Як у Тернополі знищували історичні будівлі

Першим кроком на шляху спотворення історичної, центральної частини міста на розі вулиці Сагайдачного та Валової, який проґавила громада Тернополя, стала новобудова на місці кафе “Сніжинка”. Це кафе, що простояло до кінця 90-х, пам’ятає не одне покоління тернополян, в архітектурному плані являло собою не капітальну споруду, а легку конструкцію, тимчасову.

Вулиці Валова та Сагайдачного є історичною та культурною спадщиною міста. “Сніжинка” заповнила кут між старовинними кам’яницями утворену внаслідок воєнних руйнувань міста прогалину. Пізніше, настав час звести об’єкт відповідний до навколишньої старовинної забудови. Але замість цього був затверджений проект у хай-тек стилі з скляними фасадами. Так на вул. Сагайдачного, 11 виріс будинок названий “Піца Челентано”. Саме це показало, що можна продовжувати далі. Пише Спільнота шанувальників історії та архітектури Тарнополя.

Наступною жертвою архітектурних «вандалів» стала вулиця О. Кульчицької де на місці колишнього кафе “Анастасія” (також не капітальна споруда) росте новобудова.

Кафе знесли ще навесні 2013. Пропозиції вставки даного архітектурного об’єму в існуючій квартальній забудові вулиці на протязі останніх 10 років пропонували декілька архітекторів та забудовників.
Не багато знають, що були й альтернативні проекти, які чомусь відкинули. Ось наприклад, архітектурна корпорація “Тернокорс” у свій час пропонувала більш гармонійне рішення даного питання. Запланований у той час проект не реалізується хоч і значно вдаліші ніж сучасні.
А дарма…
Тепер за будівництво взялися – ТОВ «Креатор-буд». На вулиці Олени Кульчицької , 2 і 2а буде споруджений п’ятиповерховий та з мансардними приміщеннями ТРЦ. Усе добре, якби не фасад… Громада міста негативно сприйняла цей проект та зверталася до голови міста посприяти у перегляді проекту та змінити його стилістику на відповідну навколишнім будівлям. http://vk.com/wall-36283439_848642
Ось так росте новобудова, що стане домінантною на тлі центральної забудови Тернополя. Футуристичний стиль скляного фасаду якої суперечить загальному ансамблю історичної вулиці. Зауваження щодо невідповідності стилю архітектор Ігор Гордій амбіційно відкидає. Для такого типу будівель є масиви міста, зокрема нова забудова по вул. Живова та Шептицького цілком відповідає проекту такого типу.

Що це? Амбіції великих архітекторів “місцевого розливу” чи просто неосвіченість у архітектурних стилях та напрямах відповідальних посадовців та управлінь?

Головна вимога – архітектурні споруди історичного центру повинні відповідати навколишнім та повний мораторій на хай-тек! Забудова Тернополя, користуючись бездіяльністю відповідних управлінь та відомств ведеться хаотично, здебільшого керуючись бізнесом – без урахування інтересів міської громади та відсутності цілісного бачення міського середовища. Будуючи що, кому і де заманеться ми втрачаємо можливість відновити історичний Тернопіль та його первісне обличчя.

Шановні архітектори та інвестори будівництв у історичному центрі міста! Невже так важко зрозуміти, що впроваджуючи в історичну забудову такого роду проекти ви руйнуєте неповторний дух старовинних вулиць та робите непоправні помилки не на одне десятиріччя?
Хто не шанує свою історію той не зможе творити майбутнього…

Інформація з спільноти «Урбаністика Тернополя»Коментарі закриті.