Михайло Окаринський: «Батьківщина» і «Свобода» своїм консенсусом роблять велику справу для суспільства

Говорячи про вибори, що минули (сподіватимемося, що це таки здійснений факт), політтехнолог Михайло Окаринський робить висновок, що сучасний українець мріє про владу, яка має за нього і для нього зробити рай на землі. А він, тобто, українець, в цей час буде просто лежати перед телевізором і чекати, коли ж це диво станеться… Пан Михайло наголошує, що політбренди і далі відіграють свою важливу роль у наданні виборцем переваги тій чи іншій силі, а консенсус «Батьківщини» і «Свободи» називає великою справою для суспільства.

Які основні характеристики цьогорічної виборчої кампанії, чим таким особливим відрізнялась?

Відновилась «мажоритарка», що дало охоту багатьом претендентам спробувати власні сили за межами списків потужних політбрендів. Як правило, ці спроби не закінчились успіхом – і це ще одна особливість. Політбренди зіграли вирішальну роль. На жаль, не тому, що партії у нас такі сильні. Люди не вірять у власні сили і у здатність одинаків щось зробити. Як і раніше, – переважає патерналістське очікування – «хтось,-кому-ми-віддали-свій-голос», зробить за нас все. Це наслідок «совка». Пострадянський українець мріє про владу, яка збудує за нього рай на землі. Бажано, щоб сам українець в очікуванні чуда лежав на дивані перед телевізором. Якщо б наші співгромадяни усвідомили, що 90% всіх проблем вони можуть вирішити самостійно або з кількома друзями чи сусідами, то інакше б оцінювали роль політиків у власному житті.

Об’єктивно з кожними виборами ситуація покращується, бо від виборів до виборів помирає кілька мільйонів людей, народжених у Союзі, і доростає до виборчого віку кілька мільйонів дітей Незалежності. Кількість перейде в якість. Відбудеться зміна поколінь.

Як ви схарактеризуєте кандидатів, що перемогли на Тернопільщині: їх сильні і слабкі сторони?

Щоб спрогнозувати, як себе поводитимуть новообрані нардепи, треба подивитися на їхній попередній життєвий шлях. Годі сподіватись чогось нового від Стойка чи Деревляного. Натомість Головко, який був ефективним у Тернопільській міській раді, може себе сильно проявити на всеукраїнському рівні.

Як ви оцінюєте рекламні кампанії кандидатів та партій з точки зору результатів виборів: яка з них, на вашу думку, найбільше досягла мети, яка спрацювала саме на той контингент виборця, на який і розраховувалась, чия кампанія, на вашу думку, відразу видалася вам не дуже вдалою (провальною, помилковою)?

Всі п’ять новообраних парламентський партій були успішними у своїх рекламних кампаніях. Кожна розуміла, хто її виборець, і застосовувала прицільні рекламні засоби. Найуспішнішими були, на мою думку, комуністи і свободівці. Перші поглинули весь «лівий» електорат, другі – весь «правий».

«Батьківщині» бракувало вождя. Хто лідер – Яценюк чи Тимошенко? Візуальне оформлення кампанії було нецікавим, бо не вирішене питання, хто головний і на чиїй персоні будувати образ партії. Але партія вирішила інше, складніше завдання – об’єднати десяток політбрендів і їхніх вождів під одним прапором. Виграшним був похід двома колонами: «Батьківщини» зі Свободою.

Як ви оцінюєте підтримку «Свободи» виборцями різних регіонів України? Про що це говорить, про які суспільні настрої? Невже такі радикальні ідеї є для людей зараз на часі?

«Свободі» вдалося довести ще вона – ідеологічна партія, яка не змінює своїх поглядів. Послідовність і безкомпромісність у питаннях мови, історичної пам’яті тощо призвели до того, що партія заповнила собою практично весь правий «нацдемівський» електорат.

Чи досягла на виборах бажаного результату Партія Регіонів? Чи виправдався їх план з проведення змішаних виборів?

ПР результату досягла. Її план виявився результативним. Але це партія, яка тримається на консенсусі олігархії. Тут немає жодної ідеології. Поглибляться суперечності між олігархами – настануть проблеми в партії.

Чи вдасться досягти консенсусу у роботі нинішнього складу Верховної Ради, чи зможуть вони домовитися у вирішенні найбільш важливих, визначальних для держави питань, чи буде нинішній склад ВР працювати на розкол України?

Зараз виглядає так, що ВРУ працюватиме за планом Президента Януковича. Але чи буде так завжди? Все залежить від того, коли проявиться справжній національний лідер – майбутній президент. Якщо не проявиться протягом наступного року, то матимемо Януковича президентом і вдруге.

Чи зможуть в Парламенті об’єднатися демократичні сили?

«Батьківщина» і «Свобода» працюватимуть разом – вони це довели виборчою кампанією. Ці політичні сили роблять своїм консенсусом велику справу для суспільства. Бо таких прикладів, коли українці між собою здатні домовитись, у новітній історії дуже мало. У цьому сенсі позиція партії Кличка, на жаль, є протилежною ілюстрацією. Годі роздумувати і зважувати деталі, там де треба визначатись у головному, – ти «за» діючий режим чи «проти»… Якщо «УДАР» приєднається до опозиції, то Януковичу буде неможливо реалізувати свій сценарій розвитку подій.

Чому на Тернопіллі кампанія (день голосування та підрахунок голосів) пройшла дуже гладко? Який вплив мав на цих виборах адмінресурс? Про що говорить поразка явних провладних кандидатів на Тернопіллі (Хоптян, Клименко, Муц, Чайківський)?

У Тернопільській області не було напруженого захисту результатів голосування, оскільки на всіх округах був явний лідер – представник опозиційних сил. Адмінресурс і різні форми підкупу виборців були організовані слабко. А крім того, наші земляки дуже мобілізувались у своєму бажанні показати свою опозиційність до центральної влади та її представників на місцях. Адже центральна влада здійснює брутальний реванш проросійської політики, а це обурює галичан.

Чи буде після таких результатів виборів актуальною відставка нинішнього голови облдержадміністрації?

Губернатор програв – його політичній силі і його діяльності в області люди поставили «двійку». Поразка Надії Хоптян на «мажоритарці» дуже виразно це підтверджує. За логікою речей, Президент мав би звільнити такого чиновника. Але центральна влада діє за власною логікою…

Після всіх цих подій, коли можуть бути вибори до обласної ради? Які прогнози стосовно нового голови обласної ради?

Чотирирічний термін повноважень Тернопільської обласної ради минає весною 2013 року. За законом, тоді й мають відбутись нові вибори.

Чому більше 10 тисяч виборців Тернопільщини проголосували за Компартію?

На цьогорічних виборах «за» комуністів голосували чи не всі «ліві» виборці. Комуністи яскравою рекламною кампанією перетягли на себе весь соціалістичний і комуністичний електорат.

Тернопільська ЛипаКоментарі закриті.