Негаразди із поставою та погіршення зору – такі проблеми зі здоров’ям найчастіше виявляють лікарі у маленьких тернополян Абсолютно здорові діти у нас теж є. Щоправда, їхня частка – 4-5% від загалу. Причому це діти, які займаються спортом і про яких добре дбають батьки. Окрім того, це молоде покоління зазвичай має хороший генетичний спадок.
– До таких висновків ми дійшли, аналізуючи дані профоглядів, які цього року проходила наша малеча, – каже заступник головного лікаря з поліклінічної роботи міської дитячої поліклініки Володимир Кучма. – Такі комплексні обстеження та огляди у фахівців традиційно проходять діти, аби піти у садок чи вступити до школи.
Лікувати треба на ранній стадії
Медик визнає, що результати обстеження є невтішними. Така ситуація тривожить батьків, адже для них це означає, що дитину треба лікувати, причому негайно. Відтерміновувати консультацію у спеціаліста дійсно не варто, наголошує фахівець. Адже у школі навантаження на очі та хребет дитини лише зростає. Так, зір може різко погіршитися.
– Лікувати і очні недуги, і порушення постави у дітей слід на ранніх стадіях, – додає він. – Лише тоді малечу вдається повністю вилікувати.
У дитячій поліклініці, як він каже, створили всі умови для боротьби з очною патологією. Існує ортоптичний кабінет, де відновлюють зір дітей, використовуючи сучасні методики відновлення і стимуляції зорових функцій. І маленьких хворих там нині – чимало.
– Це свідчить, по-перше, про серйозність самої проблеми, по-друге, про те, що батьки все-таки дбають про здоров’я своїх дітей, – вважає лікар. – Окрім того, у нас працюють два відділення реабілітації. Там дітям роблять масаж, проводять водні процедури та інше. Діє і тренажерний зал, де із дітьми займаються спеціалісти.
Нормою для дітей мають стати заняття фізичною культурою чи спортом. Батькам лікар принаймні радить добитися, щоб малеча робила ранкову зарядку.
– Усі профогляди, які проводять у міській дитячій поліклініці, можна із дітьми дошкільного і шкільного віку пройти щодня з 8.30 до 14.00, – каже лікар Володимир Кучма. – Залучені до цього процесу всі наші лікарі-спеціалісти.
Недорозвинені м’язи – страждають кістки
– Проблеми з поставою виникають у дітей, тому що з раннього віку малеча мало рухається, менше бере участь в активних іграх, – каже він. – А ще – надто довго тепер діти сидять біля телевізорів, комп’ютерів.
Врешті, як каже лікар, ми маємо справу із недорозвиненістю м’язів. Відтак усе навантаження йде на кісткову систему. Виникають викривлення, які призводять до ще більших негараздів.
– Це ще не хвороби, але якщо ці патологічні стани не усунути, може дійти до розвитку серйозних недуг – сколіозу (захворювання опорно-рухового апарата, що характеризується викривленням хребта з розворотом хребців, що веде до функціональних порушень у роботі органів грудної клітки, а також до косметичних дефектів – прим. ред.) чи плоскостопості ІІІ-IV ступеню (складного викривлення стопи з опущенням її склепінь), – додає фахівець.
Чи не найбільшої шкоди очам дітей завдають ігри, встановлені в телефонних апаратах. Утім, як каже лікар, довго вдивлятися малечі не можна і в більший екран чи монітор.
– Насамперед це надто велике напруження для очей, – продовжує пан Кучма. – Звісно, це відбивається на якості зору.
Лікар погоджується, що більшість очних недуг залежать від спадковості. Але розвиток цих недуг у разі вчасного виявлення цілком вдається попередити.
– Кілька курсів реабілітації – і проблему можна або зовсім усунути, або принаймні поліпшити зір, – розповідає лікар. – Звісно, варто при цьому дослухатися до порад лікаря, вживати призначені ним ліки, вітамінні препарати.
Заборонити дитині повністю користуватися комп’ютером, телефоном чи використовувати комп?ютер сьогодні – майже неможливо, визнає лікар. Тому радить батькам хоча б стежити за тривалістю цих занять.
– Якщо дитина вже має будь-які відхилення в якості зору, норми для неї повинен визначати лікар-окуліст, – пояснює Володимир Кучма. – Однак існують і загальні вимоги. Так, дитина не повинна працювати за комп’ютером більше 25 хвилин протягом двох годин. Причому таких періодів не має біти більше трьох на день.
Лікар порадив батькам хоч раз уважно поглянути на свою дитину після того, як вона годину і більше пограє гру на комп’ютері. Тоді стане зрозуміло, що подібні заняття – важке навантаження не лише на очі та хребет, а й на нервову систему.
– Підвищення тиску ми переважно виявляємо у підлітків – у період активного статевого розвитку, – додає він. – Відбувається це зазвичай на тлі вегето-судинної дистонії. Це не є прояв гіпертонічної хвороби. Хоча ми вже маємо трьох підлітків із діагнозом “гіпертонічна хвороба”.
Коментар
Ігор ГОЛУБОВИЧ (56 р.), лікар загальної практики-сімейної медицини міської комунальної лікарні швидкої допомоги:
– Культура стеження за здоров’ям у нас ще не на тому рівні, як за кордоном. Українці уникають навіть обов’язкових профілактичних оглядів. Причому запускають недуги переважно чоловіки. Жінки ще ходять до лікарів, хоч час від часу.
Звісно, люди, які самі не стежать за своїм здоров”ям, можуть мало чого навчити дітей. Малеча часто їсть чіпси, п”є фарбовані газовані напої. Батьки, не замислюючись, купують для них цю отруту, а потім скаржаться.