У Тернополі діє виставка, присвячена депортації лемків (фото)

Документальну виставку «О пам’яте, чого ти так болиш?» відкрили 28 липня у Державному архіві Тернопільської області.

В її експозиції – офіційні документи, публікації з газет, рукописи, фотографії, присвячені депортації українців з Лемківщини. Повідомили у Тернопільській ОДА.

Участь у відкритті виставки взяв тимчасово виконувач обов’язків керівника апарату облдержадміністрації Віктор Шумада.  Він наголосив, що депортація лемків – це одна з болючих сторінок в історії України.

«Цього року ми вшановуємо 70 річницю депортації лемків, – констатував Віктор Шумада. – Це трагічні події,  адже сотні родин були примусово виселені з рідної землі. Багато з них оселилися на Тернопіллі. Лемківська громада дуже міцна, адже тут  дбають про свої традиції, звичаї, історії, культуру. Їхній приклад вкотре доказує: які б не були складні часи, але разом все можна здолати, тільки разом можна перемогти!».

Принагідно Віктор Шумада запросив усіх присутніх взяти участь у традиційному фестивалі «Дзвони Лемківщини», який відбудеться 1-2 серпня в урочиші Бичова неподалік м. Монастириська.

Довідково: 9 вересня 1944 року був підписаний договір про депортацію українців із Закерзоння до УРСР і поляків з УРСР до Польщі був підписаний між РНК УРСР і ПКНВ. На польському боці на згадуваних вище землях проживало 1 061 920 осіб, територія становила 19 500 кв. км. У згаданій Угоді наголошувався добровільний принцип переселення. Однак Угода була підписана без врахування бажань усіх українців Закерзоння. Більшість їх не бажали залишати землі своїх прадідів, не дивлячись на те, що вони зазнавали утисків з боку шовіністично настроєних поляків. Насправді ж було так, що частина українського населення, залякана терором польських бойовиків, бажала виїхати до УРСР, були бажаючі виїхати до Польщі й серед польської меншини, що проживала в Україні.Коментарі закриті.