“Реконструкція” старого будинку в Тернополі: жахи несмаку (фото)

12313782_807126649398814_7303066175061224298_n

Чи думав архітектор, який у 1898 році збудував красивий будинок у Тернополі, на вулиці Січових стрільців, що його нащадки у 2015 році захочуть провести “реконструкцію”?

Мабуть, ні. А дарма. Так, після багатьох звернень до місцевої влади, про те що старий будинок занепадає – його таки вирішили відновити та добудувати. Думали, очевидно, як завжди, не про історичну цінність, а про комерційну вигоду. 

З історії будинку

На розі вулиць Лелевеля і Шевченка (Січових Стрільців і Пирогова) зберігся двоповерховий, дещо заокруглений будинок.

Про це у своїй книзі “Тернопіль у плині літ”  пише Любомира Бойцун.

З 1 жовтня 1899 року у новозбудованому приміщенні розмістився інтернат (бурса) для учнів учительської семінарії.

Власником будівлі було Товариство опіки над інтернатом. На першому поверсі знаходилася кухня, їдальня, умивальня, дві кімнати для обслуги, а також помешкання префекта.

Штатними працівниками інтернату були два префекти, одна куховарка, три прислужниці. В інтернаті проживало 56 учнів. Вони займали 7 кімнат на другому поверсі. У 1901 році кам’яницю добудували. Спочатку будинок не мав ні водогону, ні каналізації, що не відповідало вимогам гігієни. Ці вигоди та електричне освітлення з’явились пізніше, на початку 30-х років XX століття.

У 1914—1922 роках це приміщення займали військові. 

Аварійний стан та “реконструкція”

У теперішні часи – будинок довго знаходився в аварійному стані. Його взялися реконструйовувати. З одного боку небайдужі до архітектурний пам’яток тернополяни, зраділи, бо ж боялися, що не потрібен ні власникам, ні владі, яка б змусила власників хоч щось робити, будинок просто розвалиться. А у нашому місті не так вже і багато історичних споруд.

Проте результат вразив усіх своїм несмаком та неосвіченістю. Замість дотримання архітектурного стилю – повна дисгармонія.Добудували третій поверх, не оформивши навіть декоративними елементами, як це є на попередніх двох. А на завершення – новозведений поверх пофарбували яскраво рожевим.

У спільноті Мій Давній Тарнополь люди вражені “реконструкцією”.

Ось, що думають тернополяни: 

– А якщо серйозно – я би перший раз у житті йшла на пікет, – пише тернополянка

– Треба було протестувати, коли тільки оголосили реконструкцію з надбудовою, що автоматично вивело споруду з переліку памяток архітектури. А зараз все вже в минулому. Єдине, що лишається, це щодня дивитися на цей рагулізм і не допускати подібного.

– Людям не те що позакладало вуха – людям позакладало душі. Ліна Костенко, “Записки українського самашедшого” А нашим тернопільським можновладцям все мало й мало, жебрак ніколи ситості не відчує

– Прізвище архітектора – великими буквами на фасаді.. зеленими.. гарно буде..

Тернопільська Липа

Фото: Мій Давній ТарнопольКоментування вимкнено до запису ““Реконструкція” старого будинку в Тернополі: жахи несмаку (фото)”

  1. пані Ядзя коментує:

    Шкода, що журналісти т. зв. реконструкцію, а точніше руйнування помітили так пізно! Хоча я писала на FB про це ще на весні.
    щодо архітектора, то поцікавтесь імям ХЕРОЯ в Ярослава Пелехатого, заст. начальника управління охорони культурної спадщини, релігій та національностей -начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури, релігій та національностей ТОДА. До речі, цілком можливо він знає прізвище архітектора, який дозволив спотворити площу перед залізничним вокзалом Тернополя.