2 квітня 2025 року працівники Тернопільського обласного краєзнавчого музею на чолі з директором Яремою Шатарським представили виставку «Колекція борщівської народної вишивки з фондів музею» в рамках обласного семінару-практикуму «Нематеріальні скарби Тернопілля як важлива складова національної ідентичності».
На виставці було представлено унікальну колекцію автентичної борщівської вишивки, кожен зразок якої – це історія, розказана мовою візерунків, кольорів та символів. Борщівська народна вишивка – це жива пам’ять поколінь. Її густі чорні орнаменти, що, за переказами, народилися з болю та втрат, водночас стали символом сили духу, стійкості та незламності українського народу.
Захід відбувся за сприяння Тернопільської обласної військової адміністрації та Тернопільської обласної ради у етнопарку «Агроленд», який став своєрідним майданчиком для обговорення важливості збереження нематеріальної спадщини. Представники влади, громад, музейних установ, методичних центрів, фахівці та члени експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини дискутували про механізми активізації роботи на місцях.
На сьогодні в Національному переліку нематеріальної культурної спадщини України від Тернопільщини внесено два елементи: борщівську народну вишивку та обряд “засівання з конем” у селі Вістря Чортківського району.
В обласному переліку перебуває шість елементів: борщівська народна вишивка, обряд «засівання з конем» у селі Вістря Чортківського району, традиційні весільні обряди в Борщівській громаді («Вінкоплетини, вбирання молодої»),
гречані вареники з сиром на Кременеччині, традиції виконання стрілецьких пісень на Бережанщині та традиції приготування та споживання киселиці в лемківській культурі.
Подібні ініціативи є важливими кроками до усвідомлення та збереження нашої культурної спадщини. Адже традиції – це той невидимий зв’язок між поколіннями, що допомагає нам відчувати свою історію та творити майбутнє.