Чому у Тернополі відключили гарячу воду

На невизначений термін у Тернополі зупинено котельні і припинено централізовану подачу гарячої води. Відтак, тепер, як пише «ТернопільLive», мешканцям не залишається нічого іншого, ніж користуватися холодною.

Як пояснюють у «Тернопільміськтеплокомуненерго», підприємство просто не здатне закупити необхідну кількість дорогого газу, щоб котельні працювали та забезпечували людей гарячою водою. А це сталося через те, що тернополяни боргують йому чималу суму – майже 38 мільйонів гривень. Як підрахували спеціалісти, якщо б заборгованість становила хоча б 18 мільйонів, «Тернопільміськтеплокомуненерго» міг би проводити закупівлі газу та запускати котельні.

Гаряча вода – загальноукраїнська проблема

Літнє відключення гарячої води – це не лише проблема Тернополя. У теперішніх умовах практично всі великі та середні міста відключають гарячу воду для мешканців. Так, у багатому Києві з 8 серпня відключили гарячу воду у шести районах. Без гарячої води також залишився і Львів. Тобто, майже половина країни «сидить» літом без гарячої води. У чому ж причина і хто винен?

Хто винен?

З першого погляду – ніби все зрозуміло: тернополяни не платять за гарячу воду – «Тернопільміськтеплокомуненерго» не має грошей заплатити за газ та електрику – люди, відповідно, без гарячої води.

Є й інше пояснення такої ситуації. Держава не дотримується власних зобов’язань щодо виплати субсидій. Така політика – ідеальний рецепт для виникнення проблем із гарячою водою. Субсидіанти не платять повну вартість житлово-комунальних послуг, а потім держава повертає ці кошти на рахунки постачальників з коштів платників податків. Найбільшою проблемою стало те, що держава «прорахувалася» щодо кількості субсидій і заклала в бюджет значно менше коштів, ніж було потрібно. Відповідно й «Тернопільміськтеплокомуненерго» отримує менше коштів, ніж могло б. Відтак, виходить замкнуте коло, яке неможливо розірвати. І тернополяни, як і мільйони українців з інших міст, залишилися без гарячої води. Але вихід є.

Вихід є: «альтернатива»

Сьогодні в Україні відбуваються позитивні зміни, що дозволяють органам місцевого самоврядування встановлювати тарифи теплопостачання для населення. Зокрема, Верховна Рада ухвалила закон щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел. Законопроект «розв’язує руки» місцевим радам у питаннях самостійного встановлення тарифів на тепло, виготовлене на альтернативному пальному.

Він передбачає, що тарифи на теплову енергію, яка виробляється з альтернативних джерел і використовується для потреб населення та бюджетних організацій, на 10% нижчі, ніж тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням газу. Тобто, закон гарантує, що місцеві громади будуть точно економити 10 %. Разом із тим, експерти стверджують, що можлива економія навіть на рівні 30%.

Цей факт підтвердила робота експериментальної котельні на альтернативному паливі у Тернополі, на вулиці Лесі Українки, 4. У будинках, які вона обслуговуває, гаряча вода подавалася цілодобово. Тобто, ці мешканці вже відчули переваги від котельні, що працює на альтернативному паливі.

Цілодобове подання гарячої води в неопалювальний період – дуже витратний вид послуг. Фактично витрачається той самий ресурс, що й при подачі теплоносія, і при цьому з квітня до жовтня тернополяни за опалення, звісно, не платять. А завдяки економії від роботи на «альтернативі», гаряча вода мешканцям Східного масиву подавалася цілодобово.

Беручи за приклад позитивний досвід котельні на Лесі Українки, мерія запланувала запустити ще сім котелень на альтернативних видах палива. Тобто, такі котельні мали працювати в усіх мікрорайонах Тернополя. Тоді б вартість гарячої води значно знизилася і це дало б змогу надавати цю послугу цілодобово в усьому місті.

Депутати проти гарячої води

Однак на сесії міської ради Тернополя від 26 червня депутати дали 23 голоси «за» щодо заборони проведення будь-якої реконструкції чи будівництва альтернативних котелень за семи адресами. І це незважаючи на те, що є усі сертифікати та дозвільні документи для запуску котелень. А представники уряду ставили саме тернопільські котельні за зразок для всієї України.

Чим керувалися депутати, які лобіювали заборону такого будівництва, достовірно не відомо. Існують версії  і про «відпрацювання» «грантів» газового олігарха Дмитра Фірташа, і про бажання завадити міському голові, який хоче перетворити Тернопіль на енергетичне місто європейського типу.

Яка б з цих версій не була правдивою, в результаті ситуація така: Тернопіль перестав купувати газ у Фірташа, котельні «на альтернативі» не працюють, а тернополяни залишились без гарячої води.

Тарас Вишенський

Коментарі закриті.