Валентин Наливайченко: «Грошей в штабі Партії Регіонів не беремо, щоб дискредитувати хоч одну опозиційну силу»

До дня голосування залишилося менше тижня, і до Тернополя приїздять справжні «зірки» українського політикуму, які представляють політичні партії демократичного спрямування. Підтримати свого побратима, кандидата-мажоритарника Володимира Петровського, прибув і Валентин Наливайченко, представник партії «УДАР», третій номер виборчого списку. Цією нагодою скористалися й ми, щоб розпитати пана Наливайченка про його політичні прогнози та про те, чого ж у нас так зле все відбувається.

Попри те, у своїх відповідях пан Наливайченко не давав прямих відповідей на запитання, а зосередився більше на партійній риториці. Тож вийшла досить «плакатна» «Передвиборча розмова під Липою» з головою СБУ 2006-2010 років, Валентином Наливайченком. 

– Валентине Олександровичу, то чому ж Ви тепер таки в «УДАРі»?

Мої принципи і переконання, а головне, бажання діяти в команді, визначили мій вибір. В політиці одинак нічого не досягне. Для того, щоб зламати існуючий антиукраїнський корупційний режим, потрібно на виборах до Верховної Ради підтримати патріотів, щоб постала проукраїнська більшість, і діяти об’єднаною командою з усіма опозиційними силами.

Віталій Кличко для мене – справді видатна особистість. Його знають як успішного українця, чесного, рішучого, дієвого. Ось такі складові вплинули на мій вибір, і зараз, працюючи в команді Віталія Кличка, хочу сказати, що я не помилився.

– Лобіюючи на 165 окрузі Володимира Петровського, ви, напевне, знаєте, що свого часу «УДАР» представив там Наталку Михно. Як так сталося, що так «пере форматувався» цей вибір?

Не лобіюю Петровського, а прямим чином підтримую. Тому що він дійсно патріот, якого я знав до всіх тих політичних форматів і партій – в часи, коли ми відкривали архіви УПА і документи політичних репресій. Тоді він став моїм побратимом, як і Володимир В’ятрович, Руслан Забілий, Аліна Шпак – дуже багато українських патріотів, яких я, будучи тоді при владі, зміг підтримати, і вони підтримали мене в конкретних справах.

Петровський – якраз той «гавдидівець», якого я шаную в ім’я пам’яті Івана Гавдиди, і вважаю, що він на Тернопільщині робив дійсно українську справу. І Володимир Петровський в нашій команді далі зможе продовжувати ці традиції у Верховній Раді: голосувати за люстрацію, за визнання УПА, за всі інші законопроекти, які ми розробили в команді «УДАРу» і після перемоги на виборах внесемо на розгляд депутатів. Так само і команда Віталія Кличка має перед Володимиром Петровським свої зобов’язання: забезпечимо Тернопільщині і всій Україні інвестиції, субвенції на розвиток дрібного бізнесу, фермерства, створення робочих місць – все те, за що в бюджетному комітеті Верховної Ради ми проголосуємо, знявши фінансування з депутатських санаторіїв та усіляких привілеїв, скасувавши їх законом. І Володимир Петровський, і я, і Марія Матіос, і Віталій Кличко, – всі члени нашої команди виступають в першу чергу за те, щоб розвалити корупційне «корито», знищити ті привілеї раз і назавжди, а їхнє фінансування віддати людям.

Що стосується пані Наталки Михно, то вона наша побратимка. І вона й надалі є в команді Віталія Кличка. У нашій команді 32 політики знялися на користь кандидатів від інших партій або опозиціонерів без партійного квитка. Прикладом є Івано-Франківська область, де з невідомих нам причин поза форматом об’єднаної опозиції опинився Олесь Доній. Але «УДАР» зняв нашого представника саме на тому окрузі, щоб Олесь Доній потрапив до Верховної Ради в нашу проукраїнську більшість, яку ми будемо там створювати. Ми в команді «УДАРу» не сперечаємося за посади.

Коли постало питання, що я відхожу з округу, йду в партійний список за пропозицією Віталія і з’їзду партії, я приїхав і чесно сказав тернополянам, що так така пропозиція є і прошу мене підтримати в цьому, але я даю слово, що буватиму тут часто, як тільки зможу і залишуся представником Тернопілля у Верховній Раді. А Володимир Петровський буде другим народним депутатом від того ж округу. І це я вважаю перевагою місцевої громади.

– А чому по 165 округу ви все ж не домовилися про одного опозиційного кандидата? Йдуть розмови про те, що Чайківський виходить, якби, в лідери по цьому округу?

Ключове слово «якби». Для нас найголовніше, що ми йдемо до Верховної Ради цілою командою, об’єднаною метою недопущення проходження в парламент представників Партії Регіонів, в тому числі й тієї людини, про яку Ви згадали. Для нас головне завдання – усунути від влади Партію Регіонів і її сателітів – комуністів. Настав час підтримати справжніх українських патріотів, а не латифундистів і олігархів, які й так вже розікрали країну, які ніколи не дадуть нам провести люстрацію. А ми йдемо, щоб зупинити розкрадання, корупцію, провести люстрацію, ухвалити відповідний закон. І ті, хто здатний так діяти, хто налаштований на це – з тими ми об’єднуємося. Тому не міряємося ані перспективами, ані рейтингами, а погоджуємося з місцевими громадами: кого підтримують, за того й агітуємо. Тут більшість громади підтримує Володимира Петровського. Якщо люди так вважають, – значить, і наше завдання їх підтримати.

