Тарас Гребеняк: “Виборці повинні керуватися правилом – обирай свого, місцевого”

Виборча кампанія – процес багатогранний. Є безпосередні учасники перегонів, є люди, включені в процес організації та проведення виборів, активні виборці і ті, які не ходять на вибори. Частина з нас активно обговорює політичні тенденції, інші – спостерігають збоку або особливо й не цікавляться тим, що відбувається. А є люди, які цікавляться політикою довше і більше ніж ми.  Їх ми й запитуємо про особливості цьогорічних передвиборчих перегонів, бо хочемо звірити свої думки і висновки. А також пропонуємо зробити це й Вам.

Першим, з обраних нами експертів, відгукнувся Тарас Гребеняк, лідер громадської організації “Українська справа”. До нього наші п’ять запитань.

Нащо люди йдуть в народні депутати?

Часто люди, які йдуть в депутати не ставлять перед собою цього запитання. Я був свідком багатьох випадків, коли запитання навіщо йдеш у нардепи викликало перекошені гримаси і тривалу мовчанку. Перелік відповідей на них доволі вичерпний: там висока платня і добрі пільги (йду щоб заробити), хочу отримати мандат недоторканості (маю проблеми з законом), партія наказала (не думав, але сказали що треба), хочу зробити життя громадян кращим  (не найгірша відповідь), а що я гірший за інших (а може поталанить?). Насправді всі керуються особистим інтересом і в цьому немає вини самих кандидатів. Існуюча політична система сама стимулює таку ситуацію. Престижність депутатської професії та мандат недоторканості переводять народних обранців у касту вибраних. А бути вибраним напевно хотів би кожен. І це ще намагаються називати демократією європейського зразка. Насправді в Європі не так. Депутат парламенту європейської держави не отримає платні, яка в кілька разів перевищує середньостатистичну, і не має пільгових “феофаній”, загородніх дач і курортів, не отримує службового помешкання, яке наступного тижня переходить у його власність. Там депутат не вибраний, він обраний. У депутати йдуть за покликанням, а не заради преференцій. Там намагаються обирати кращих з кращих, тому й звертають увагу на моральні сторони особистості. Українські ж вибори швидше нагадують забіг на стометрівці. Тут не завжди перемагає сильніший – аналізу на допінг ніхто не проводить.

Хто із теперішніх кандидатів, на вашу думку, реально буде найефективнішим лобістом інтересів нашого регіону у Верховній Раді?

Не знаю. Які критерії ефективності? Депутат, який двічі на рік з’явиться на окрузі буде ефективнішим від того, який після виборів забуде про свого виборця. А той, хто притягне в регіон ще й додаткові бюджетні кошти взагалі вважатиметься Народним. Впродовж двадцятилітньої історії Тернопільщина не славилася добрими лобістами. Тут часто обирали чужинців-парашутистів, партійних гуру, для яких область так і залишилася чужою. Доморощених обранців було не так і багато. І хоча вони не були яскравими лобістами краю, та все ж зробили немало добрих справ для своїх виборців. Вважаю, що виборці повинні керуватися правилом – обирай свого, місцевого.

Які ви бачите потенційні шляхи фальсифікації виборів на Тернопільщині?

Думаю, що надзвичайні технології застосовуватися не будуть. Немає кому їх реалізовувати. Є і будуть спроби підкупу, інформаційні маніпуляції з виборцями, будуть фотографувати бюлетені, рахувати кружечки і квадратики, намагатися вкидати додаткові бюлетені, але все це не сильно вплине на кінцевий результат виборів. На мою думку, регіональна влада занадто слабка і не професійна, щоб застосувати всі переваги адмінресурсу.

Ваш прогноз явки виборців на виборчі дільниці 28.10.12.

Традиційно села голосуватимуть активніше, а міста слабше. Думаю, що середня явка буде на рівні 70%.

Коли, на Вашу думку, можуть відбутися дострокові (чергові) вибори до Тернопільської обласної ради? Як розгортатиметься ситуація?

Свято Нового 2013 року обласні депутати зустрінуть ще зі своїми мандатами.

 

Тернопільська Липа

 Коментування вимкнено до запису “Тарас Гребеняк: “Виборці повинні керуватися правилом – обирай свого, місцевого””

  1. Жора коментує:

    Сильний експерт Тарас, он як Чубак високо “піднявся”, дякуючи йому…