П’ятій школі виповнюється чверть століття

Цей першовересень особливий у житті Тернопільської спеціалізованої школи I-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням іноземних мов. Навчальному закладу виповнюється 25 років. Чверть століття тут проводять цікаві мандрівки Країною знань, відкривають незвідані сторінки різних наук, а ще, звичайно, виховують, дисциплінують, тренують і обов’язково дбають та люблять… Вчителі підрахували, що за 25 років дзвінок у п’ятій школі пролунав близько 50 тисяч раз.

Будівля з давньою історією

Школа №5 вперше відчинила двері для допитливої та гамірної новонародженої шкільної сім’ї в 1987 році. Проте історія самої споруди розпочалась набагато раніше. Як йдеться у книзі тернопільського краєзнавця Любомири Бойцун «Тернопіль у плині літ», з 1834 року тут знаходилась жіноча виділова школа святої Ядвіги. Її засновником була міська рада, яка застерегла, що цим закладом повинна керувати жінка. Першою вчителькою тут була Марія Котлінська. У 1860-61 навчальному році у цій, тоді 3-класній, школі навчалось 90 учениць. У 1867-68-му вона реорганізована у 4-класну головну жіночу школу, де студіювали 110 дівчат. У ті роки тут працювало вже три вчительки. З 1871-го школа стала 5-класною. У ній вивчали релігію, польську і німецьку мови, арифметику, історію, географію, фізику, польську літературу. Французьку мову студіювали факультативно. У 1874-75 навчальному році відкрито шостий клас, а в наступному – сьомий. Розширився курс математичних наук та природознавства. У школі вже працювало, разом із директоркою, 8 вчительок, а також два катехити – римо-католицький та греко-католицький. Щодо української мови, то її почали вивчати тут у 1867 році. Втім, негайно ж і вилучили з навчальної програми. Розширення школи вимагало відповідного приміщення. Тому в 1879-80 навчальному році вона перейшла у Дім убогих, що знаходився за міською ощадною касою на площі Собєського. А звідти в 1881-82 навчальному році і перейшла в приміщення на Камінній. Кількість вчительок зросла до 15-ти. Школа стала виділовою – тобто, неповно середнім навчальним закладом для дівчат. У 1888-89 навчальному році жіноча традиція директорства зламалась: керівником призначено Владислава Сатке. Згодом до виділової школи для дівчат приєдналась ще й народна школа. Тому у 1890-91 навчальному році навчалась 701 дівчина…

Історія цього навчального закладу тривала й далі, а сама будівля теж мала свою подальшу долю. Так, скажімо, для повоєнного покоління тернополян вона пов’язана зі школою №4, яка діяла у цих стінах, навчаючи юних та допитливих, аж поки на початку 1980-х років приміщення не стало вимагати капітального ремонту. Учнів четвертої школи нагально розподілили в інші «центрові» школи, де різні класи вчилися в другу зміну, і лише в 1986-му середня школа №4 отримала свій власний «дім» – колишню будівлю Тернопільського облвиконкому, де знаходиться і зараз.

 Незабутня лінійка 1991-го

А от у приміщенні колишньої жіночої виділової школи на Камінній навчальний заклад відновили в 1987 році. Ним і стала школа №5. Звичайно, той перший навчальний рік був особливим для історії школи. Але найбільш знаковим, як розповідають педагоги, став для усіх першовересень 1991 року. «Досі згадую ту мить урочистої лінійки 1991-го року, коли вперше над нами запалахкотів жовто-блакитний прапор і зазвучав гімн України. Маленькі першокласники зливованими очима дивились на нас, дорослих, і не розуміли, чому ми плачемо. Згодом, підростаючи, вони усвідомили, що з того дня також стали творцями нової сторінки нашої школи у відродженій незалежній державі. А ті сльози в очах дорослих бриніли… від щастя», – розповідає вчителька початкових класів Наталя Фаріон.

 Школа одна з кращих у місті

Сьогодні Тернопільська СШ №5 з поглибленим вивченням іноземних мов – одна з кращих в місті. Це підтверджують титул «Найпопулярниший і найпрестижніший навчальний заклад міста», який неодноразово здобувала, та відзнака «Народний бренд». Школу нагороджено званням «Флагман освіти і науки України» за вагомий внесок у розвиток іміджу освіти і науки України та Академії педагогічних наук України.

Матеріали про роботу СШ №5 розміщені у збірнику «Флагмани освіти і науки України (кращі освітяни і науковці)». Директор школи Петро Поврозник був визнаний «Людиною року», а його заступник Тетяна Андрющенко – «Кращим заступником директора».

Тут працюють чотири вчителі-методисти, 22 старші вчителі, два Відмінники освіти, 57 вчителів, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 10 – «спеціаліст І категорії», шість – «спеціаліст ІІ категорії», вісім – «спеціаліст».

Високий рівень професіоналізму вчителів дає свої результати. Школа має 16 призерів ІІ етапу Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад. Шість учнів стали учасниками ІІІ-го етапу, двоє – четвертого. Двоє представників ЗОШ №5 стали призерами ІІІ етапу конкурсу-захисту наукових робіт МАН.

Минулий навчальний рік успішно закінчили і отримали похвальні грамоти 94 учні 3-8 і 10-го класів. Тринадцять дев’ятикласників здобули свідоцтво з відзнакою, а дев`ять випускників нагороджено медалями (вісім золотих і одна срібна).

На ювілей школи приїде Романюта і влаштують автопробіг

Сьогодні у п’ятій школі навчається 839 дітей. У перший клас цього року іде 78 учнів, а останній рік у школі проведе 66 одинадцятикласників. До святкування 25-річчя тут ретельно готуються. Урочистості з цієї нагоди відбудуться 1 вересня Тернопільському драматичному театрі. Початок імпрези о 14 годині. На святковому концерті виступатиме шкільний хор «Веселі голоси», випускник школи, популярний естрадний виконавець Едуард Романюта, вокалістка Христина Смачило, співачка Надія Гураль. На екрані, що розташований на Театральному майдані, транслюватимуть добірку відео з життя школи. Для переможців олімпіад влаштують автопробіг вулицями міста з прапорами та символікою школи на ретро-автомобілях з колекції Тараса Демкури, за що колектив школи пану Тарасу щиро вдячний. А в понеділок усі учні підуть до Катедри, щоб помолитися за вдалий початок навчального року та освятити свої портфелики.

«Тернопільська липа» вітає Тернопільську спеціалізовану школу I-ІІІ ст. №5 з поглибленим вивченням іноземних мов з ювілеєм. Зичимо педагогічному та учнівському колективу нових звершень та процвітання, високих досягнень, ґрунтовних знань, продуктивного та гармонічного навчання і здійснення найзаповітніших мрій.

Марія Власенко

Тернопільська Липа

 Коментування вимкнено до запису “П’ятій школі виповнюється чверть століття”

  1. Святослав Ігорович коментує:

    Гарна стаття! Підтримую її автора. Особливо на тлі нещодавного потоку бруду на дану школу. Це – школа європейського рівня, яка є прикладом для наслідування всіх шкіл міста Тернополя.