Чому ви не узгодили кандидатів до початку кампанії?

Наша команда має право чесно говорити людям, що ми до останнього дня боролися, щоб так сталося. Згадайте січень цього року – Софійська площа, День Соборності. Я там був і бачив, як Віталій Кличко підписав угоду про недопущення взаємного поборення між опозиційними силами. У мене запитання до ваших читачів: хто з тих, що підписали, виконує цю угоду? І відповідь знає кожен ваш читач і я: Віталій Кличко та «УДАР». Жодної критики, жодного взаємопоборення ми не допустили і не допустимо. Жодного бруду, жодного злого слова. І грошей в штабі Партії Регіонів не беремо, щоб дискредитувати хоч одну опозиційну силу.

У нас була друга важлива пропозиція до партнерів: на тих округах, де «УДАР», Об’єднана Опозиція і «Свобода» хотіли висувати кандидатів, провести попереднє народне голосування, так звані «праймеріз». Чомусь нашу ідею не сприйняли. Чесно скажу – з незрозумілих мені причин. Я переконаний, що це варто було зробити і дати українцям право за попереднім народним голосуванням визначити, кого вони вважають єдиним опозиційним кандидатом і тут на Зборівщині, і поруч – на Долинщині, в Стрию, в кожному українському місті і селищі.

І третій крок, який зробила команда Віталія Кличка: ми першими, не озираючись, в односторонньому порядку зняли 32 кандидатів в округах. «УДАР» зняв першим, – і одразу подав про це документи в ЦВК без жодних застережень і взаємних звинувачень. Бо треба діяти, змінювати політику, щоб вона була більш чесною, більше спиралася на людей. Ми переконані, що взаємне непоборення, узгодження єдиних кандидатів, поступки необхідні заради того, щоб не перемогла Партія Регіонів і щоб створити демократичну більшість у Верховній Раді. В цьому нас підтримують і Юля Тимошенко, і Юрій Луценко, і Олександр Турчинов, і Арсеній Яценюк.

– А чому «УДАР» не підписав угоду про співпрацю у Верховній Раді з Обєднаною Опозицією і «Свободою»?

Підписана головна угода: про недопущення взаємного поборення. Віталій Кличко чітко сказав, що ми у ВР створимо коаліцію і тоді будемо підписувати коаліційну угоду. Можна підписувати таку угоду, якщо ти маєш на це повноваження, якщо поруч з тобою стоїть певна кількість депутатів. А якщо торгуєш повітрям – це несерйозно. Зараз на часі займатися захистом результатів виборів. Тут ми повинні об’єднати зусилля зі «Свободою» і «Батьківщиною». І вже за результатами захисту голосів чітко виходити на утворення коаліції разом з іншими опозиційними силами у новій ВР. Для нас важливим є, щоб ми об’єдналися навколо голосувань за люстрацію, визнання УПА, соціальні пільги, посилення місцевого самоврядування. Я саме та людина, яка знає, скільки понапідписували до нас різних папірців про об’єднання, координацію, дружбу і непоборення, і все це закінчилося тим, що за гратами Юля Тимошенко, Юрій Луценко. Ви думаєте, з ними мало папірців попідписували? Розписочок, клятв усіляких… Це старі підходи, учорашній день. Насправді об’єднання може і повинно відбуватися в конкретній дії – в особистому голосуванні з ключових питань.

Партія «УДАР» набрала до своїх лав різних людей, я б сказала строкатих. Що їх об’єднує, окрім бренду Кличка?

Об’єднує бажання змінити державу, зламати корупційну систему. Так, люди в нас різні. Але в різності і є сила. Наші люди представляють різні регіони України. Поїдьте до Одеської області і запитайте у громади, у вчителів, громадських патріотичних організацій про того ж Едуарда Гурвіца. Він єдиний, хто їх там підтримує за тієї влади українофобів. Ніхто не є ідеальним, безумовно. Але ми команда, для якої найвищою є українська справа.

Чому все-таки «Наша Україна» не вступила до лав Обєднаної Опозиції?

До травня місяця цього року, тобто, ще шість місяців тому, я робив усе від мене залежне для того, щоб «Наша Україна» була в об’єднаній опозиції. Я підписав тоді угоду про те, що партії, які не долають 5-тивідсотковий бар’єр, не розколюють опозицію, а вступають в неї. Так само заявив і підтримав ідеї про об’єднання, які висувала Юля Тимошенко та Юрій Луценко. Але коли в травні стало зрозумілим, що Віктор Андрійович Ющенко не погодився із цією позицією, я чесно, без бруду і взаємних звинувачень сказав, що на часі тепер всім, хто бажає діяти, хто не хоче більше дурити українців і розповідати, що голосувати треба проти всіх, – об’єднатися і йти вперед.

