Володимир Курило: «Всі суб’єкти виборчого процесу на Тернопільщині на цих виборах грали на межі фолу»

Саме до юриста міського осередку Комітету виборців України Володимира Курила зверталися представники ЗМІ з приводу усіх незрозумілих чи спірних питань та нюансів передвиборчого процесу. Тепер вже після завершення виборів на Тернопіллі, ми звернулись до Володимира Курила з проханням дати оцінку всього, що відбувалось.

 Які основні характеристики цьогорічної виборчої кампанії, чим таким особливим відрізнялась?

Перш за все, варто відзначити повернення до змішаної системи обрання народних депутатів: пропорційна – за списками партій, та мажоритарна – по окремим особистостям. І саме через присутність кандидатів-мажоритарників цьогорічна виборча компанія приходила у високій конкуренції, із значним вмістом бруду і порушень.

Як ви схарактеризуєте кандидатів, що перемогли на Тернопільщині: їх сильні і слабкі сторони?

Більшість із новообраних тернопільських депутатів не можна охарактеризувати як сильних особистостей, і це при тому, що Іван Стойко вже мав досвід депутатства. Щодо депутатів-«свободівців», то вони відзначалися активністю у своїй партійній діяльності, завжди були «обличчям» різного роду мітингів та акцій, тому, швидше за все, проявлятимуть активність й у Верховній Раді. Однак хочеться сподіватися, що всі депутати з Тернопілля будуть працювати на благо своїх земляків.

Як ви оцінюєте рекламні кампанії кандидатів та партій з точки зору результатів виборів: яка з них, на вашу думку, найбільше досягла мети, яка спрацювала саме на той контингент виборця, на який і розраховувалась, чия кампанія, на вашу думку, відразу видалася вам не дуже вдалою (провальною, помилковою)?

Щодо невдалих, то одразу можна назвати кампанію Партії «Україна вперед» Наталії Королевської, – вона була перенасиченою і навіть агресивною. Дуже здивував результат «мажоритарників», які перемогли завдяки не своїм особистим якостям, а бренду партії, від якої вони йшли, і тут власне їхня особиста реклама особливої ролі не відіграла.

Які найбільш кричущі порушення виборчого законодавства зафіксував Комітет виборців України на Тернопільщині?

Всі суб’єкти виборчого процесу грали на межі фолу і допускали порушення у своїх діях. Проте найбільш зухвалими були відверті дії, пов’язані з непрямим підкупом виборів. Для прикладу, йдеться про дарування техніки громадам сіл, квитків на різні концерти тощо.

Як ви оцінюєте підтримку партії «Свобода» виборцями різних регіонів України? Про що це говорить, про які суспільні настрої? Невже такі радикальні ідеї є для людей зараз на часі?

«Свобода» набрала свої голоси завдяки протестному електорату. Взагалі, протестні настрої починають зростати з наступних причин: діяння влади та нездатність опозиції щось їй протиставити. Щодо радикальних ідей, то, очевидно, найближчим часом їхній ступінь підвищуватиметься, оскільки в напрямку, в якому рухається Україна, далі просуватися вже не можна. Тому якщо не станеться його еволюційної зміни, то варто чекати на революційну.

 Чи досягла на виборах на Тернопіллі бажаного результату Партія Регіонів? Чи виправдався їхній план з проведення змішаних виборів? Прокоментуйте результат Партії Регіонів на теперішніх виборах, адже на минулих виборах за них проголосувало 2,02 %?

Скоріш за все, Партія Регіонів мала за бажання отримати набагато більше підтримки, ніж виявлений результат. І, мабуть, прогнози в цьому плані базувалися на підсумках місцевих виборів. А щодо змішаної системи виборів, то її впровадження стосувалося не стільки Західних регіонів, скільки східних, оскільки там більша чисельність населення і можна було створити більше округів.

Чому результат Комуністичної партії в Тернопільський області зараз є в три рази більшим, ніж на минулих виборах до Парламенту?

Тенденція до зростання підтримки у комуністів саме на Тернопіллі є незрозумілою. Можливо, так голосував потенційний електорат Партії Регіонів, або громадяни, не визначені у своєму виборі, які згадали про життя за Радянського Союзу. Хоча не можна не зазначити, що свій позитивний результат могла дати і досить активна передвиборча компанія в ЗМІ.

Чи вдасться досягти консенсусу в роботі нинішнього складу ВР, чи зможуть вони домовитися у вирішенні найбільш важливих, визначальних для держави питань, чи буде нинішній склад ВР працювати на розкол України?

Хотілося б у це вірити, і надія вмирає останньою. Але чомусь здається, що амбіції окремих політиків будуть важливішими за вирішення питань, необхідних для держави.

Чи зможуть в Парламенті об’єднатися демократичні сили?

Як і в попередньому запитанні, – хотілося б, щоб таке відбулося, і будемо в це вірити. Адже в об’єднаному суспільстві легше боротися із проблемами, які постають перед Україною.

Чому на Тернопіллі кампанія (день голосування та підрахунок голосів) пройшла дуже гладко? Який вплив мав на цих виборах адмінресурс? Про що говорить поразка явних провладних кандидатів на Тернопіллі (Хоптян, Клименко, Муц, Чайківський)?

Тому, що в нас день виборів пройшов гладко, особливих пояснень немає. Оскільки всі ми чекали на якісь нюанси. Хоча, мабуть, кандидати були настільки впевнені у своїй перемозі, що про «запасні» варіанти не думали. Щодо адмінресурсу, то він мав місце на етапі агітації, але значного впливу на волевиявлення громадян не спостерігалося. А щодо провладних кандидатів, то тут відповідь інша: Тернопілля – це Західна Україна, де тяжко вигравати кандидатам, які мають підтримку від Партії Регіонів.

Тернопільські ЗМІ на виборах: ваша думка чи можна сказати, що вони об’єктивно зображали виборчий процес, чи створили ЗМІ рівні можливості доступу до цих ресурсів для всіх кандидатів?

Не зовсім. Дуже багато було замовного матеріалу. Крім того, законодавство фактично забрало можливість журналістам висвітлювати якусь позицію без оплати з виборчого фонду. Деякі інтернет-видання взагалі працювали або на «обілення», або на заплямування імен певних кандидатів.

Вибори по всій Україні, як показує сьогодення, ще не завершилися. Як вплине це на визнання громадськістю світу результатів виборів в Україні. Ваш прогноз чим все це завершиться, чи дасть влада демократичним силам відвоювати свій результат?  

Міжнародні спостерігачі спочатку відзначали досить непоганий рівень проведення виборів на Україні. Інциденти, які мали місце на деяких ОВК, погіршили враження щодо демократичності України в очах міжнародної спільноти. Звісно, слід очікувати негативної реакції на дії, пов’язані з втручанням силових відомств у один із етапів виборчого процесу. А щодо прогнозування, чи дасть влада відстояти результат, то, очевидно, будуть шукатися норми в законах, щоб їй підтверджувати свої дії чи слова.

Тернопільська ЛипаКоментарі закриті.