Якщо обласний бюджет у Тернополі не приймуть, то без грошей можуть залишитися вчителі та медики

Відкласти свої політичні та особисті амбіції та нарешті подумати про виборців закликають своїх колег депутати облради Степан Барна, Володимир Гульовський, Володимир Чубатий та інші. Відповідну заяву вони надіслали керівнику обласної організації Партії Регіонів Валентину Хоптяну, голові обласної організації Народної Партії Зіновію Крушельницькому та уповноваженим представникам депутатських фракцій в обласній раді. Від Партії Регіонів та Народної Партії депутати вимагають забезпечити участь їхніх представників у роботі Тернопільської обласної виборчої комісії. А уповноважених представників фракцій просять забезпечити проведення чергового пленарного засідання 45-ої сесії облради та розглянути на ньому усі проекти рішень, зареєстрованих до цього часу. А вже після закриття 45-ої сесії депутати пропонують розпочати політичні консультації з метою обрання голови Тернопільської обласної ради.

Цю заяву було оприлюднено ще у березні цього року та до цього часу жодної реакції від обласних партій Регіонів, Народної Партії та представників фракцій не було. Сергій Тарашевський оголосив про скликання пленарного засідання на друге липня, тому депутати ще раз нагадали про свої вимоги уже публічно та просять надати таку ж публічну відповідь на їхні вимоги.

– Наприкінці минулого тижня відбулася погоджувальна рада облради, і я, і Володимир Чубатий були на ній присутні, – зазначає Степан Барна. – Ми озвучили свою позицію з приводу того, що має бути підставою  для скликання сесії. Одна із перших умов – введення депутатів. Одразу після нього ми ставимо питання про скликання сесії. Отже, погоджувальна рада Тернопільської обласної  ради звернулася до Територіальної виборчої комісії скликати її засідання до сесії, тобто до 2 липня. 

Обласний бюджет, за словами Степана Барни має бути прийнятий повноцінно. І щоб його прийняли є кілька варіантів. По-перше, на сесії обговорювати тільки ті питання, які стосуються бюджету і не стосуються кадрових рішень, тобто обрання голови обласної ради.

–  Згідно своїх повноважень голова ТОДА має право ініціювати скликання позачергової сесії з одним-єдиним питанням  порядку денного – прийняття бюджету, – каже Степан Барна. – Вирішивши це питання зможемо приступати до розгляду інших питань, в тому числі, кадрових.

Не залежно від того, які фракції представляють депутати в обласній робота, основне їхнє завдання – це відстоювати інтереси жителів області. Та сьогодні, за словами Володимира Гульовського, найбільші політичні сили, які представлені в облраді – ВО «Свобода» та Партія Регіонів не можуть знайти відповідного компромісу. І цей конфлікт є особистісний, бо ніхто не думає про пересічних жителів області.

   Сьогодні фінансування обласних організацій та установ відбувається на рівні 1/12, і цих коштів не вистачає, – каже Володимир Гульовський. – Ми знаємо, як на ентузіазмі працює швидка медична допомога,інші обласні установи. Нема чим виплачувати зарплату, лікарняні, відпускні. І ніхто не бачить виходу із ситуації. Ми не бачимо ініціативи голови ОДА, щодо скликання позачергової сесії, немає розуміння ВО «Свобода», що треба йти на певний компроміс, щоб прийняти відповідне рішення. Тому наша заява є актуальна. Те що в області багато питань не вирішуються і заблоковані, особливо господарських, ми це бачимо і розуміємо. Я не впевнений, що люди ще довго будуть терпіти таку ситуацію. Але всю вину, яка склалася в області, я в першу чергу покладаю, і думаю, що колеги зі мною солідарні, на фракції Партії Регіонів, Народної Партії , ВО «Свобода» та інші політичні сили, які представлені у ТВК. Зараз не стоїть питання в обранні голови облради чи його заступника, а в тому, щоб область нормально функціонувала, щоб платили зарплати, йшли відрахування, наповнювався бюджет.

Ситуацію щодо бюджету роз’яснив Володимир Чубатий. Насамперед він наголосив на тому, що у нас не прийнятий тільки один обласний бюджет, а 632 бюджети районів і сіл – затверджені. Обласний бюджет має на меті фінансування установ, які належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області – інтернати, лікарні, школи тощо. Якщо бюджет не прийнятий, то фінансування йде по 1/12 затвердженого бюджету минулого року, і не  фінансуються капітальні видатки.

–   Зараз 62 мільйони в місяць ми отримуємо, – каже Володимир Чубатий. – Департамент фінансів розподіляє ці кошти у ручному режимі. Ми маємо нормальне фінансування захищених статей, враховуючи тільки енергоносії і зарплату. Але інші статті, не реалізовуються органами Державного казначейства.  Кредитори, які нам роблять ремонти, постачають різні матеріали, вони не можуть отримати кошти в повному обсязі, а тільки певний ліміт, бо на залишках Держказначейства України не вистачає коштів на це фінансування.  

В той же час залишається проблема із виплатою відпускних вчителям, вони мають отримати приблизно чотири оклади. Наразі, як зазначив Володимир Чубатий, фінансисти разом з департаментом освіти знайшли можливість заплатити кошти за червень і липень. Тобто, частково проблема знята. Залишаються проблеми з екстреною медичною допомогою. Міністерство фінансів на нашу область на невідкладну медичну допомогу виділило тільки 55 мільйонів гривень, а потреба становить 74 мільйони гривень, в тому числі майже 13 мільйонів не вистачає на зарплату з нарахуваннями. Але проблема зі швидкою не в тому, що не прийнятий бюджет, а в тому, що немає реального фінансування.

Окрім прийняття обласного бюджету, у порядку денному є ряд інших важливих питань. Треба прийняти понад 20 програм або внести зміни до діючих програм, вирішити 17 питань, щодо гірничих відводів, три – стосовно дозволів на водовідведення, два – по розподілу землі, кілька майнових питань. Тобто, депутати пропонують спочатку вирішити усі ці нагальні бюджетні та господарські питання, а вже потім можна приступати до політичних перемовин стосовно голови обласної ради чи позачергових виборів до обласної ради.

Та чи дослухаються до цих вимог і пропозицій представники провладної партії та опозиції побачимо уже за кілька днів.

Ольга Попова, Тернопільська липаКоментарі закриті.