Тернопільський лікар Вікторія Панасюк: «До народження дитини треба готуватися заздалегідь, вважаючи це чи не найголовнішою подією в житті»

kernychna-2017-1-1Починаючи з 1950 року, 7 квітня відзначають Всесвітній день здоров’я. Основна мета такого дня – ще раз нагадати про важливість здоров’я кожної людини і людства в цілому. Хоча, як показує щоденний досвід, у нашому сучасному світі здоров’я розглядається не лише як відсутність хвороб, а як фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення до оточуючих. Вагомою складовою цього є і здоров’я репродуктивне, причому в контексті майбутнього як окремо взятої особистості, так суспільства загалом. Отож, про важливість цих аспектів в житті чоловіків і жінок розмовляємо з лікарем акушер-гінекологом Центру планування сім’ї Тернопільського обласного клінічного перинатального центру «Мати і дитина» Вікторією Панасюк.

Коли хтось вживає слова «планування сім’ї», то мова, зрозуміло, не про визначення дати весілля. Насамперед йдеться саме про дітей: коли їх мати та скільки, і як зробити, щоб такі важливі, визначальні моменти в житті, як поповнення в сім’ї, наставали тоді, коли цього хочуть чоловік та жінка.

kernychna-2017-1– Як відомо, вирішити мати дитину – справа серйозна, бо це, як кажуть, означає відважитись на те, що твоє серце віднині і назавжди буде розгулювати поза твоїм тілом. Разом із тим, іншою стороною цього питання, тобто відповіддю на запитання, коли саме це зробити, є контрацепція: які методи застосовувати із усього різноманіття, що пропонує сучасна медицина. Однак у будь-якому випадку, що б не вибрали чоловік чи жінка для запобігання небажаної вагітності, це з усіх точок зору – і етичних, і моральних, і суто в контексті особистого здоров’я – на тисячу відсотків краще, аніж аборт!

З 1955 року штучне переривання вагітності на території України легалізували. Таким чином, будь-яка жінка має право на аборт, якщо термін вагітності не перевищує 12 тижнів. Наразі в нашій державі рівень штучного переривання вагітності є високим (12.36,1 на 1000 жінок репродуктивного віку), причому, аборти і пов’язані з ними ускладнення іноді досі, на превеликий жаль, призводять до смерті жінок. Тому уникнути аборту – одне з найголовніших питань, бо це й справді є надзвичайно шкідливою та небезпечною для здоров’я жінки операцією, причому й психотравматичною. Не всім жінкам вдається після неї відновитися як у репродуктивному, так і в психологічному планах.

То як же уникнути такої неприємної ситуації, як берегти репродуктивне здоров’я, як зробити інтимне життя пари здоровим та комфортним?

– Ці питання постійно потребують відповіді, до них повертаються знову і знову, незалежно від віку чи соціального статусу. Бо в них відображається життя, – індивідуальні, особливі моменти кожного, через які неможливо переступити, які нереально оминути, і краще, все ж таки, вирішити вчасно.

Так, скажімо, на сьогодні понад сто мільйонів жінок у світі приймають протизаплідні таблетки. Про що свідчить цей факт? Про те, що люди піклуються про своє здоров’я, думають наперед, живуть завтрашнім днем, свідомо ставлячись до усього, що з ними відбувається і в особистому, і в статевому житті. Тим більше, що за статистикою ефективність комбінованих оральних контрацептивів становить до 99,7%.

Внутрішньоматковими засобами контрацепції в світі користуються понад 60 мільйонів жінок. Обирають їх, звичайно, також за ефективність: показник кількості небажаних вагітностей на сто жінок, які застосовують «спіраль», – 0,3-1,5. Саме завдяки цьому вагомому фактору вони й посідають друге місце за популярністю серед засобів запобігання від небажаної вагітності.

Серед лідерів у контрацептивній ефективності перебувають і презервативи, причому, не забувайте, що саме ці засоби, за постійного і правильного застосування, знижують ризик передачі ВІЛ-інфекції на 80-95%, не кажучи вже про запобігання з їх допомогою інших захворювань, які передаються статевим шляхом.

До речі, щодо гормональної контрацепції існує багато різних думок. Хтось виступає категорично «за», хтось – «проти», хтось – вагається, сумнівається, консультується, вибирає. Хоча весь цей «рух» довкола гормональної контрацепції свідчить, що ця тема активно обговорюється і жінками, і чоловіками, адже в цивілізованому суспільстві питання контрацепції та планування сім’ї й справді вже є темою для двох.

– Ідея створення гормональної контрацепції виникла на початку ХХ століття, завдяки експериментам австрійського лікаря Хаберланда. Штучно синтезовані жіночі статеві гормони – естроген і прогестерон – вперше були отримані в 1929 та 1934 роках. А весь рід гормональної контрацепції започаткувала таблетка «Еновид», яку в 1960-му створив американський вчений Пінкус. Відтоді засіб запобігання вагітності, що базується на використанні гормонів, став вважатися найбільш оптимальним методом захисту. Однак і справді, дискусії щодо нього вирують досі.

