1 вересня! Ура! Йде до школи дітвора!

Сьогодні 1 вересня – День знань – свято, на яке з таким нетерпінням чекали цьогорічні «першачки» та одинадцятикласники. Стосовно ставлення до цього святкового дня представників інших сходинок шкільної «ієрархії» сказати важко, адже прагнення нарешті піти до школи після літніх канікул – справа суто індивідуальна. Причому, у бажаючих «відтягнути» цю хвилюючу мить були сподівання, що свято Першого Дзвінка цього року перенесуть на 3 вересня, бо ж 1 вересня припадає на вихідний. Але «прохалявити» таки не вдалося: Міністерство освіти та науки категорично розпорядилося розпочати новий 2012-2013 навчальний рік з 1 вересня.

Отже, сьогодні вперше на гамірні подвір’я тернопільських шкіл увійдуть близько двох з половиною тисяч першокласників. А свої рекомендації та настанови «першачкам» щодо подальшого шкільного життя нададуть 2400 одинадцятикласників. Хоча, якщо брати до уваги такі навчальні комплекси як «школа-садок», то їхні випускники – четвертокласники – ще надто юні, аби комусь щось радити, тим паче, що їх самих наступного року чекає похід вже до справжньої «великої» школи у п’ятий клас. До речі, в Тернополі таких шкіл-садочків діє наразі шість, а загальноосвітніх навчальних закладів у нас (це вже задля повної інформації) є 38.

Потішили дані, отримані на щорічній вчительській конференції, що усі школи міста  до початку навчального року готові, а щодо змін у цій сфері, то з цього навчального року загальноосвітню школу №9 перетворили в навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – економічний ліцей №9».

Багато розмов точиться про те, що цьогорічним першокласникам якоюсь мірою не пощастило, як «фартить» усім, хто потрапляє на зміни та пертурбації, а тим більше у школі, де все має плинути традиційним і звичним шляхом за давно встановленими програмами та підручниками. Цього ж року обіцяють для новоспечених школярів кардинальні зміни. Якщо говорити у кількох словах, то найголовніші з них, це впровадження з першого класу вивчення іноземної мови (1 година на тиждень) і природознавства (2 години на тиждень). З 2-го класу вводиться предмет «Сходинки до інформатики». В 3-4-х класах раз на тиждень вивчатимуть «Суспільствознавство»

Також, як повідомила методист Тернопільського  комунального центру освіти Надія Гордіюк, внесено зміни до програми з предметів математика і фізична культура. Зокрема, в останній змінено підхід до навчання: тепер воно буде особистісним і здоров’язберігаючим. А ще, кажуть, що й оцінки за цей предмет у початковій школі не ставитимуться, – лише «зараховано» чи «не зараховано».

Але все це буде пізніше, а наразі в школах панує святковий настрій і проходять урочисті лінійки. Як свідчить інформація, оприлюднена на сайті міської ради, майже всі тернопільські школи призначили свої імпрези на дев’яту чи десяту години. Лише ЗОШ №5, через її знаменний 25-річний ювілей і пафосне святкування у приміщенні драмтеатру, запрошує усіх своїх гостей на 14.00.

Що ще важливо сказати в контексті цьогорічного першого вересня? У місцевих мас-медіа прозвітовано, що всі першокласники повністю забезпечені підручниками, а ще – у перший день навчання кожному з них, за ініціативи міської ради, подарують книжку про Тернопіль. У дев’ятих класах, за інформацію міського управління освіти, цьогоріч буде близько 2500 випускників. Закінчитися 2012-2013 навчальний рік має не пізніше 1 липня. Осінні канікули заплановані з 29 жовтня до 4 листопада, зимові – з 29 грудня до 13 січня, весняні – з 25 до 31 березня. Іспити в школах для 9-класників мають тривати з 28 травня до 11 червня, для 11-класників – лише чотири дні – з 27 травня до 31 травня. Випускні вечори будуть 11-12 червня для дев’ятикласників і 1-2 червня – для одинадцятикласників.

Та все це знову сухі, статистичні дані, беземоційні цифри, які приховують за собою радість від гарно написаних контрольних і хороших відповідей біля дошки, образу за першу двійку чи зауваження вчительки в щоденнику про погану поведінку, висловлену скупими фразами на зразок «Розмовляла на уроці», «Підказував», «Крутився» або «Забув зошит», про позитив високих 10-х,11-х, 12-х балів (двійки і п’ятірки давно вже забулися як шкільні оцінки) і негатив директора за розбите вікно чи біганину в коридорі. Все це – милі серцю звичні шкільні будні, цінувати які починаєш лише через «ен» років після закінчення школи, а для теперішніх школярів – звичне щоденне життя, яке вимірюється дзвінками і перервами, прикрашається канікулами і вихідними, осяюється неповторною шкільною дружбою, яка, хочемо ми того чи ні, залишається з нами на все життя.

 

 

Олена Лайко

Тернопільська ЛипаКоментарі закриті.