Українці за кордоном бойкотували вибори

Сьогодні спостерігачі  коаліції НУО “За прозорі вибори” оприлюднили підсумки своїх спостережень під час виборчої кампанії, в день голосування та період підрахунку голосів, а також розповіли, чим займатимуться далі.

— На виборчих дільницях нас сприймали по-різному. Інколи навіть несерйозно. Найвагомішими порушеннями була пряма агітація на дільницях, не було інформації, що у кабінках не ведеться спостереження, один виборець проголосував на столі секретаря, —розповів співкоординатор коаліції Рустам Єргешов.

Учасник НУО «За прозорі вибори» Ігор Білик також брав активну участь у спостереженнях виборчого процесу. На його думку, на Тернопільщині було дуже багато агітації в день виборів. Також йому з колегами вдалося  зупинити видачу протоколів без паспорта.

— Сьогодні, – на думку Ігоря, – актуальним залишається питання звітності депутатів місцевої ради. Тому хочемо створити нову молодіжну ініціативу «Депутат звітує», яка забезпечуватиме публічність місцевих рад, а також представників Тернопільщини у Верховній Раді. По-перше, це буде щорічне надання звітності депутатів. По-друге, відсутність депутатів місцевих рад на їхніх місцях прийому, а також ігнорування депутатами запитів на доступ до публічної інформації.

Коаліція «За прозорі вибори» фіксувала сотні порушень. Усі вони так чи інакше вплинули на результат виборів.

— Особисто для мене говорити про волевиявлення та прозорість дуже складно в тих умовах, що були, – зазначив керівник проекту Володими Ханас. – Із самого початку на виборчий процес вплинув новий Закон про вибори, який всі трактували, як європейський. Насправді ж він приховував у собі багато «змін» (13 тисяч при реєстрації, наявність мажоритарників). Консолідована увага суспільства та партійних структур до формування ОВК, ДВК допомогла уникнути багатьох проблем. Варто відзначити злагоджену роботу органів внутрішніх справ. На сайт «Майдан» надійшло 7062 повідомлення про порушення. З них було відібрано 1632 скарги з усіх куточків України. Всі вони вимагають реагування. Чи буде воно залежить від української міліції.

Про результати голосування на закордонних виборчих дільницях ми дізналися найшвидше. Однак, як виявилось, попри величезне бажання не всі могли там проголосувати.

— Не дивлячись на те, що за кордоном легально перебуває декілька мільйонів українців, до виборів було допущено лише 424,5 тисяч. З них проголосувало трохи більше 20 тисяч – це приблизно 4% тих, хто мав право голосу. Фактично за кордоном відбувся бойкот виборів. Якщо порівняти з попередніми виборами, то прийшло втричі менше. Це недопрацювання Міністерства закордонних справ. Причиною може бути те, що людям невчасно надіслали запрошення, або ж дехто, проїхавши кілька сотень кілометрів, просто не міг знайти себе в списках. Лише на одиничних сайтах посольств є результати виборів у їхній країні. На сайті ЦВК також надана лише загальна інформація, розповів член коаліції «За прозорі вибори» Іван Марчук.

 

Марія Власенко, Тернопільська ЛипаКоментарі закриті.