Дмитро Стецько презентував у Тернополі «Вітрила Часу»

Stetsko2013112315Персональна виставка мистецьких робіт відомого в Україні та закордоном художника Дмитра Стецька відкрилася у Тернополі. Присвячена вона 70-літттю автора. Масштабні полотна, роботи на дошці, скульптури та просторові вироби розмістили в оновленій  галереї комплексу «Бункермуз». Усього в експозиції представлено 40 робіт Дмитра Стецька, які він об’єднав назвою «Вітрила Часу». Для виставки у рідному місті митець відібрав роботи різного періоду і з різних його проектів.

– Тут є твори різних періодів моє творчості, – розповідає Дмитро Стецько. – Великі полотнища – то останні мої роботи, які я завершив три роки тому. Є також роботи виконані на початку 90-х років, коли на мене психологічно уже «не тиснула» радянська система, і я став розкутіший у творчості. Адже з 1970-х і до 1990-х мене весь час відслідковували працівники КДБ, не дозволяли виставляти свої роботи. Є в експозиції, наприклад просторові мистецькі вироби за мотивами роману Олеся Гончара «Собор», створені у 1980-х  роках. Крім того, відповідний настрій моїм полотнам створюють скульптури-тотеми,  які походять з часів трипільської культури.

У Тернополі Дмитро Стецько живе і працює уже багато літ, але до цього часу жодного разу не мав тут персональної виставки. Час від часу можна було побачити окремі роботи митця у колективних виставках, а «Вітрила Часу» вперше ширше презентують його творчість тернопільській публіці.

– Я відгукнувся на пропозицію своїх друзів, які оновили «Бункермуз», виставити тут свої роботи, – розповідає художник. – Друга причина для організації моєї виставки – це те, що у листопаді мені виповнилося 70 років. Раніше я хвилювався з того приводу, що у Тернополі мене не зрозуміють, будуть неправильно трактувати мої твори, тому й не виставлявся. Але сьогодні я не розчарований, радий, що на відкриття прийшло так багато людей.

Дмитро Стецько належить до художників, яких мало в Україні. І не тільки тому, що він творить мистецтво не сьогодення, а майбутнього. Він є одним з тих небагатьох, хто віддає перевагу історичній тематиці. Історію України він показує через призму філософії, часу, психології.

– Він належить до тих художників, яких є дуже мало в Україні, – говорить Віра Стецько, мистецтвознавець та дружина художника. – Він багато працює в історичній тематиці – новими художніми засобами, новою пластичною мовою, але національна тема присутня у більшості його робіт. Тому що його це болить, він любить Україну, він знає глибоко історію України. І в останні роки вся його творча діяльність спрямована на пошуки коду українськости. На виставці представлені зразки його монументального мистецтва – великі полотнища не мають підрамників, композиція немає країв. Тому проект називається «Вітрила Часу» – ці полотнища ніби вітрила, напнуті сучасними подихами, віяннями, які відбувалися і відбуваються у суспільстві.

Живописні полотна Дмитра Стецька виконані в особливій техніці, яку він сам створив. В одній роботі можуть поєднуватися кілька різних технік та матеріалів. Чимало з них належать до технік, які використовувалися художниками ще з давніх часів, зокрема, малюнок на левкасі. В одній роботі тернопільський художник може застосовувати різні матеріали для створення об’ємного, фактурного зображення: фарби, тканину, вовну, клей тощо. І багатьох відвідувачів виставки особливо вразила, власне, техніка виконання робіт.

– Я приємно здивований, бо до свого сорому, не чув раніше про цього художника, – говорить Андрій Підлужний, музикант, співак, композитор. – Але те, що я побачив мене шокувало, у кращому розумінні цього слова. Мене здивувала техніка – вперше зустрічаю таку цікаву манеру використання дерева, малюнки на камінні, на полотнах. Це надзвичайно. Приємно, що така імпреза відбувається в Тернополі, і я вкотре переконуюсь, що у нас дуже багато надзвичайно талановитих людей.

Зараз Дмитро Стецько працює над новим проектом. У нього ще багато задумів, які він хоче втілити у життя. І попереду у художника ще чимало виставок. А «Вітрила Часу» тернополяни зможуть оглянути до сьомого грудня.

Ольга Захарова, Тернопільська липа

Фото Kurt Lee

 Коментарі закриті.