Військові дії в Гостомелі завдали значних руйнувань Ліцею №1, найбільшому закладу освіти в громаді. Було пошкоджено дах, вікна, двері, знищено техніку та обладнання.
“За місяць окупанти перетворили це місце на руїни. Двері були виламані, хоча ключі були в них в руках. Мультимедійні дошки стали мішенню для куль, а проектори безслідно зникли. Сума збитків сягає 30 мільйонів гривень. Бруд і хаос панували всюди,” – розповів директор закладу Захлюпаний Володимир Миколайович.
Відновлення ліцею стало першочерговим завданням для громади, адже діти, які поверталися до навчання, потребували безпечного та комфортного місця для навчання.
За підтримки компанії ОККО, з червня 2022 року по 1 січня 2023 року, ліцей було відновлено. До ремонтних робіт активно долучилися батьки, колектив та інші благодійні ініціативи.
В рамках відновлення було повністю замінено дах, вікна, вхідні та внутрішні двері, утеплено фасад, здійснено внутрішні ремонти, частково замінено системи опалення та електропостачання, відновлено шкільний стадіон.
Особливу увагу було приділено створенню інклюзивного середовища – вхідна група обладнана підйомником для маломобільних осіб.
За кошти місцевого бюджету було облаштовано укриття, що є надзвичайно важливим для безпеки дітей в умовах воєнного стану.
В рамках ініціативи «100 сонячних шкіл» у вересні 2024 року в ліцеї встановили сонячні панелі та акумулятори. Це дозволяє зменшити залежність від централізованого електропостачання та скоротити витрати на електроенергію.
Сьогодні в ліцеї навчається 1800 учнів. Початкова школа займається в офлайн форматі, а середні та старші класи працюють у змішаному режимі, оскільки укриття розраховане лише на 750 осіб.
Важливо зазначити, що відновлення Гостомельського ліцею стало можливим завдяки спільним зусиллям громади, влади, міжнародних організацій та благодійників. Цей приклад демонструє, як спільними зусиллями можна подолати наслідки війни та забезпечити дітям якісне та безпечне навчання.
Тепер заклад виглядає затишним та гарно обладнаним. І лише в деяких місцях можна помітити сліди від пострілів, які нагадують про важкі часи, що пережила громада.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг відбудови в громадах Київської та Чернігівської областей у сфері освіти”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу.
Зміст матеріалу є виключною відповідальністю громадської організації “Жінки в Україні” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу”.