Фахівці Тернопільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області відмічають значне збільшення надходження заяв-розрахунків щодо матеріального забезпечення застрахованих осіб, які перебували на лікарняних. Особливо ця тенденція спостерігається протягом останнього тижня минулого року і початку нового. Найчастіше зустрічаються загальні захворювання, до яких належать і ГРВІ (гостра респіраторно-вірусна інфекція). Це викликає певну стурбованість та занепокоєння, оскільки будь-яке захворювання може дати ускладнення, призвести до серйозних наслідків для здоров’я.

Звести до мінімуму ризик захворіти або зменшити вплив хвороби на організм, знизити її розповсюдження можна, виконуючи певні настанови.

Особливо небезпечним з респіраторно-вірусних інфекцій для людини є грип – гостра інфекційна хвороба з періодичним епідемічним поширенням, яка спричиняється кількома типами вірусів (А,В,С) і характеризується ураженням дихальних шляхів з вираженою інтоксикацією та гарячкою.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів. Тому роботодавцям варто відправляти лікуватися працівників, у яких наявні симптоми грипу, аби вберегти людину від ускладнень та інших працівників від зараження.

Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей:

• Уникати скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

• Користуватися одноразовими масками при необхідності — щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Так маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним.

• Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.

• Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми — для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.

• Мити часто руки — інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких час від часу торкаються руками. Руки протягом дня контактують з предметами, на поверхні яких кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук хворих на грип людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

• Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції.

Якщо з’явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька нескладних заходів:

• Залишатися вдома при перших ознаках хвороби — не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку. Зробити виклик лікаря додому.

• Ізолювати хвору людину — виділити їй окрему кімнату і посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за нею, і по можливості триматися на відстані 2 метри від хворої людини.

• Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Якщо прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти здоров’я Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу є щорічна вакцинація. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.

Найкращий час для проведення вакцинації —напередодні сезону інфекцій. Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу.

Варто про заходи з профілактики сезонних захворювань замислитись і самим працівникам, і керівникам підприємств та організацій, адже здоров’я населення – це неоціненний скарб держави.

лікар

Від admin