Відомий письменник Андрухович у Тернополі вперше знову відчув себе вільною людиною

unnamed (3)У заключний день мистецького фестивалю «Ї» в УД «Перемога» відомий письменник Юрій Андрухович презентував перевидання свого роману «Рекреації» і поговорив про літературну творчість.

Цей роман уперше побачив світ у першому «українському» числі часопису «Сучасність» навесні 1992 року – себто 25 років тому – і викликав хвилю обурення. Цікаво, що він був написаний всього за два тижні у Москві, виник на хвилі змін і розповідає про одну ніч на фестивалі у вигаданому містечку Чортопіль.

Окрім вищезгаданого роману, у книзі уміщені декілька оповідань, сім із них – т. з. «солдатські» – написані під час служби в совєцькій армії. До речі, свої враження про Тернопіль Андрухович описав у «Лексиконі інтимних міст», саме повертаючись «на гражданку»:

«…Тернополя насправді немає. Ні, не так — насправді він є, але його ще немає, до нього ще треба доїхати, доповзти, дорости, і цей чотиригодинний відтинок поміж армією та волею це насправді розтягнутий назавжди Тернопіль, вічне наближення. Тернополя ще немає, але він обов’язково буде, пізнього листопадового вечора, весь у грязюці і мокрому брудному снігу. Тернопіль — це очікування Тернополя. Тернопіль — це ще трохи, і…».

– У моїй роті було багато тернополян. Коли я повертався з армії, то провів тут декілька днів і вперше відчув себе вільною людиною. Що цікаво, я ходив по Тернополю не в своєму одязі –  мені позичили його батьки мого друга, – згадує ті роки Юрій Андрухович.

Андрухович – людина-оркестр у мистецькому житті України: перекладач, поет, драматург, музикант… Автор розповів, що записав із польським гуртом «Карбідо» новий музичний альбом «Літографії», який повністю присвячений його рідному місту – старому Станіславові, і планує його презентувати в Івано-Франківську на фестивалі «Порто-франко» вже в червні. З Тернополя письменник поспішив у Київ на репетицію постановки «Безкінечна подорож, або Енеїда», яку можна побачити на Книжковому арсеналі.

 

Марія Богданович, Тернопільська липа

Фото автора

 

Коментарі закриті.