідок обстрілів інфраструктури. Для додаткової надійності передбачено два генератори резервного живлення (потужністю 35 та 8 кВт). В амбулаторії встановлено індивідуальну систему опалення.
Відкриття сучасної, інклюзивної амбулаторії в селі Здвижівка стало можливим завдяки тісній та плідній співпраці Бучанського центру первинної медико-санітарної допомоги, очолюваного ініціативною директоркою і практикуючим лікарем Оксаною Джам, відділу охорони здоров’я Бучанської міської ради та вагомій фінансовій підтримці Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні.
Пані Оксана, яка також є депутаткою Бучанської селищної ради та членом депутатської комісії з питань охорони здоров’я, має значний та успішний досвід співпраці з міжнародними партнерами, включаючи UNICEF, МОМ, USAID та International Medical Corp тощо. Її сучасний підхід до керівництва та розвинені менеджерські навички відіграли ключову роль у реалізації даного проєкту. Наприклад, за її ініціативою для всіх медичних закладів первинної ланки громади був розроблений єдиний дизайн зручної та зрозумілої навігації – інформаційні вказівники, що полегшує орієнтування для пацієнтів.
Показовий кейс Здвижівської амбулаторії є яскравою ілюстрацією важливості комплексного підходу до відновлення соціальної інфраструктури, де поряд із відбудовою фізичних об’єктів першочергово враховуються потреби усіх категорій населення та активно впроваджуються сучасні енергоефективні технології, що робить відбудовані об’єкти не лише кращими за попередні, але й більш стійкими та орієнтованими на майбутнє.
Проєкт “Моніторинг відбудови об’єктів соціальної інфраструктури” продовжує свою важливу роботу, і вже найближчим часом очікуються нові публікації, що висвітлюватимуть хід відновлення інших важливих соціальних об’єктів на території Київської області.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг відбудови об’єктів соціальної інфраструктури в громадах Київської області”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “Аналітичний центр “Соціоконсалтинг” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу