Володимир Бойко: «Якщо молодий українець зрозуміє, що влада несе загрозу для його дітей, то Україна повстане»

Вже дев’ять років він є членом партії «Батьківщина», виконує обов’язки першого заступника голови обласної організації, і зараз, за рішенням команди, балотується у Народні депутати по 165 Зборівському виборчому округу. За час передвиборчої боротьби Володимир Бойко об’їхав кожне село на своєму окрузі, і таким чином, – йдучи від хати до хати, намагається розповісти людям докладно про свою передвиборчу програму і дізнатися більше про проблеми, що їх турбують. Про особливості цих виборів, партію «Батьківщина» і прогнози на майбутнє спілкуємося з Володимиром Бойком у рубриці «Передвиборчі розмови під Липою».

 Для чого Вам особисто потрібно йти в Народні депутати?

Бути депутатом – для мене не самоціль, і в Парламенті мене бачить наша команда. Вони вважають, що я за дев’ять років членства у «Батьківщині» себе достатньо проявив, щоб представляти Тернопільську організацію і партію загалом у Верховній Раді. А особистого інтересу в депутатстві для мене немає. Тому якщо, у випадку мого обрання, виборці скажуть, що не виправдовую їхніх сподівань, буду готовий скласти мандат. Це я раніше демонстрував в Тернопільській обласній раді, коли вся наша команда склала із себе повноваження депутатів.

Яким чином Ви будете лобіювати інтереси Тернопільської області у Верховній раді?

Коли кандидати приїжджають у села на зустрічі з виборцями, то обіцяють, що «у вас тут буде суперова дорога, в школі, клубі, ФАПі, бібліотеці все стане ідеально», тільки, мовляв, проголосуйте за мене. Насправді – це брехня. Я такого не обіцяю. Однак ставлю перед собою завдання бути представником громади в Парламенті. І якщо громада порушить якесь питання, для мене важливо, чи виголосять його на сесії Верховної Ради. За потреби – приїде, наприклад, ініціативна група чи сільський голова, я готовий йти з ними до міністра, щоб відстоювати те чи інше питання. Отже, саме представництво в Парламенті того округу, по я кому я балотуюся, для мене є основним. Вважаю, що з цим добре впораюся.

Що саме, на Вашу думку, потрібно насамперед захистити на Тернопільщині на рівні Верховної Ради?

Я об’їздив багато сіл і я побачив там дуже велику біду. Є такі школи, які вже по двадцять років будуються, а в них є потреба. Все, що можу зробити сьогодні – не дозволити закриття діючих шкіл, амбулаторій. А це, до речі, саме те, що наша команда робить протягом довгого часу. Нещодавно ми захищали школу в селі Рогачин Бережанського району. У Зборівському районі відстоювали заклади охорони здоров’я, виступаючи в районній раді, коли приймалося рішення про недопущення їхнього закриття. Я готовий з людьми хоч дорогу перекривати, щоб відстояти ці питання. Адже якщо закриється школа, ФАП, їх вже не відкриють ніколи в тому ж приміщенні.

У Вас досить неординарна форма агітаційної роботи – Ви самі виходите до людей. Які це дає результати? Чому такий спосіб передвиборчої агітації обрали?

Як молодій людині – представнику об’єднаної опозиції, мені важко боротися з тими кандидатами, які різними шляхами заробили свій капітал. У мене немає біл-борда, бо місячна оренда коштує 2 тисячі гривень. А яка, приміром, сума на місяць «набігає» за п’ятдесят біл-бордів? Виникає запитання – звідки вона, яким шляхом здобута? Всі кошти моєї виборчої кампанії зароблені чесно, тому й не маю дорогої реклами. Основа моєї роботи – це йти від хати до хати і спілкуватися з людьми. І це навіть краще, тому що на збори зараз вже ніхто практично не ходить, – максимум чоловік десять. А за ту годину, що традиційно тривають такі зустрічі, я встигаю поспілкуватися із двадцятьма-тридцятьма. Тобто, охоплюю більшу кількість населення. Ще жодна людина не сказала мені, що з часів Незалежності України хтось із кандидатів ходив так, як я. Разом із тим, людям приємно, що про них не забувають.

Кожного дня я відвідую 5-6 населених пунктів, залежно від їхньої величини. Іноді буває й більше. І за день може трапитися буквально одна-дві людини, які не хочуть спілкуватися, не сприймають інформації. Таким чином, щоденно я зустрічаюся із більше, ніж сотнею краян.

На що найчастіше скаржаться виборці?

Людей турбують різні питання: соціальні, політичні, економічні. Так, до політичних належить проблема знищення всього українського нашою владою. Адже «вони» вже «дістались» до мови, переписання історії і повільно добираються до нашої релігії. До соціальних питань відноситься те, що пільг, як таких, ніхто не має. Про незахищені верстви населення всі забули. От чому б, скажімо, для дітей-інвалідів не провести спартакіаду чи екскурсію, адже вони теж хочуть кудись поїхати, побачити світ, а не сидіти замкнутими в своїй домівці.

А от іще одна проблема. Сьогодні в селах практично гниють картопля, яблука, буряки, бо люди не можуть їх продати за нормальними цінами. Як таке допускаємо?! Хороший приклад є в сусідній Польщі, де існує система закупівель, і саме держава викуповує в селян всю виготовлену продукцію за ринковою ціною. А в нас такого немає, бо зацікавлені у співпраці з великим виробником, – тими латифундистами, хто позабирав у людей землю і збуває великий гурт. Якби держава дбала про все, що виросте у селянина, то люди самі б обробляли свій пай, повернулись би в село, молоді сім’ї залишалися б тут жити, відновились би школи, які на сьогодні пустують. Люди хочуть, щоб село відродилося, бо якщо вони зможуть працювати на своїй землі, то зможуть заробляти.

Як Ви гадаєте, люди підуть на вибори?

Так, підуть. В нашій області явка буде досить високою, – я в цьому впевнений. Багато пригадують Президентські вибори, і ті, хто прислухався до заклику Ющенка й не пішов голосувати, особливо жалкують. Їх, правда, мало, – у нас тоді, якщо я не помиляюся, була найвища явка в Україні. Люди наші розуміють, що сьогодні кожен голос «на вагу золота», і від кожної людини дуже багато чого залежить.

Об’єднана Опозиція із «УДАРом» з’ясовують стосунки щодо зняття кандидатів. Як ставитеся до цього?

Я прихильник того, що домовлятися потрібно було до виборів. Ми домовилися зі «Свободою», – нам нічого не перешкодило. Сьогодні ми рівноправні партнери, агітуємо одні за інших, тобто, так, як це і має бути. По-друге, я поважаю багатьох членів партії «УДАР». Але не можу зрозуміти чому в Тернопільській області – у патріотичному краї – кандидатом в депутати висунули людину, яка два роки, працюючи заступником голови райдержадміністрації, була в команді діючого антиукраїнського режиму. І мені невідомо, де опиниться вона після виборів. Адже якщо він вже працював в команді Януковича, не виключено, що продовжуватиме це і після виборів!

Які прогнозуєте шляхи фальсифікації виборів і як плануєте захищатися від цього?

Дійсно, вже впроваджуються шляхи фальсифікацій. Скажімо, те, що сталося з дільничними виборчими комісіями, коли до їхнього складу включені прізвища тих, хто вже кілька років тому помер, або бабусь 1919 року народження, які не вчились у школі і не вміють писати чи осіб, прикутих до ліжка. Влада просто познущалася, коли без відома людей, в пенсійному фонді, в управлінні соцзабезпечення брали копії їхніх паспортів і самовільно включали в комісії. Зараз вже, правда, робляться заміни. Але в будь-якій цивілізованій державі правоохоронці вже взялись би за тих, хто таке організував, і притягли б їх до максимальної міри відповідальності. В нас же й досі всі мовчать про ці випадки. Але це буде один із способів фальсифікацій, тому що в комісії, за результатами жеребкування, потрапили партії, яких ніколи не існувало на Галичині: Угорська Партія, Морська Партія, Партії Пенсіонерів, Анархістів… Звідки вони взялись, хто їх представляє у селі? Таких просто немає. За рахунок того, що в останній строк, коли можна було подавати кандидатури до ДВК, до окружної комісії привезли сорок однакових чорних пакетів із поданнями від сорока різних партій. Ці партії, яких не існує у нас в області, взяли участь у жеребкуванні, і будуть представлені в комісіях. Зокрема, за рахунок більшості в комісіях, може бути повторений варіант ситуації в Броварах, де були «сині светри» – якимось чином «позначені» для ідентифікації люди, до яких можна підійти і отримати бюлетень замість того, хто не прийде голосувати. Зокрема, мова йде про заробітчан, – вони ж в списках виборців є. Наскільки мені відомо, голова обласної держадміністрації нещодавно дав доручення скласти точний список всіх тих, хто перебуває на заробітках за кордоном. Мабуть, для того, щоб замість них голосувати.

Крім того, в нас масово застосовують адмінресурс. Йде тиск на працівників бюджетної сфери. Як і на минулих виборах, кожна галузь буде мати свою визначену «згори» позначку, яку вони мають ставити в бюлетені. Я неодноразово чув про це від працівників освіти, культури, соціальних працівників, які бояться під загрозою звільнення не проголосувати за Партію Регіонів, хоча в душі мають зовсім інші політичні вподобання. Вони ненавидять цю владу. Коли, скажімо, Тимошенко перебувала при владі і була криза, вона не затримала жодної зарплати чи пенсії. Сьогодні кризи немає, але в деяких селах вчителі вже три місяці не отримують зарплату. Якщо навіть хтось і отримав за цей місяць, то лише 30% авансу. А де гроші?

Не можна забувати і про підкуп виборців, який вже впроваджується: ходять люди і пропонують різні суми – від 100 до 300 гривень. Але я лише боюся, що історія може повторитися: в наших українських селах вже колись шукали «крайнього», але до нього потім приходили не зі словом, а з гральми чи косами або сірниками… То щоб такого не було знову.

Як збираєтесь відстоювати результати виборів?

Насамперед, у нас також є декілька членів дільничних виборчих комісій, – подані від депутатських фракцій «Батьківщина» і «Наша Україна – Народна Самооборона», які обов’язково увійшли до кожної ДВК. Крім того, в результаті жеребкування на різних округах, до нас потрапили й інші кандидатури: десь від «Батьківщини», від «Руху», десь –від кандидата-мажоритарника. Наші члени комісії пройшли не одні вибори і знають, як відстоювати результати. Крім того, будуть спостерігачі, вони теж знають свою роботу і мають завдання слідкувати за чесністю проведення виборів. Нам не потрібні фальсифікації. Також ми будемо вести паралельний підрахунок голосів. Ми не дозволимо, щоб по дорозі з дільниці до окружної виборчої комісії до протоколу внесли якісь зміни. Доки цей протокол доїде до ОВК, у нас вже будуть дані із нього, і ми зможемо їх звіряти і контролювати. Ми матимемо такий самий протокол з печаткою і будемо співставляти всі показники.

Як ставитесь до діяльності Партії Регіонів і діючого Президента Віктора Януковича?

Дуже негативно. Діючого Президента вважаю своїм особистим ворогом. По-іншому не можу сказати, бо сьогодні склалась така ситуація, що та держава, в якій я народився, живу, в якій жили мої предки, здобували незалежність України і проливали свою кров, «нищиться». Це робиться свідомо. Я боюся, щоб ми не стали при цій владі рабами. Деякі люди вже себе відчувають, мов у рабстві, тому, що роботи немає, жити немає за що, і вони змушені йти на повідку у влади, аби щось підзаробити. Це потрібно припиняти. Господарем в нашій державі повинен бути народ. Насправді цього немає. Ми повинні довести, що українці можуть бути носіями влади.

Що зараз являє собою партія «Батьківщина»? Яке в неї майбутнє після виборів?

Сьогодні партія «Батьківщина» є основою Об’єднаної Опозиції, до якої увійшли різні політичні сили. Ми ведемо переговори зі «Свободою», «УДАРом». На сьогоднішній день «Батьківщина» – це найпотужніша опозиційна партія, яка не просто на словах заявляє, що перебуває в опозиції, а й демонструє це впродовж всієї роботи протягом вже майже трьох років правління Януковича.

Однозначно, в партії «Батьківщина» – велике майбутнє. Зараз є багато молодих людей, небайдужих до долі держави, і це молоде покоління несе новий погляд, нове бачення розвитку України. Ми хочемо жити в державі без корупції, з міцною культурою, славетною історією, – в тій державі, яку самі будемо творити. Партія «Батьківщина» відіграватиме в цьому важливу роль, оскільки всі кандидати в депутати, яку б партію вони не представляли, що є в нашому списку чи висунуті нами, підписали зобов’язання й поклали руку на Біблію про те, що не утворюватимуть вісім фракцій, а буде лише одна. Цілком можливо, що всі ці партії після виборів зіллються в єдину потужну політичну силу. Присяга на Біблії – це вагомий фактор для непорушення обіцянки. Я вірю, що «Батьківщина», як і Україна, буде сильною.

Як Ви ставитеся до того, що Яценюк і Тягнибок представляли на Тернопіллі об’єднану опозицію, а не хтось із «Батьківщини»?

Прості українці давно чекали об’єднання опозиційних політичних партій: після Помаранчевої революції, під час позачергових виборів у 2007 році, Президентських виборів. Дехто каже, що вже запізно об’єдналися. Але я вважаю, що це не так! Звичайно, хотілося, щоб це сталося раніше. Звичайно, хотілось би, щоби задля цього приїхала Юлія Тимошенко, але до приїзду Тягнибока і Яценюка ставлюся позитивно. Адже сьогодні ми говоримо не лише про партію «Батьківщина», а про Об’єднану Опозицію, яка має багато лідерів. Хоча лідером опозиції є лише Юлія Тимошенко, яка за відомих причин не могла приїхати представити своїх кандидатів.

Ходять чутки, що незабаром Ви можете очолити обласну організацію «Батьківщини»?

