Знімають фільм про легендарного злодія з Тернополя

«Стахо-вар’ят з Тарнополя» — фільм з такою інтригуючою назвою знімає тернополянин Соломон Вайсберг.

Його головний герой — легендарний тернопільський злодій довоєнних та післявоєнних років Стахо, знаний далеко за межами «файного міста», відомий «медвежатник», якому підкорялися найскладніші сейфи і який грабував банки у Варшаві та Відні. Пише press-centr.com

— Цей фільм — простий, некомерційний проект і в цьому його суттєва перевага, — каже автор фільму. — Адже те, що робиться для телебачення «під спонсорів» — це, як правило, проекти, в яких не торкаються інформації, що може когось зачіпати під час висвітлення певних тем, зокрема, теми війни. Мені ж хотілося описати життя довоєнного та післявоєнного Тернополя так, як я це бачу. Історію Тернополя ґрунтовно досліджую уже п’ять років і за цей час зрозумів одну дуже просту річ: найкраще сприймаються ті проекти, що стосуються не видатних діячів, скажімо, таких, як Соломія Крушельницька, а простих звичайних людей, яким, зокрема, є Стахо-вар’ят.

Як розповідає автор, команда проекту готує документальний фільм з художніми вставками. У фільмі буде шість інтерв’ю з тернопільськими старожилами, доповнюватимуть їх розповіді про Тернопіль 30-50-х років минулого сторіччя й велика кількість фотографій. З’єднуватиме усю сюжетну лінію Стахо.

Фільм буде зітканий з багатьох цікавих історій, які траплялися зі Стахо-вар’ятом. Насправді, Стахо (Стась, Станіслав — повне його ім’я) не був божевільним, тільки «косив» під дурника, таким чином даючи виклик радянській владі, яку щиро ненавидів. Він ходив вулицями Тернополя у своєму незмінному світлому брудному плащі зі шкіряним саквояжиком, де були різні ключі та відмички, і співав чи вигукував різні образи у бік КДБ, комуністів, москалів. Скажімо, підходив на вулиці до міліціонера, подавав руку і на цілу вулицю вигукував «Хай живе Сталін!». То була іронія, якої собі ніхто у ті часи не міг безкарно дозволити, але Стахо не зачіпали, адже він не раз відмикав сейфи багатьом тернопільським начальникам, тож став «патентованим» злодієм.

На жаль, фотографії Стахо немає. Навіть описи, як він виглядав, кардинально різняться.

— Коли він з’явився в Тернополі — не знають. Коли і де похований — теж не знають. Всі знають людину, але ніхто нічого не знає про неї… Мені здалося, що це може бути дуже цікаво, — зауважує автор фільму. — Стахо — людина-привид, який, втім, існував реально. Я спілкувався з багатьма людьми, і кожен по-різному його бачить. Одні кажуть — високий, інші — низький. Тож Стахо у фільмі — це такий міфічний образ. Для себе я вимальовував його, що це був середнього зросту чоловік, сивуватий. Здебільшого пам’ятають його недоглянутим, занедбаним, хоча не кажуть, що Стахо був алкоголіком, просто любив випити. Він українець, корінний тернополянин. У Європі грабував банки і, очевидно, був сюди, на околицю тогочасної Польщі, повернутий. Чи залишилися у нього родичі? Точно відомо, що була мама. А ось, чи була дружина, інформація знову ж таки різниться. Ледве вдалося відшукати прізвище Стахо, але його я відкрию уже під час презентації фільму.

Презентувати документальний фільм «Стахо-вар’ят з Тарнополя» планують у серпні до Дня Тернополя, який цього року, як відомо, відзначає 475-річчя.Коментування вимкнено до запису “Знімають фільм про легендарного злодія з Тернополя”

  1. WOLF коментує:

    Прізвище Стаха-Онукевич.Дружина його називалася Франею.