Ми всі любимо і захищаємо українську мову, але цього недостатньо зараз. В нашій державі потрібно об’єднуватися, діяти. Сучасний патріот – це та людина, яка здатна власним прикладом діяти так, вибачте за високі слова, як це робив Роман Шухевич, Іван Гавдида, як діють зараз українські патріоти, які, на жаль, виявилися розпорошеними. Все, що роз’єднує, потрібно відкидати. Політичний «фетиш» не має затьмарювати головного – необхідності об’єднатися. А про те, що відбувається з «Нашою Україною», треба питати Віктора Ющенка, це вже його відповідальність.

Яка його роль для «Нашої України»?

Ключова.

Яке майбутнє його чекає?

Це питання до лідера «Нашої України». Я не беру на себе такі повноваження і вважаю неправильним коментувати ситуацію в цій партії.

Яким ви бачите майбутнє партії «УДАР»?

Майбутнє в одному: не зрадити людей, провести в нову Верховну Раду якомога більше нових патріотів, проголосувати за люстрацію і розпочати зміни в країні. Хотілося б, щоб це майбутнє відрізнялося від сьогоднішнього дня, було сучасним, дійсно українським.  Ми не можемо  змарнувати цей шанс, – бо люди вірять, що наша політична сила і сам Віталій Кличко можуть щось змінити. Така віра дуже дорого коштує, це надзвичайно висока відповідальність. Спілкуючись особисто з Віталієм, я чую саме ці слова, – що маємо велику відповідальність перед людьми. Ми не можемо повторити помилки попередніх політиків.

Остання заява Віталія Ковальчука, вашого начальника штабу про те, що опозиційним партіям не під силу створити більшість у Верховній Раді нового скликання через невдалі перемовини між «УДАРом» і Об’єднаною Опозицією щодо погодження «мажоритарників» свідчить, що результати голосування вже відомі наперед. То людям можна вже не йти на вибори, бо це й так нічого не змінить?

Наша команда закликає кожного українця 28 жовтня прийти і підтримати українських патріотів. Що стосується подальших наших політичних дій, то ми повинні в парламенті об’єднуватися. Тому не чекайте від нас якихось скандальних заяв. Навпаки, – ми закликаємо людей якнаймасовіше прийти на голосування, захистити результати виборів, кожен протокол на дільниці, щоб вибори були чесними. Це зараз наша головна політична відповідальність.

Чи не здається, що з точки зору простого обивателя виглядає так, що вимоги «УДАРу» на останніх переговорах з Обєднаною Опозицією були дещо завищені…

Жодних вимог щодо кандидатів «УДАР» насправді не висував. Ви говорите з людиною, яка розсекретила багато таємниць, так само розсекречу і цю. Ніяких вимог до кандидитів УДАР не висував, особливо від інших опозиційних сил. Від самого початку було прохання зробити щиро, відверто – через народне голосування виявити уподобання громад. Якщо наші партнери не погодилися, час сплинув, то єдиним способом дізнатися думку людей на останньому етапі було визначення рейтингу кандидатів на округах. Інших способів, ніж через опитування, не було і немає. Свідченням цього є 32 приклади, де «УДАР» в односторонньому порядку, знаючи думку громад, зняв своїх кандидатів, – не питаючись когось зайвий раз і не зачиняючись за дверима десь у Києві.

А ті ваші пропозиції по Києву, де «УДАР» вимагав зняття кандидатів від Об’єднаної Опозиції на більшості округів, як можете прокоментувати?

Ситуація по Києву є зараз такою, як вона є. І ми пропонуємо насправді уникнути взаємного поборювання, дати можливість перемогти демократичним кандидатам. Якщо від наших партнерів є чи недовіра, чи невпевненість в тому, що громади висловилися правильно, добре, – йдемо на вибори так, як є, і нехай люди розсудять нас в день голосування. Це – не привід зараз перейти до взаємного знищення. Віталій Кличко заявив, і ми точно так зробимо: і в Києві, і в інших регіонах не будемо поливати брудом та критикувати представників інших політичних сил. Не погодилися їхні лідери, щоб місцеві громади Київських районів визначили єдиних кандидатів, тоді 28 жовтня чекаємо результату. І це вже неминуче. Тоді точно всі погодяться. Люди зроблять свій вибір, незалежно від того, хто за якими дверима зачинявся.

Прийде 29 жовтня, обереться нова Верховна Рада. Потрібно буде створювати нове проукраїнське об’єднання. Бажано більшість. Зараз важливо не розгубити довіру між лідерами, між представниками різних політичних сил. Ми змагаємося зовсім по-іншому і  хочемо привнести в українську політику нові стандарти. Це має бути щира політика, і змагання має полягати в тому, як краще зробити справу. Ми стверджуємо, що всі пройдуть люстрацію. Після 29 жовтня ви подивитеся, скільки людей віддадуть голоси за цей законопроект. Ми брехню розіб’ємо через голосування за ключові закони.

Удачі!

 Дякую! Удача нам не завадить!

 

Розмовляла Олена Лайко, Тернопільська ЛипаКоментарі закриті.