Ці чутки ходять ще з 2006 року, але всі партійці «Батьківщини» в Тернопільській області не є кар’єристами. Ми знаємо своє місце. Належу до тих, які працюватимуть саме там, де довірить партія. Сьогодні мені довіряють бути першим заступником голови обласної організації. Я вважаю, що ці обов’язки виконую достойно. Якщо через двадцять років будуть пропонувати очолити організацію, з радістю це зроблю. Сьогодні в нас є місцевий лідер – Василь Деревляний, який багато зробив для згуртування колективу, і я повністю довіряю йому, працюючи в його команді.

Що втратила «Батьківщина» з відсутністю Юлії Тимошенко?

Втратила не лише «Батьківщина» – вся Україна. Сьогодні нашій державі бракує сильного, харизматичного лідера, який би зміг об’їздити всі області, міста, селища. Якби Юлія Тимошенко приїхала, скажімо, в Козову, Бережани чи інший районний центр нашої області, то люди пішли б до голів тих адміністрацій, які були і при Ющенку, і при Януковичу, і повиносили їх з кабінетів разом із кріслами. Саме цього й боїться влада. Вони це розуміють, тому Юлії Тимошенко з нами немає. Її немає в нашій роботі, але вона з нами духом. Її підтримку має кожен із наших кандидатів, агітаторів. Юлія Тимошенко – це, перш за все, патріот України. Вона обов’язково буде на волі вже після цих виборів, незважаючи на результат, й надалі зможе очолювати як владу, так і опозицію, і вести державу в правильному руслі.

Я знаю, що Ви їздили визволяти Юлію Тимошенко. Як так сталося, що партія не змогла організувати достойну відсіч владі?

Проблема в тому, що влада перетворює Україну на поліцейську державу із сильними каральними органами. Ми бачимо, що скорочуються військові спеціальності у Збройних Силах, а міліцейських кадрів набирають все більше. Я був і в Харкові, і в Києві під час тих подій, але проблема в тому, що влада виставляла проти нас серйозно екіпіровані міліцейські підрозділи – бронежилети, щитки, каски, зброя. Проти таких людей дуже непросто йти, але ми йшли…

Ще не всі громадяни України усвідомили, що ця боротьба ведеться не з «Батьківщиною», не з Юлією Тимошенко, а з усіма нами. Бо діяльність теперішньої влади вже зачепила кожного. І мені прикро за те, що коли були сутички біля Печерського суду, у Харкові, дуже багато місцевих просто зупинялись і лише знімали побачене на мобільний телефон. Ці люди ще не усвідомили того, що стане дуже важко, коли їх вже не буде кому захищати. Парія «Батьківщина» сьогодні ще здатна це робити, але без неї вже не захистить ніхто. Навіть самі міліціонери не проти стати на бік опозиції, але вони кажуть: «Якби вас було більше, ми б перейшли на вашу сторону». Отже, саме в кількості сьогодні сила. Пам’ятаємо події 2004 року, коли саме кількість людей стала причиною того, що ми змогли змінити курс держави.

А якщо доведеться захищати результати виборів так, як це було у 2004 році, наші громадяни будуть готові це робити?

Люди будуть готові піднятися, причому, багато залежатиме від молоді. Сьогодні в більшості здатні на це старші люди – ті, хто колись протистояв енкаведистам, але вони реально не можуть цього зробити в силу віку. Отже, все залежатиме від тих, хто в майбутньому будуватиме нашу державу. Якщо молодий українець зрозуміє, що ця влада несе загрозу для його дітей, то Україна повстане, але коли молодь залишиться пасивною, то не буде нічого. Сьогодні не лише «Батьківщина» виховує її, а й інші політичні сили, які з нами об’єднались. І саме молодь зможе вийти на Майдан, зайти в Адміністрацію Президента, Кабмін, Верховну Раду й сидіти там доти, доки не буде все справедливо.

В мене є інформація, що Партія Регіонів готується розбивати в Києві наметове містечко з бажанням випередити опозицію, оскільки вони не впевнені в результатах виборів. Бачачи, що в опозиції є велика сила, замовляються фальшиві соціологічні опитування. «Батьківщина» має реальну можливість отримати більшість у Верховній Раді, і партія Регіонів це розуміє. Попри фальсифікації, вони готуються випередити українських патріотів, щоб ті не зайняли набуте місце на Хрещатику, Майдані Незалежності, і протистояти звідти. Що ж, нехай розкладають намети там, – ми оселимося в Адміністрації Президента!

 

Розмовляла Олена Лайко, Тернопільська ЛипаКоментування вимкнено до запису “Володимир Бойко: «Якщо молодий українець зрозуміє, що влада несе загрозу для його дітей, то Україна повстане»”