Залежно від складу сучасні гормональні контрацептиви поділяють на комбіновані естроген-гестагенні та суто прогестагенні, а за способом використання – на оральні, тобто коли препарат надходить в організм жінки через рот у вигляді таблеток, і парентеральні, якщо надходження гормонів здійснюється іншими шляхами, повз кишечник. Таким чином, «арсенал» сучасних гормональних контрацептивів, окрім пігулок, досить широкий: ампули (вводяться шляхом ін’єкцій); імплантати (гнучкі капсули), які вживлюються під шкіру, поступово виділяють гормони і створюють в організмі жінки їх постійну концентрацію. Аналогічний ефект мають і контрацептивні пластирі, що прикріплюються на певну ділянку тіла, і спеціальні піхвові кільця, і внутрішньоматкові спіралі.

Треба сказати, що з оральними контрацептивами не все так просто. Вони, в свою чергу, поділяються на монофазні, тобто, коли у кожній таблетці препарату вміст і співвідношення гормонів естрогену та прогестерону однакові, двофазні (кількість естрогена одинакова, але в другій фазі прийому доза прогестерону вища), трифазні (різне співвідношення гормонів у трьох фазах прийому). Крім того, оральні контрацептиви, залежно від дози естрогену, поділяються на високодозовані, низькодозовані та мікродозовані. З перших днів винайдення цих засобів вчені йдуть шляхом зниження вмісту гормонів: вважається, що чим меншим є цей показник у таблетці, тим менше побічних ефектів. До речі, існують гормональні контрацептиви, так звані міні-пілі, які можуть приймати навіть жінки, які годують грудьми. Ця категорія препаратів містить лише один гормон і в дуже незначній кількості. Їх то й призначають тим, хто годує, без шкоди для здоров’я мами та дитини.

То як же жінці визначитись, щоб вибирати для себе, якщо існує таке різноманіття гормональних препаратів?

– Можемо посперечатися, але з особливостями чи тонкощами впливу на організм того чи іншого засобу середньостатистичній жінці, яка зайшла до аптеки і зупинилася перед стендом із такими ліками з метою придбати «щось», розібратися дуже складно. А купувати те, що приймає знайома чи сусідка або після реклами по телевізору, взагалі категорично неправильно. Отже, хочу наголосити, що підбір гормонального засобу повинен бути строго індивідуальним! Тільки лікар має право призначити потрібний препарат – виходячи з конституції людини, стану здоров’я, віку і ряду інших показників. На жаль, за статистикою, 60 відсотків жінок таки купують оральні контрацептиви самі, – з міркувань «які дешевші» чи «бо так подруга порадила». А потім, як свідчить практика, залишають прийом через побічні ефекти або якісь індивідуальні незручності.

Потрібно мати на увазі й те, що до застосування гормональних контрацептивів існує цілий ряд протипоказань, до яких належать гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, схильність до утворення тромбів, пухлини молочної залози, порушення функцій печінки або нирок тощо. Тому це також треба неодмінно врахувати, обов’язково пройти комплексне обстеження всього організму, перш ніж почати застосовувати цей метод контрацепції.

Хочу підкреслити: якщо препарат підібрано неправильно, то є ризик ускладнень і побічних ефектів. А ще у жінок, які палять, можливі в таких випадках проблеми із серцево-судинною системою. Тому, щоб не виникла проблемна ситуація, «рецепт» один – йти за рецептом на оральний контрацептив до гінеколога!

Треба сказати, що певні препарати, разом із контрацептивним ефектом, також мають лікувальну дію та успішно використовуються у випадках порушення менструального циклу, за деяких маткових кровотеч, полікістозу, ендометріозу і ряду інших станів. На тлі прийому цих засобів відбувається регуляція циклу, проявляється косметичний ефект (зникають вугрі, більш гладкою стає шкіра). Так що є шанс вирішити відразу кілька проблем. І без консультації з лікарем тут, ще раз наголошую, не обійтися.

Багатьох жінок турбує питання, коли можна завагітніти, перестаючи приймати гормони. Тут відповідь однозначна: за правильного застосування оральних контрацептивів здатність до зачаття відновлюється відразу після їхньої відміни. А через 3-6 місяців цей показник досягає 85 відсотків, як у жінок, які цей метод не застосовували.

Зрозуміло, що якщо з повною відповідальністю перейматися власним репродуктивним здоров’ям, то звичайно, потрібно дбати і про відсутність шкідливих звичок, і про заняття фізкультурою та спортом та інші нюанси здорового способу життя. Але традиційно, ці речі стають питанням вибору як для окремо взятої людини, так і пари. Погодьтеся, що рідко хто заглядає аж у таку масштабну перспективу. І більш зрозумілими та актуальними для людей, причому, незалежно від віку, є таки питання контрацепції.  

– Справді, кожна людина щодо інтимної сфери свого життя має робити власні висновки, виходячи із особистих переконань та стилю життя. Тому, підходячи впритул до питань контрацепції, все вирішується суто індивідуально: хтось практикує регулярне використання гормональних протизаплідних засобів, хтось є прихильником внутрішньоматкової контрацепції, комусь до вподоби використання бар’єрних контрацептивів – презервативи, діафрагми, губки, а хтось покладається на «хімію» – сперміцидні аерозолі, креми тощо. Але, у будь-якому випадку, всі ці засоби покликані сприяти дуже важливим речам: запобігти небажаній вагітності, захистити здоров’я, дбаючи не тільки про день сьогоднішній, але і про майбутнє. Адже тільки в такому випадку – коли люди обирають цивілізовані, сучасні методи контрацепції і до народження дитини готуються заздалегідь, вважаючи це чи не найголовнішою подією в житті, тоді й можна сподіватися на народження здорових дітей у здорових та щасливих батьків.

 Розмовляла Олена Лайко, «Тернопільська Липа»

Коментарі закриті.